You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hatay'da Alevi Vatandaşlar Gadir Hum Bayramını Kutladı

Hatay'da Alevi Vatandaşlar Gadir Hum Bayramını Kutladı

Administrator
Hatay'da Alevi Vatandaşlar Gadir Hum Bayramını Kutladı
Hatay'da Alevi vatandaşlar, Hz. Muhammed'in, hicretin 10. yılında Veda Haccı dönüşünde Hz. Ali'yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir Hum Bayramını idrak etti.

Hatay'dki Alevi vatandaşlar, Fahr–i Kâinat Hz. Muhammed (SAV)'in, hicretin 10. yılında Veda Haccı dönüşünde Hz. Ali (RA)'yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir Hum Bayramı'nı idrak etti. Bayram dolayısıyla türbelere gittiler ve kurban kestiler. Ayrıca Samandağ ilçesinde bulunan Hz. Hızır türbesine ait tesislerde kazanlarda kaynatılan mahalli yemek hıriseden alarak dua ettiler. Tesislerde hayır yoluyla yapılan hırisenin içine sevgi katıldığını söyleyen Ayhan Oktay isimli vatandaş, gece boyunca yakılan onlarca ateşin üzerine koşulan kazanlarda pişirilen bu yemeğin herkese dağıtıldığını belirtti. Cemevinin bulunmadığı, daha çok türbe kültürünün yaygın olduğu Hatay'da Alevi vatandaşlar, ticari faaliyette bulunmadıkları bu günde işyerlerini de açmadı.

Alevilere göre Gadir Hum Bayramı, Hz. Muhammed (SAV)’in Hac dönüşünde "Gadir Hum" denen yerde, Veda Hutbesi'nde Hz. Ali (RA)'yi vasi tayin ettiği gün olarak biliniyor. Bu bayram, Kurban Bayramı'ndan sonraki sekizinci güne denk geliyor. 29 Zilhicce, Hz. Muhammed (SAV)'in Medine'ye hicret edeceği zaman düşmanların dikkatini çekmesin diye Hz. Ali (RA)'yi yatağında yatırdığı gece olarak biliniyor.

[Resim: hatay-da-alevi-vatandaslar-gadir-hum-bay...5666_o.jpg]

haberler. com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.