You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hamza Aksüt ile Alevi Ocakları Üzerine - Aleviliğin Kökleri

Hamza Aksüt ile Alevi Ocakları Üzerine - Aleviliğin Kökleri

Administrator
Hamza Aksüt ile Alevi Ocakları Üzerine - Aleviliğin KökleriHamza Aksüt - Programdan Özetler(mutlaka okunmalı):

Hamza Aksüt Dede Garkın Ocağındandır, "Aleviler" adlı araştırma kitabı üzerine yapılan programda araştırmalarını anlatmaktadır, sözler kendisine aittir, ekler zaten belirtilmiştir. Bence Aleviyim diyen herkesin mutlaka izlemesi gereken bir program.
-Kul Seyyid-

++ Alevi topluluklarının (Kürt, Türk, Arap) yıllar süren çalışma sonucunda izini sürdüm kökeni Irak-Mezopotamya coğrafyasına gidiyor.

++ Ebul Vefa Kürdi'ye yöneltilen SUÇLAMA " ne semah dönüyorsun KÜRT OĞLANLAR gibi"dir. Ve menakıbnamesinde geçer. İlk "Semah"ı burada görürüz. Seyyidlere zulm yapılınca ebul vefa kürdi Nercisya (nergis) adlı bir Kürt aşiretine sığınır, onu korurlar. Böylece orada pirliğe başlar. Avuçanın, Seyit Mençek isminin geçtiği yerde burasıdır.

++ Horasan güneşin doğduğu yer anlamındadır bu tabir sadece Türkiyede var bunun nedeni ittihat-terakkidir.Aslında Irak'ı kasteder.

++ Ahmet Yesevi Alevi değildir, Alevi cemlerinde yoktur, tamamen manipülatiftir. Ocaklar üstünde kimlik bozma uğraşıdır. Alevilerin ocaklarını araştrması sahip çıkması gerekir.

++ Mürşid ocakları birbiriyle sadece seyyid olması nedeni ile akrabadır; ama birbirine müdahale edemez, karışamazlar.

++ Mürşid ocaklarının çok sayıda pir (dede) ocakları vardır. Türkiye'de SADECE Avuçan, Baba Mansur, Dede Garkın, Hacı Bektaş gibi ocaklar MÜRŞİD ocaklarıdır. (Ek: Kul Seyyid>>diğerlerinin tamamı pir yani dede ocaklarıdır bu durumda)

++ Aryan (İranda) - Irak'ta Sultan Sohak tek mürşid Ocağıdır, 11-12 milyon talibi vardır tamamı Kürt'tür. Sultan Sohak Mürşid Ocağının çok sayıda PİR Ocağı vardır. Pir Ocaklarının çok az Türk talipleride vardır)

MÜRŞİD OCAKLAR:
+----------------------------------------------
**Baba Mansur Ocağı: Taliplerinin tamamı Kürt'tür. Kürtçenin Kurmanci lehçesi konuşur.

**Hacı Bektaş Ocağı: Talipleri Türk ve Abdal (rom, çingene).

-----Hacı Kurêş Ocağı: """Mürşid değil""" Pir Ocağıdır, Mürşidi Baba Mansur'dur. Tamamı Kürt'tür. Kürtçenin Kırmancki (dımilki - zazaki) lehçesi konuşur.

**Dede Garkın Ocağı: Talipleri tamamı Türk'tür.

**Sultan Sohak Ocağı: Talipleri İrandadır, Tamamı Kürt'tür. (10-11 milyon talibi vardır)

**Avuçan Ocağı: En kalabalık ocaktır.Talipleri % 80-90 Kürt'tür. Çok Az miktarda Türk talipleri vardır. Kürt Olanların tamamı tartışmasız .Kurmanci Lehçesi konuşur.

**Suriyede Lübnanda 2 Mürşid Ocağı vardır. (Arapça konuşan Aleviler) Haydari ve Klezei Ocaklarıdır. Talipleri 4-5 Milyon civarındadir.

++ Avuçan Ocağının kurucuları arasında Ebul Vefa Kürdi vardır.

++ Bir Zaza ile Kurmanc lehçeye göre ayrı pir (dede) ocağına bağlıdır ama mürşidde aynıdır. Baba mansurda birleşir. Ocak sistemi bir oluşumuda dile, lehçeye, coğrafyaya, etnisiteye göredir diyebiliriz.

++ (Ek: Kul Seyyid>>Bu durumda Alevilerin % 70i Kürt, % 20si Türk, %10 Arap ve diğerlerinden oluşur.

Ek: Kul Seyyid, hatalar varsa affola...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.