You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Harabati Dergahı-Sersem Ali Baba

Harabati Dergahı-Sersem Ali Baba

Administrator
Harabati Dergahı-Sersem Ali Baba
Allah şehidi İmam Üseyin için dünya'da yası matem tutan tek "inanç, ibadet,sevgi ve insanlık " yolu olan Hak Muhammed Ali yolu ; Eline, diline, beline hakim olarak yetmiş iki milleti bir görmekte ve adaletin, eşitliğin, doğruluğun, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin bir simgesi olarak geçmişteki Evliyaların rehberliğinde 1500 yıldır olduğu gibi bugün de yaşayan tek Ehlibeyt evliyası Mürşit Zöhre Ana ile varlığını sürdürmektedir ve dünya durdukça da sürdürecektir...

Pir Zöhre Ana'nın Balkan'lardaki Türbe Ziyaretinde Halk dilinde Harabati olarak bilinen evliyanın türbesi ziyaret edildi. Yüce Evliyanın gerçek adı Muhittin Abdal'dır.

Ülke: Makedonya
Şehir: Kalkandelen (Tetova)
Yer: Harabati Dergahı
Bilgi: Halk dilinde Harabati olarak bilinen evliyanın gerçek adı mübareğin ummanda bildirdiğine göre Muhittin Abdal'dır. Ummanda bedenini suya verdiğini,selin alıp götürdüğünü ve türbesinin bulunduğu yerde sadece sancağının olduğunu bildirdi. Tarihte Sersem Ali Baba olarak söylenmektedir. Tokat'taki Gat Baba Muhittin Baba olarak bilinir. Bu mübareğin bir yaşamı da Şeyh Bedrettin'dir. Pirimiz Zöhre Ana bu türbede aşağı yukarı bir buçuk saat ummanda kaldı. Beş yüz yıllık bir Alevi / Bektaşi dergahı olan Harabati'de kendilerine "müslümanım " diyen bir takım gruplar Sırpların dahi yapmadığını kendi dini anlayışları gibi baskıyla,şiddet le,yakıp yıkmayla,tehdit le bir Alevi Bektaşi dergahında terör estirerek,sözüm ona islam bayrağı çekmek,minare dikip camiye dönüştürmek gayretini güttüklerini ve bu yapıyı işgal ettiklerini öğrendik. Mübarek ummanda olduğu müddetçe yer gök şimşek sesleri ile titredi,yağmur bardaktan boşalırcasına yağdı . Pirimizin ummanı bitti Güneş açtı. Bu güneş aynı zamanda o dergah için de doğmuş bir güneştir. Pirimizin lütfu ile inşallah kimseler Alevi/Bektaşi dergahına zarar veremeyecektir. Ummandan sonra dergahın dervişi Abdülmüttalip bey ile sohbet edildi ve lokmalar dağıtıldı.

http://www.zohreanaforum.com/etkinlik/harabi-baba


[Resim: harabati-2-800.jpg]

[Resim: harabati-1-800.jpg]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.