You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler

Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler

Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler

Haber sitesi kurmak, son yıllarda internette en popüler web girişimlerinden biri olarak öne çıkmaya başladı.

Gazetecilik tecrübesi olan ya da olmayan birçok kişi, haber sitesi kurarak internet medyasında kendine bir yer edinme arayışına girdi.

Haber sitesi enflasyonun yaşandığı bu ortamda, kaliteli yayıncılık yapan istikrarlı haber sitelerinin sayısı oldukça az.

Haber sitesi açmak, her ne kadar kolay bir iş olarak görülse de aslında diğer internet girişimlerinde olduğu gibi istikrar ve belli bir kalite isteyen bir uğraş. Gerçek bir amaç doğrultusunda açılmayan haber siteleri birer birer çöp oluyor. Bunun örneklerini son yıllarda sıkça görmeye başladık.

Gazeteci olduğumdan dolayı zaman zaman internet haberciliği yapmak, haber sitesi açmak isteyen kişilerden mailler alıyorum. Haber sitesi açmayı düşünenlerin çoğunun amacı, fazla ziyaretçi çeken, para kazandıran popüler bir haber sitesi sahibi olmak. Bu kadar çok haber sitesinin olduğu bir ortamda başarılı olabilmek için çok çalışmak ve birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. Aynı durumun blog yazarlığı için de geçerli olduğunu birçok yazımda belirtmiştim.

Bu yazımda haber sitesi kurmak isteyen kişilere başlangıç aşamasında bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

]Haber sitesinin hedef kitlesi olmalı

Haber sitesi kuracak kişilerin hedef kitleyi net bir şekilde belirlemesi lazım. Hedef kitle odaklı yayıncılık ile daha çok başarılı olunabilir. Kuracağınız haber sitesi yerel mi, bölgesel mi yoksa ulusal mı olacak? Bu soruyu mutlaka kendinize sorun. Genel yayın yapan haber sitesi sayısı çok fazla. Bu sitelerin büyük bir kısmı birbirini taklit etmekten öte gidemiyor. Hatta kullandıkları sloganlar bile aynı. Özgün ve kaliteli bir site için hedef kitlenizi belirlemeniz ve içeriklerinizi bu doğrultuda üretmeniz gerek. Birçok genel site arasında sizin sitenize neden girilsin ki? Farkındalık yaratmanız, orijinal olmanız gerekiyor.

][B]Alan adı akılda kalıcı olmalı


Haber sitelerinde alan adı son derece önemli bir husus. Akılda kalıcı, haber sitesini ve içeriğini temsil edecek, kısa bir domaine sahip olmak önemli. Haber ve gazete ile ilgili alan adları çoktan alındı. İçinde haber ya da gazete geçen güzel bir alan adı bulmak artık çok zor. Haber sitesinde kullanılabilecek alan adlarını zamanında satın almış kişiler ile iletişime geçip almayı deneyebilirsiniz. Bu noktada da ciddi bir bütçe gerekiyor. Haber sitesi ismi, markalaşmayı düşünen girişimcilerin göz ardı etmemesi gereken bir konu.

]Haber sitesi yazılımı seçimi çok önemli

Haber sitesi yazılımı, bir haber sitesi için olmazsa olmazdır. Profesyonel bir haber sitesi açmak isteyenler, sitelerinde kullanacakları haber sitesi yazılımını iyi belirlemeli. Ücretli bir yazılım mı kullanacaksınız yoksa ücretsiz mi? Piyasada PHP, ASP, Joomla, Wordpress ve Blogger tabanlı çok sayıda haber sitesi yazılımı bulunuyor.

Haber yazılımı seçmeden önce iyi düşünmek ve mantıklı kararlar vermek lazım. Kaliteli, marka olmayı hedefleyen, gelecek vaat eden bir haber sitesi kurmak için profesyonel kişilerce hazırlanmış ücretli haber sitesi yazılımların kullanılmasını öneriyorum. Bu tür yazılımlar kullandığınızda belli aralıklarla yeni güncellemelere sahip olabilirsiniz ve teknik destek de alabilirsiniz. Kurumsal firmalar ile çalıştığınızda ciddi sıkıntılar yaşamazsınız.

Haber scripti için hem arayüzünün hem de yönetici panelinin kolay kullanılabilir ve yönetilebilir olmasına ayrıca dikkat edilmeli. Editör, haber girerken sıkıntı yaşamamalı ve vakit kaybetmemeli. Biliyorsunuz, haber sitelerinde rekabet açısından hızlı ve doğru haber girmek, anlık değişiklikleri yapabilmek çok önemli.

Haber sitesi yazılımını paket yazılım dediğimiz firmaların önceden hazırladığı, belli özelliklere sahip yazılımlardan alabileceğiniz gibi, sıfırdan da hazırlatabilirsiniz. Paket yazılımlar genelde birkaç farklı arayüze sahiptir. Yönetim paneli aynıdır. Fiyatları son derece uygundur. İsteyen herkese aynı yazılım satılır. Sizinle aynı yazılımı kullanan binlerce haber sitesine denk gelebilirsiniz. Burada farklar alan adları, logo, içerik ve kategori düzeninde kendini gösterir. "Benim haber sitem benzersiz olmalı", derseniz sıfırdan bir yazılım yaptırmanız gerekecektir. Bu da özel bir iş olduğu için ciddi bütçe gerektirebilir. Bütçe sıkıntım yok derseniz sorun yok.

]Haber sitesi logosu profesyonel olmalı

Haber sitelerinde profesyonel bir logo kullanımı ciddiyet açısından önem taşıyan bir unsur. Logoda kullanılan font, slogan, ikon seçimine dikkat edilmeli. Profesyonelce hazırlanmış bir logo haber sitesinin kimliğini en iyi şekilde temsil etmede bir gereklilik.

Türkiye'deki haber sitelerinin logolarının çoğunda kullanılan renkler kırmızı, beyaz, mavi. Türk halkının gözü özellikle kırmızı- beyaz logolara çok aşina. Seçiminizi bu doğrultuda yapabilirsiniz. Logonuzu uzun vadeli kullanacak şekilde hazırlatın. Sık sık logo değişikliği yapmaktan kesinlikle uzak durmanızı öneriyorum. İnsanların gözü alıştıktan sonra yapılan değişiklikler, kurumsal imaj açısından sıkıntı oluşturabilir.

]Haber ajansı aboneliği gerekli

Türkiye'deki haber sitelerin büyük çoğunluğunun içerik kaynağı haber ajansları. Haber ajanslarına üye olan haber siteleri son dakika gelişmelerine ve birçok önemli habere anında ulaşabiliyor. Haber sitenizin haber ajansı üyeliği olursa, büyük sitelerin kullandıkları haberlere erişim imkanınız olabilir. Haber ajansı üyeliklerini aylık taksitlerle ödeyebileceğiniz gibi yıllık da peşin ödeyebilirsiniz. Yıllık ve peşin ödemelerde birçok ajans indirim yapıyor.

Haber ajansı üyeliği, itibar açısından da önemli. Okurlar, haber ajansı üyesi olmayan, başka sitelerden kopyala-yapıştır mantığı ile haber alan siteleri önemsemiyor ve ciddi bulmuyor. Haberler kendiniz özel üretmiyorsanız rekabet açısında haber sitesi ajansı aboneliğiniz mutlaka olmalı.

][B]Sanal haber merkezi oluşturulmalı


İnternet gazetelerinin de geleneksel gazeteler gibi bir haber merkezi olmak zorunda. Bu haber merkezi geleneksel gazetelerin haber merkezi gibi fiziki özellikler taşımayabilir. İnternet gazetelerinin haber merkezleri genelde irtibat mailleri ve telefon olur. Haberler, basın bültenleri, şikayet ve öneriler, reklam istekleri mail yoluyla iletilir. Siteniz için gelen maillerin ve telefonların her birini önemsemelisiniz ve daima cevaplamalısınız. Bu sizin ciddi bir yayıncılık anlayışı ile hareket ettiğinizi gösterir. Haber sitenize farklı kanallardan düzenli olarak haber ve bülten akışını sağlamak için çalışmalar yapmalısınız.

]Sosyal medya hesapları açılmalı

Sosyal medya, haber sitelerinin daha fazla ziyaretçi çekebilmeleri açısından hayati önem taşıyan bir mecra. Sosyal medya hesaplarında üretilen haberlerin ve içeriklerin düzenli olarak paylaşılması, yorumlanması haber sitelerin trafiklerini artırdığı gibi arama motoru sıralamasında yükselmelerinde de önemli rol oynuyor. Türkiye'de haber sitelerinin en çok kullandığı sosyal medya siteleri Facebook ve Twitter. Bunların yanı sıra Google+ , Linkedin ve Pinterest siteleri de unutulmamalı.

]Editör kadrosu oluşturulmalı

Haber sitelerinde haberlerin düzenli olarak girilmesi, düzenlenmesi ve yayılması için bir editör kadrosuna ihtiyaç duyulacak. Gazetecilik ve internet haberciliği tecrübesi olan editörlerden oluşan bir kadro ile çalışmak, etkili bir adım olacak. Küçük çaplı bir haber sitesinde belki 1-2 kişi yeterli olabilir ama profesyonel bir site için daha fazla editör lazım. Büyük haber sitelerinde her kategorinin ayrı editörleri olduğunu hatırlatmadan geçmeyeyim.

]Haber sitesi tanıtımı için bütçe belirlenmeli

Yeni açılan ve iddialı olmayı amaçlayan bir haber sitesi için tanıtım ve reklam çalışmaları yapılması gerektiğini düşünüyorum. Haber sitesinin tanıtımı ve reklam çalışmaları internet ortamında yapılmalı. Bunun için sosyal medya, trafiği fazla olan internet portalları, forum siteleri, kaliteli bloglar düşünülebilir.

Haber sitesi kurmak, ekiple yapılması gereken bir iş. Ekibiniz yoksa tek başınıza açacağınız haber sitesi ile bir noktaya varmanız çok zor. Büyük haber portallarını incelediğinde ekip çalışması ile ön plana çıktıklarını görürsünüz.

[/B][/B] medyaistasyonu.blogspot.com/2013/08/haber-sitesi-kurmak-istiyorum-diyenlere.html
Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Haber sitesi kurmadan önce bunlara dikkat

Haber okuma ihtiyacının internetten karşılanmaya başlaması ile birlikte haber sitesi sayısındaki artış gözlerden kaçmıyor. Mevcut haber sitelerin arasına her gün yenileri katılıyor. Peki, bu kadar haber sitesine gerçekten ihtiyaç var mı? Neden haber siteleri revaçta?

Ben peş peşe açılan haber sitelerinin gerçekten habercilik yapma amacıyla açıldığını düşünmüyorum. Yapı gereği daha fazla trafik çektikleri için yeni ve acemi girişimcilerin para kazanma konusundaki iştahını daha fazla kabartıyorlar. Önemsenmeyen bir gerçek var ki habercilik vizyonu ile hareket etmeyen haber siteleri çok uzun ömürlü olmuyor.

Haber sitesi yönetmek, bir blog ya da diğer internet sitelerini yönetmeye benzemiyor. Daha fazla ilgi, güncellik, teknik alt yapı, editör kadrosu, haber akışı istiyor. Bunu bıkmadan, sıkılmadan ve "hemen para kazanayım" mantığı ile yapmayacak kaç kişi var? Çok fazla kişi yok. Bu yüzden belli bir noktaya gelmiş haber sitelerinin çoğunun bir ekip işi olduğunu söylemek yanlış olmayacak.

Yazdıklarınız doğru ama ben yine de online habercilik deneyimi yaşamak istiyorum diyenlere bazı tavsiyelerim olacak.

Haber sitesi kurmayı düşünenlere öneriler

*Habercilik ve gazetecilik deneyiminiz yoksa ve sabırsız bir kişiliğe sahipseniz uzak durun.

*Ekip kurmadan online habercilik macerasına atılmayın.

*Bir haber merkezi oluşturun.

*Farklı olabilecek bir yayın anlayışı benimseyin.

*Maddi alt yapınızın sizi idare edilebilecek düzeyde olmasına dikkat edin.

*İşbirliği yapabileceğiniz diğer haber sitelerini tespit edin.

*Haber sitesi kurarak elde etmek istediklerinizi netleştirin.

*Haber sitesinin kazanç modellerinin neler olabileceğini tespit edin.

*Haber sitesinin yazılımının beklentileri karşılayabilecek türde olmasına özen gösterin.

*Ücretli haber sitesi yazılımı kullanın.

*Güvenilir yazılım firmaları ile çalışın.

*Sosyal medyayı mutlaka önemseyin.

*Özellikle Facebook sayfanızın güçlü ve etkileşimli olmasına dikkat edin.

*Kullanacağınız haber sitesi yazılımının mobil cihazlarda sorunsuz görüntülenebilmesini önemseyin.

*Kolay akılda kalan bir domain seçin.

*Yerel haber sitesi kuracaksanız bulunduğunuz bölgenin ismi alan adınızda geçmeli.

*Hosting seçimini önemseyin. Trafiğinizi kaldıracak bir seçim yapın.

*Sitenizin iPhone, iPad ve Android versiyonlarını yaptırarak uygulama marketlerine yükleyin.


medyaistasyonu.blogspot.com/2014/04/haber-sitesi-kurmadan-once-bunlara.html
Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
[COLOR=#262626][FONT=PT Sans] Günümüzde birçok konuyu öğrenmek için başvurduğumuz yerlerin başında internet geliyor. Belki de günümüzün tempolu hayatına ayak uyduran bir yöntem olduğu için seçimimiz bu yönde oluyor. Her ne olursa olsun ondan vazgeçemiyoruz. Her konuda ilk aklımıza gelen internet oluyor. Bu konulardan en önemlisi tatbiki de haber öğrenmektir. Günümüzde ise bu görevi üstlenen kişi veya kurumlar vardır. Yalnız bir haber sitesi açmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Emek ve gayret gerektirir. Bende sizler için bu konuyu araştırdım. En azından bu işi başlamayı düşünenler için faydalı olacağına inanıyorum. Gelin birlikte bakalım.
[COLOR=#262626][FONT=PT Sans] Öncelikle haber sitesi açmak için belli bir hedef kitle seçmeliyiz. Sitemiz yerlimi ulusal mı, bölgesel mi olacak? Tüm bunların arkasından bir alan adı belirlemeliyiz bu adın kalıcı olması gerekir. Profesör olmak için profesör kişilerle ücretli yazılımlar kullanılmalıdır. Böylelikle yeni güncellemelerden haberdar olabiliriz. Haber sitesi yazılımını paket yazılım yani firmaların önceden hazırladığı belli özelliklere sahip yazılımlardan alabileceğimiz gibi sıfırdan da hazırlatabilirsiniz. Paket yazılımlar genelde birkaç ara yüze sahiptir. Yöntem paneli aynıdır. Fiyatları son derece uygundur. İsteyen herkese aynı yazılım satılır. Sizinle aynı yazılımı kullanan binlerce haber sitesine denk gelebilirsiniz. Özel bir yazılım istendiğinde ise ciddi bir bütçe harcamak gerektirir. Haber site logosu profesyonel olmalı. Ayrıca haber ajansı aboneliği gerekli bir etkendir. Son dakika haberlerden haberdar olmak için. Haber ajansı üyeliğini aylık taksitlerle ödeyebileceğimiz gibi yıllık olarak peşinde ödeyebiliriz. Yıllık ödemelerde birçok ajans ciddi indirimler yapıyor. Üyelik itibar olarak da önem taşıyor. Okuyucular kopyala yapıştır önemsemiyorlar. Sanal haber merkezi oluşturulmalı.

İnternet gazetelerinin haber merkezleri genelde irtibat mailleri ve telefon olur. Haberler basın bültenleri eleştiriler ve öneriler ayrıca reklam istekleri mail yolu ile iletilir. Siteniz için gelen mailleri ve telefonları her zaman önemsemelisiniz ve daima cevaplamalısınız. Sosyal medya hesapları açılmalıdır çünkü daha çok ziyaretçi çekmek için iyi bir yöntemdir. Yapılan her haber burada paylaşılmalıdır. Türkiye de haber sitelerinin en çok kullandığı sosyal medyalar zaten bellidir. Bunların yanı sıra popüler olmayan siteleri de kullanabiliriz. Tabi ikide haber sitesi için bir editör kadrosu oluşturulmalı, bunun yanında haber sitesi tanıtımı için bütçede belirlenmeli. Haber sitesinin tanıtımı ve reklam çalışmaları internet ortamında yapılmalıdır.
[COLOR=#262626][FONT=PT Sans] Tüm bunlardan anlayacağız gibi haber sitesi açmak göründüğü kadar kolay değildir ve hafife alınmamalıdır. Bu işi yapmadan önce tüm bunları düşünmeli ve yapabileceğine inanılmalıdır. Ciddi bir emek ve sabır gerektirir. Disiplinli ve planlı çalışmak gerekir. Tabi iki de bu işi sevmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Ama her ne olursa olsun orijinal ve güncel olmak bu işin püf noktası. Tüm bunlara bakılınca da her ne olursa olsun haber sitelerinin bize kolaylık sağladığı da ret edilemez.

www.parababa.net/haber-sitesi-acmak/
Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Gazete (haber) sitelerinde olması gerekenler
[COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Zamanında internet’teki iyi tasarlanmış 10 gazete sitesini size tanıtmıştım. Fakat bu sunduğum 10 sitenin kendine göre iyi ve kötü yanları var. Bu nedenele de bir gazete sitesi nasıl olmalı sorusuna yanıt aramak istiyorum. Ülkemizde bulunan hemen hemen her ulusal yada yerli gazetenin bir haber sitesi mevcuttuır. Ve nedense çoğunun tasarım olarak iskelet yapıları aynıdır. Bu yazımda bir gazete sitesinde dikkat ettiğim yanlışları ele almak istedim. [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Gazete sitelerindeki genel iskelet yapısı; [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Genel yapı olarak üstte logo onun altında solda kategori menüleri ortada bir banner rotator olarak adlandırdığımız manşet haberlerinin bulunduğu bir yapı ve onun altında da her kategoriden sabit sayıda haberler. Kategori menüleri bazılarında yatay bazılarında ise dikey olarak değişebiliyor. Bu yapı genel olaral her gazete sitesinde hatta her haber sitesinde aynıdır. Öncelikle bu yapıyı ortadan kaldırarak bazı gazete sitelerinin kendini aşması ve daha önce hiç oluşturulmamış bir tasarım oluşturarak kendini normal bir haber sitesi olmaktan kurtarıp özgün bir gazete sitesi halini almalıdır. [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Peki bu yapıyı nasıl yapabilirler; Size yurt dışındaki gazete sitelerinden bir örnekle bunu anlatmam mümkün olabilir. Mesela amerikan gazetelerinden The New York Timesgazetesinin internet sitesi, her ne kadar tasarım olarak göze hoş görünmese kendine özgün sade ve hızlı bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde DenverPost, Tennessean, Statesman, LATimes, Whashington Times gibi örnekler çoğaltılabilir. Hatta fikir olarak basılı olarak kullandığınız gazete yapısının aynısını internet siteniz için kullanmanız bile size bir özgünlük kazandırır. Kısaca gazete sitelerinin standart bir haber sitesinin yapısından kurtulması gerekir.

Sitenin kendi kendini güncellemesi; [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Haber siteleri kendi kendini genel olarak sayfa yenileme(refresh) mantığı ile günceller. Yani bir okuyucu sayfaya girdiğinde sayfayı açık tutarsa sitelerin belli zaman aralıkları ile sayfalarını yeniden girmiş gibi tazelediklerini görürler fakat bu okuyucu için hiç hoş değildir. Özellikle uzun bir haber okurken sayfanın kendini yenilemesi ve okuyucunun işini yarıda kesmesi hiç iyi yorumlanmaz. ]En azından bu işlem haber sayfalarında değilde sadece ana sayfada yapılabilir ancak yinede buna alternatif bir yenileme yöntemi bulunmalıdır. Bu okuyucu kayıplarına yol açan en önemli unsurdur diyebilirim.

Okuyucu takibinini kolaylaştırılması veya kişiselleştirilmesi; [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] RSS, Haber sitelerinde fazlasıyla kullanılan bir takip özelliğidir. Ancak bilgisayar konusunda zayıf olan çoğu kullanıcı bu sistemi pek bilmez doğal olarak bu sistem biraz faydasız kalabilir. Lakin bu özelliği bir üyelik sistemi ile destekleyerek kullanıcının takibini daha da kolaylaştırıp hangi haberi okuyup okumayacağını tamamen kullanıcının iradesine bırakmak hem okuyan için bir kolaylık hemde güzel bir hizmet olabilir. [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Buna örnek olarak netvibes tarzı sistemleri örnek verebilirim. Ancak anlatmak istediğim nokta okuyucu kişi girdiği haber sitesinin ana sayfasını tamamen kişiselleştirmesidir, yani düşünsenize ben teknoloji ile ilgili haberleri takip etmek istiyorum ve kullanıcı girişi yaptığımda sitenin ana sayfasında manşetler dahil sadece teknoloji ile ilgili haberler olacak. Eğer bu sistemi geliştiren bir haber sitesi çıkarsa eminimki fazlasıyla kullanıcı sahibi olacaktır.

Her katergoriye aynı ilgiyi göstermek; [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Bu konu tasarımdan çok içerği ilgilendiriyor. Bir teknoloji blogu yazarı olarak söylemeliyim ki. Gazete sitelerinin çoğu değil neredeyse hepsi bu konu hakkında fazlasıyla zayıf. Bir haber sitesinde elbette zamanı gelince önemli haberler mahşet alır fakat bazen bir bakıyorum manşet haberlerinin neredeyse yüzde yüzü tek bir konu üzerine yoğunlaştırılmış. Bu kullanıcı kaybında bir etken olarak görülebilir. Bu nedenle her kategoriye aynı ilgiyi göstermek birçok kitleye hitap etmenizdeki bir artı olarak karşınıza çıkar. Reklamlar; [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Her web sitesinde olduğu gibi doğal olarak gazete sitelerinde de reklamları görmeniz kaçınılmazdır. Fakat site tasarımını bozmayacak ve uyum sağlayacak aktif reklamlar kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu konuda birkaç örnek vermek gerekirse, ülkemizde Firefox internet tarayıcısı fazlasıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Şahsen ben kullanıyorum. Fakat bu tarayıcının bazı flash reklamları özelliklede Rolover slide şeklinde açılır mouse üzerine geldiğinde açılan reklamları pek desteklemez doğal olarak bu Firefox kullanan okuyucunun eğer açılan reklam altında girmek istediği bir link varsa onu olumsuz yönde etkileyerek tıklanmasını engeller bu sayede ise site kullanıcı kaybı yaşar. [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Artı şuanda bazı sitelerde popüler olan site açıldığında devreye giren Flash reklamları kapatmak kullanıcı için bir işkence halini alır ve yine kullanıcı kaybına neden olur. Anlatmak istediğim nokta bir siteye reklam alırken ve eklerken, eklenen reklamların tüm tarayıcılar ile uyum sağlamasına ve ziyaretcinin hem görsel açıdan hemde kulanım açısından olumsuz yönde etkilenmemesine özen gösterimesi gerekiyor. Bu ziyaretçi kaybını olumlu yada olumsuz yönde etkileyen önemli bir faktördür. [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Yukarda bahsettiklerim olumlu yönden uygulanırsa ortaya gayet başarılı bir gazete sitesi çıkacağına eminim bahsettiğim bazı konular ise diğer siteleride ilgilendiren konular olduğu için sadece gazete yada haber sitelerini ilgilendiren bir yazı olmadığını görürsünüz. Sizinde önerileriniz varsa yazmaktan çekinmeyin. [COLOR=#525252][FONT=Average Sans] Başarılar ve kolay gelsin.

spaksu.com/gazete-haber-sitelerinde-olmasi-gerekenler/
Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Haber Sitesi Nasıl Kurulur - Adım Adım Haber Sitesi Kurmak
[COLOR=#3D3D3D] Kaliteli bir İnternet haber sitesi kurmak istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu sitesi açma ve kurma eğitim rehberi sayesinde aradığınızdan fazlası bulacaksınız. Hemde İnternet haber sitesi açmak için teknik bilgi ve kodlamayı öğrenmeniz kesinlikle gerekmez. Ayrıca haber sitesi kurmak ve yayınlamak için web tasarımcı olmanız ve web tasarımı öğrenmeniz de gerekmez. Çünkü, her kategoriye hitap eden yaklaşık 5000 adet tema/şablon seçeneği size sunulacak. Sıradan bilgisayar kullanıcıları için hazırlandığı için, bu ücretsiz eğitim rehberi nezaretinde bir kaç dakika sonra kaliteli bir haber sitesi açmış ve internet’te yayınlamış olacaksınız.

[COLOR=#3D3D3D] Yapmanız gereken tek şey, sabırla bu haber sitesi kurma eğitim rehberin sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyarak devam etmeniz, Unutmayın! Bu eğitim rehberi sayesinde kaliteli ve profesyonel tarzda bir haber sitesi kurmak için A’dan-Z’ye zaruret arz eden her konuda bilgilendirileceğinizden emin olabilirsiniz.

[COLOR=#3D3D3D] Kaliteli Ve Profesyonel Bir Haber Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
[COLOR=#3D3D3D] Haber sitesi nasıl kurulur? Profesyonel bir haber sitesi kurmak için gerekenler. Haber sitesi kurduktan sonra haber sitesi google haberlerine (Google news) kayıt nasıl yapılır? Bir haber sitesi neden en az bir haber ajansına üye olmalı ve haber sitesi ’haber ajansına’ nasıl kayıt başvurusu yapılır? Bu ücretsiz eğitim rehberi eşliğinde haber sitesi kurmak, hiç olmadığı kadar basite indirgendi. Ulusal bazda yayın yapan milliyet.com.tr, habeturk.com, haberler.com, haber7.com veya sondakika.com, donanimhaber.com, vb. gibi kaliteli ve profesyonel bir haber sitesi kurma adım adım tarifi.

[COLOR=#3D3D3D] Zira eğer amaç sadece bir internet haber sitesi açmak ise, belki herkes öyle böyle rastgele sıradan bir haber sitesi açabilir ancak, burada rastgele sıradan bir internet haber sitesi açmayı öğretilmiyor, ’seo uyumlu ’ ve profesyonel bazda bir internet haber sitesi nasıl kurulur? tüm ayrıntılarıyla öğretildiğini unutmayalım! Yani arama motoru optimizasyonu dostu bir internet haber sitesi nasıl kurulur? eğitim rehberinden bahsediyorum. Özetle, bu makalemizde yüksek hit alması için bir haber sitesi nasıl kurulabileceğinden ve bir kaç dakika sonra fiilen haber sitesi açmış ve yayınlamış olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi (tekrar ediyorum) Yapmanız gereken tek şey, sabırla bu eğitim rehberin sonuna kadar ilerlemeniz gerektiğini unutmayın lütfen!

[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Açmak İçin Yasal Prosedür Nedir?
[COLOR=#3D3D3D] Bir haber sitesi kurmak için resmi ticari faaliyeti gerekli değil. Yani yukarıda bahsettiğim gibi haber siteniz milliyet, habeturk.com, haberler.com, haber7.com, sondakika.com, donanimhaber.com vb. çok yüksek trafiğe ulaştığında, haber siteniz üzerinden para kazanmak için değil, pasta niteliğinde daha fazla para kazanmak için resmi ticari faaliyetine geçmeyi kendiniz gönüllü olarak arzu edeceksiniz. Çünkü daha fazla para kazanma uğruna, büyük kurumsal şirketlerin reklamlarını yayınlamak istediğinizde, size yapacağı ödeme karşılığında fatura isteyebilirler. Daha açıkçası, haber sitesi açmak için resmi iş yeri açmak, bir zorunluluk değil. Haber sitesi kurduğunuzda resmi ticari faaliyeti gerekmeksizin, haber siteniz iyi bir ziyaretçi trafiğine ulaştığında, haber sitenizi ’Google Adsense’ kaydı yapabilecek, ’Pay Per Click’ (tıklama başı kazanç) yöntemi ve size başvuracak bazı firmaların banner’ları (reklam afişi) haber siteniz üzerinden paylaşarak (anlaşmanıza bağlı olarak) ’tıklama başı kazanç’, satış başı kazanç, günlük, haftalık, veya aylık ücretlendirme seçenekleri ile haber sitesi üzerinden müthiş paralar kazanabileceksiniz.
[COLOR=#3D3D3D] Dünyanın hiçbir yerinde ve hiç kimse sadece hobi olsun diye bir haber sitesi kurma zahmetine katlanmaz. Çünkü, kaliteli profesyonel bir haber sitesi kurmak için çok fazla mesai ve emek sarf-etmeyi gerektir. Bir haber sitesi kurmanın başlıca gayesi, haber sitesinden para kazanmaktır. İyi bir haber sitesi kurmak ve haberleri yayınlamak büyük emek ister. Haber siteniz üzerinden yüksek ziyaretçi trafiğine ulaşmak ve iyi para kazanmak istiyorsanız, mutlaka tüm mesainizi haber sitenize ayırmanız bir ihtiyaçtır.

[COLOR=#3D3D3D] Nasıl Bir İnternet Haber Sitesi Açmak İstiyorsun?
[COLOR=#3D3D3D] Başarılı ve profesyonel bir internet haber sitesi yapmak için Domain adı (alan adı, yani site adresi) tescil etmeden önce şuna karar vermemiz gerektiğini unutmamalıyız!

[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Hedef Kitlesi
[COLOR=#3D3D3D] Haber sitesinin hedef kitlesi olmalı! Haber sitesi için domain tescili yapmadan önce, nasıl bir haber sitesi açmak istediğinize karar vermelisiniz. Bir haber sitesi için hedef kitlesi belirlemek oldukça önemli. Yani haber sitesi açmadan önce, hedef kitlesi konusunda karar vermelisiniz. İlk evvela kurmak istediğiniz haber sitenizin yerel mi, bölgesel mi, tematik mi, yada ulusal bazda yayın yapan bir haber sitesi mi olacak? buna karar vermeliyiz; Bir haber sitesi yapma fikri ve kararlığı sizde oluştuysa şayet, O halde, ne tür hedef kitle için haber sitesi kurabiliriz?
[COLOR=#3D3D3D] Örneğin;

[COLOR=#3D3D3D] • Ulusal bazda yayın yapan bir haber sitesi açmak mı istiyorsunuz?
[COLOR=#3D3D3D] • Bölgesel bazda yayın yapacak bir haber sitesi kurmak,
[COLOR=#3D3D3D] • İl/Şehir bazda Yerel bir haber sitesi kurmak,
[COLOR=#3D3D3D] • Tematik bazda hedefleyen bir (örnek; teknoloji) haber sitesi açmak mı istiyorsunuz?
[COLOR=#3D3D3D] • Kategori bazda tüm spor branşları veya spesifik olarak sadece futbol haberleri kona alan spor haberleri yayın yapan bir branş spor haber sitesi açmak mı istiyorsunuz?
[COLOR=#3D3D3D] • Devlet memurları konulu bir memurlar haber sitesi yapmak mı istiyorsun?
[COLOR=#3D3D3D] • Sağlık konulu hemşire veya doktorlar ile ilgili güncel haber yapan bir sağlık haber sitesi kurmak mı istiyorsunuz?
[COLOR=#3D3D3D] • Öğrenci konu alan bir öğrenci haberleri sitesi açmak mı istiyorsunuz?
[COLOR=#3D3D3D] • inovasyon yani buluş-icat konuları kapsayan bir haber sitesi kurmak mı istiyorsunuz?
[COLOR=#3D3D3D] Yukarıda ilk bakışta aklıma gelen spesifik branşları sizinle paylaştım. Yani dilediğiniz konularda kendi hüner ve uzmanlık alanları kapsayan bir haber sitesi yapabilirsiniz. Ayrıca daha aklıma gelmeyen yüzlerce konulu güncel haberleri yayını yapacak bir haber sitesi yapabilirsiniz. Veya sayısız kategoriler ve alt kategoriler kapsayan ulusal bazda yayın yapan bir haber sitesi kurabilirsiniz elbette.
[COLOR=#3D3D3D] Neden Domain tescili yapmadan önce spesifik bazda haber sitesi olabilecek bir kaç kategoriden bahsettim, biliyor musunuz? Çünkü hangi tür bir haber sitesi açmasına bağlı olarak, buna uygun bir domain adı seçimi seo uyumuaçısından artı değer katacaktır. O nedenle, domain tescili yapmadan önce, ne tür bir haber sitesi açmak istediğinize karar vermelisiniz.


[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi İçin Nasıl Bir Domain Tescil Etmelisiniz?
[COLOR=#3D3D3D] Haber sitesi açmak için nasıl bir domain adı belirleme stratejisi izleme konusunda size tavsiyemiz;
[COLOR=#3D3D3D] 1-) Tescil ettireceğiniz domain adında ’haber’ kelimesi içermesini öneriyoruz.
[COLOR=#3D3D3D] 2-) domain adı uzunluğu 1-2 en fazla 3 kelime içermesini öneriyoruz.
[COLOR=#3D3D3D] 3-) Haber sitesi domain tescili için komplike bir domain adı değil, İnternet ziyaretçileri açısından yazımı çok kolay ve akılda kalması en kolay bir domain adı tercih etmenizi öneriyoruz.
[COLOR=#3D3D3D] 4-) Yani ziyaretçilerinizin telaffuz etmekte zorlanacağı bir alan adı kullanmaktan çekinmelisiniz. Unutmayın!
[COLOR=#3D3D3D] Çünkü, çoğu İnternet ziyaretçilerinizin arama motorlarında veya internet tarayıcısından direk olarak site adı ile haber sitenizi ziyaret etmesi oldukça önemlidir.

[COLOR=#3D3D3D] Ayrıca domain tescili yapılırken asla Türkçe karakter ( I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç) içeremez, domain adı cümlesi içerisinde bu harf veya harfler var ise, bu ’I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç’ harflerin yerine bu ’İ-G-U-S-O-C’ harfleri kullanmalısınız! Aksi halde alan adı tescili tamamlanmaz. Unutmayın!
[COLOR=#3D3D3D] Emin olun! Amacımız, bu eğitim rehberinde rastgele sıradan ve özensiz sadece bir haber sitesi kurmayı öğretmek değil, yukarıda size söz verdiğimiz gibi başarılı ve profesyonel bir haber sitesi açma ve kurmasını öğretmek. Zira kaliteli bir haber sitesi yapma konusunda sitemizin ziyaretçilerini çok önemsediğimizden emin olabilirsiniz!

[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
[COLOR=#3D3D3D] Bir internet haber sitesi açmak ve yayınlamak için neler gerekli? Yani bir internet sitesi nelerden oluşur ve nasıl meydana gelir? Özetle; İnternet başına geçip arama motorunda herhangi bir konuda ve herhangi bir şeyi aradığınızda, Arama motoru Google dahil, karşınıza çıkan istisnasız her şey, bir web sayfasıdır. Her bir web sitesinin domain (alan adı) tescili olabilmesi ve internet’te canlı yayınlanması için bir ’web hosting ’ sunucu hizmeti sayesinde meydana gelir, Unutmayın!
[COLOR=#3D3D3D]
[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Açmanın Maliyeti Nedir?
[COLOR=#3D3D3D] .com, .net veya .org vb. en popüler uzantılı bir haber sitesi açmak kaç para? Dünyanın her yerinde web hosting sunucu hizmeti, kiralama yöntemi ile satın alınır. Web hosting hizmeti öyle çok büyük paralar ile değil, inanılmaz derecede çok cüz-i bir bütçe ile kaliteli bir haber sitesi açabileceksiniz. Web hosting hizmeti satın almak için, tek seferde ödeme yapmak üzere, bir aylık, 6 aylık, 12 aylık, 24 aylık ve 36 aylık vb. ödeme seçenekleri ile kiralanır. Kaliteli web hosting fiyatları aylık $2.85 ile $14 dolar civarındadır. Türk ve Yabancı hosting firmaları karşılaştırma yapıldığında, en kaliteli yazılım, donanım ve en gelişmiş ve zengin uygulamaları sunan, yabancı hosting firmalarında bulunur. Elbette her yabancı hosting firması, en iyi hosting olduğu anl***** gelmez!

[COLOR=#3D3D3D] Ayrıca bazı hosting firmaları, domain için de, ayrıca yıllık aidat alırken, nadir de olsa bazı hosting firmaları da, ilk domain ömür boyu ücretsiz sunar. Domain fiyatları ise, yıllık şeklinde peşin ödenir. Domain adı ücretli olan hosting firmaları, yıllık domain ücretleri $10 ile $20 dolar civarındadır.

[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Kurmak İçin Hosting Firması Seçimi ve Önemi
[COLOR=#3D3D3D] Aslında internet ortamında binlerce web hosting siteleri ile karşılaşabilirsiniz. Ancak, öyle hosting siteleri var ki, karşılaşılan sorunu çözme yetenekleri çok zayıf olduğu için müşterilerini verem edercesine, kaliteli hizmetten yoksundur. Böyle hosting firmaların sayısı oldukça fazladır. Çünkü tüm hosting şirketlerin plan paket içerik özellikleri, yazılım ve donanım kalitesi aynı değerde değildir! Zira hosting yazılım ve donanıma bağlı olarak, sayfa indeksleme hız süreleri, dar içerikli yönetim paneline sahip bir yönetim paneli olması halinde, haber sitesi kurma keyfinizi kabusa dönüştürebilir! Ziyaretçilerinizin arama motorundan sitenizi ziyaret ederken veya sayfalar arası geçiş yaparken sayfanın kasıldığını düşünün, o takdirde ziyaretçilerinizin web sitenizi erken terk etmesine neden olacağından, bu durum, maddi ve manevi olarak sizin için çok büyük kayıp olacağı kuşkusuz! Bir haber sitesi kurmak için hosting firması seçimi asla şansa bırakılmaz. O nedenle en iyi hosting plan, hosting sunucu yazılım ve donanım kalitesi ve en uygun hosting fiyatı sunan bir hosting şirketi bulmak oldukça önemlidir. Herhangi bir arama motorlarında rastgele arama yaparak de haber sitesi için isabetli bir hosting firması bulmak hiç de kolay değil! Zira kaliteli ve profesyonel bir haber sitesi kurmak için doğru bir hosting firmasından zengin özellikleri barındıran bir hosting planı almak çok çok önemli’

[COLOR=#3D3D3D] En İyi Hosting Firması Tavsiyesi
[COLOR=#3D3D3D] SiteNasilKurulur.Net webmaster platformunda, sitemizin ziyaretçileri için ’En İyi Hosting Firmaları’ başlıklı sayfamızda tavsiye ettiğimiz Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting firmaların listesi güncel olarak sunuluyor.

[COLOR=#3D3D3D] En iyi hosting firmaları başlıklı sayfamızda, en uygun hosting fiyatı, yazılım ve donanım kalitesi en gelişmiş hosting sunucu teknolojisi barındırıp ilk sıraya layık görünen www.tmdhosting.com web hosting hizmeti %55 indirim almak için aşağıdaki eğitim video eşliğinde almak için BURAYA TIKLA. Ayrıca sitemizin ziyaretçilerine özel %5 daha fazla iskonto ile aylık $2.71 dolar ile sınırsız bir hosting planı elde etmek aşağıdaki eğitim video eşliğinde indirimli kupon kodunuz: sitekurmak kullanmayı unutmayın!


[COLOR=#3D3D3D] Tebrikler! Yukarıdaki eğitim videosu eşliğinde haber sitesi için domain tescili ve hosting hizmeti satın alma işlemi tamamladınız ve (devamında) internet haber sitesi için tevsiye ettiğimiz ’wordpress’ uygulaması ile bir internet haber sitesi açmış oldunuz.

[COLOR=#3D3D3D] ÖNEMLİ NOT: Hosting hizmeti satın alma işleminden sonra, eğer domain hesabınız için haber sitesi internet’te yayınlama konusunda hesap onayı için problem ile karşılaşırsanız, (her konuda) Türkçe destek ve hesap onayı için mutlaka bize bildiriniz.

Haber sitenizin seo dostu içerik düzenleme ve eğitim rehberine devam etmek için Buraya Tıkla.


[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Google News Kaydı Yapmalısınız
Haber Sitesi Google News Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır? [COLOR=#3D3D3D] Bir haber sitesi için Google news kaydı oldukça önemlidir. Eğer profesyonel bazda bir haber sitesi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka haber sitenizi Google News kaydı yapmalısınız. Google news kayıtlı bir haber sitesi, hem prestij sahibi olur hemde çok fazla hit kazanır. Peki Google news kayıt için tüm başvuru talepleri onaylar mı? Cevap; Kesinlikle hayır! Çünkü, Google news kayıt başvurusu yapılan haber sitelerin tüm ayrıntılarını titizlikle ince elleyip sık dokur. Unutmayın! Bu nedenle Haber siteniz için Google news kaydı için başvuru yapmadan önce mutlaka haber sitenizin tüm içerik düzenlemesi tamamlamış, profesyonel bir görünüm ve zengin bir içeriğe kavuşturmalısınız. Ayrıca, haber sitesi kurar kurmaz hemen google news kaydı için başvuru yapmak için çok acele etmemelisiniz! Yani haber sitenizi google news kriterlerine uyumlu hale getirdikten sonra google news kaydı için başvurmalısınız. haber sitenizin google news başvurusu kabul edilmesi halinde, her bir haberinizin google news’te yayınlanması demek, google news’ten haber sitenize ekstradan binlerce ziyaretçi demek ve bu ziyaretçiler sizin için nakit kazanç demektir. Peki, haber sitenizin Google news kayıt başvurusunun kabul olması için neler yapılmalı?

[COLOR=#3D3D3D] Bir Haber Sitesinin Google News Kriterlerine Uygunluğu Nedir?
[COLOR=#3D3D3D] Bir habe sitesinin google news kriterlerine minimum uygunluğu nasıl olmalı? Bir internet haber sitesinin google news kayıt başvurusunun kabulü için aşağıdaki belirtilen unsurların fazlası haline getirin, ancak aşağı özellikleri taşımaması gerektiğini unutmayın! İnternet haber sitesi google news başvuru kayıt öncesi neler yapılmalı?

[COLOR=#3D3D3D] 1-) İnternet haber sitenizin Footer (sitenizin en alt) kısım için ’Künye’ başlıklı bir sayfa oluşturmalısınız.
[COLOR=#3D3D3D] Örnek olarak 2 adet ’künye’ sayfası görmek için;

[COLOR=#3D3D3D] http://www.haber7.com/kunye
[COLOR=#3D3D3D] http://www.haberturk.com/kunye

[COLOR=#3D3D3D] İMTİYAZ SAHİBİ: Her haber siteniz firma veya şirket değilse, haber sitesi sahibinin ismi ve soy-ismi ve bir webmail adresi yazılır.
[COLOR=#3D3D3D] ADRES: Adres başlığı altında bir adres, sabit telefon, fax ve bir webmail adresi yazılır.
[COLOR=#3D3D3D] GENEL YAYIN YÖNETMENİ: Bir (kendi) isim belirtiniz.
[COLOR=#3D3D3D] KOORDİNATÖR VE SORUMLU MÜDÜR: Bir isim belirtiniz.
[COLOR=#3D3D3D] EDİTÖRLER: En az 3 isim ve her biri için birer webmail adresi bulundurunuz.
[COLOR=#3D3D3D] GECE VARDİYASI EDİTÖRÜ: En az bir isim ve şişinin isim soy isimle başlayan bir webmail bildiriniz.
[COLOR=#3D3D3D] HUKUK DANIŞMANI: Bir avukat ismi bildirmeniz kafidir.
[COLOR=#3D3D3D] MALİ MÜŞAVİR: Bir muhasebeci ismi kafidir.
[COLOR=#3D3D3D] KURUMSAL İLETİŞİM: Bir isim ve webmail bildiriniz.
[COLOR=#3D3D3D] SİTE İLETİŞİM: Bir isim ve webmail bildiriniz.
[COLOR=#3D3D3D] VİDEO VE FOTO GALERİ EDİTÖRÜ: Bir isim bildiriniz.
[COLOR=#3D3D3D] REKLAM SORUMLUSU: Bir isim ve webmail adresi bildiriniz.
[COLOR=#3D3D3D] SERVİS SAĞLAYICISI: web sitenizin hosting adı kafidir.
[COLOR=#3D3D3D] YAZARLAR: kategoriler (üst bölümde) ’yazarlar’ başlıklı bir safa/kategori ve içeriğinde kendiniz dahil en az 3 yazar ismi ve isimleriyle uyumlu webmail adresleri.

[COLOR=#3D3D3D] GOOGLE WEBMASTER TOOLS: Haber sitenizi mutlaka Google ’Web Yöneticisi Araçları’ kayıt yapmalısınız. web sitemizin ’Üçüncü bölüm eğitim rehberi’ sayfasında, web yöneticisi araçlarına kayıt için eğitim videosu bulabilirsiniz. Unutmayın!

[COLOR=#3D3D3D] TAVSİYE (en az) KATEGORİLER: ’Son Dakika, Ekonomi, Dünya, Güncel, Siyaset, Kültür&Sanat, Sağlık, Teknoloji Spor Yazarlar, ve Mutlaka webmail, adres, sabit telefon içeren bir ’iletişim’ sayfası olmalı ve haber sitenizin ana sayfası mutlaka olmalıdir. Ayrıca ulusal bazda yayın yapan bir kaç haber sitelerin kategorileri inceleyerek, (konusunda haber yapmayı düşündüğünüz) daha fazla kategori ve alt kategorileri çoğaltabilirsiniz.

[COLOR=#3D3D3D] İki adet Örnek sayfa: http://www.haber7.com/yazarlar ve http://www.haberturk.com/htyazarlar Mutlaka inceleyiniz.
[COLOR=#3D3D3D] YAZILIM VE SİSTEM YÖNETİMİ: Kullanmış olduğunuz yazılım, uygulama scripti kanıtlayan lisanslı olduğu firmayı belirtiniz: Örnek: wordpress 4.8.1 tr_TR altyapısı ile PHP yazılım dili vb.

[COLOR=#3D3D3D] Eğer web sitenizin ’dünya, ekonomi ve spor kategorileri var ise, her biri için birer isim belirtmelisiniz.
[COLOR=#3D3D3D] Sitenizin footer kısmına gelecek şekilde ’Yayın İlkeleri’ başlıklı bir sayfa ile site kullanım ’şartlar ve koşulları’ oluşturan ilkeleri mutlaka belirtmelisiniz.

[COLOR=#3D3D3D] ÖRNEK YAYIN İLKELERİ: http://www.haber7.com/yayin-ilkeleri Kendinize göre özgün ’şartlar ve koşullar’ metni düzenleyebilirsiniz.

[COLOR=#3D3D3D] Haber Sitesi Google News Kayıt başvurusu Nereye Yapılır?
[COLOR=#3D3D3D] Haber sitenize en az 3 aylık kaliteli ve özgün haber yayını yapmalısınız! Aslında Bir haber sitesinin google news kayıt başvurunun nereye yapıldığını bulmak oldukça kolaydır.

[COLOR=#3D3D3D] A- İlk evvela (ücretsiz) bir G-mail’ e-posta hesabınızın var olması gerektiğini ve yukarıda bahsettiğimiz gibi, haber sitenizi google web yöneticisi araçları,orijinal adı, ’Google Search console’ kayıt yapmış olmanız gerektiğini unutmuyoruz!

[COLOR=#3D3D3D] B- G-mail e-poste hesabımıza giriş yapıyoruz ve yeni bir sekme ile Google arama motoruna ’google haberleri tanıma’ anahtar kelimesi ile arama yaptığınızda kaşınıza çıkan ’Google Haberleri Tanıma’ başlıklı sayfasına tıklayın.

[COLOR=#3D3D3D] ÖNEMLİ NOT: Sayfaya girdiğinizde, her ne kadar yukarıda google news kayıt için koşullardan bahsettiysek de, google yönergeleri her zaman google yöneticileri tarafından gelişen teknolojiye paralel olarak güncelleme yapmaya açık olduğunu, bu nedenle her zaman bu sayfadaki en güncel ’Google Haberler Genel Yönergeleri ’ başlık altındaki yönergeler geçerlidir. Yani haber sitenizi google haberlerine kayıt yapacağınız zaman, en güncel google news kayıt yönergeleri bu sayfada bulunduğunu ve mutlaka Google yönergeleri okumayı ve haber sitenizi bu yönergelerine uyumlu hale getirmeyi unutmayın!

[COLOR=#3D3D3D] C- Haber sitemizin var ise eksiklileri gideriyoruz ve sayfanın altındaki bu sayfanın aşağısında ’Sitenizi Bizimle Paylaşın’ başlık altında Web yöneticisi yönergelerimize link’ine tıklıyoruz ve bu https://partnerdash.google.com/partnerda...id=pfehome sayfaya girmiş olacaksınız. Aslında bu bölüm de, tıpkı ’google search console’ (Google web yöneticisi araçları) gibi haber sitenizin ’google news’ yönetim alanı olduğunu unutmayın! Sayfanın altında ’Google Haberler için bir web sitesi mi önermek istiyorsunuz? Burayı tıklayın.’ link’ine tıklayın ve haber sitenizi google haberlerine kayıt yapmaya başlayın. Haber sitesi Google News kayıt başvurusu yapıldığında google yöneticileri haber sitenizi inceleyecektir. Haber sitesi onay veya reddetme süresi yaklaşık 2 hafta zaman alabilir, Unutmayın!

[COLOR=#3D3D3D] Ç- Haber sitenizin onay sonucu için google g-mail e-posta adresinizi bilgilendirme mesajı göndermeme ihtimali olabilir. Google news kayıtlı hesabınızın adı ’News Tools’ şeklindedir. Haber sitesi google haberlerine kaydı onaylama durumu öğrenmek ve hesabınızı yönetmek için ’News Tools’ hesabına giriyorsunuz. Yani google arama motoruna ’Google News Tools’ anahtar kelimesi ile arama yaptığınızda bu ’başlıklı sayfaya g-mail e-postanızla birlikte erişim sağlıyorsunuz.

[COLOR=#3D3D3D] Haber Ajansına Üyelik Kaydı
[COLOR=#3D3D3D] Haber sitesi kurduktan sonra günlük ve anlık son dakika haberleri nasıl elde edeceksiniz? Haber sitesine anlık sıcak haberleri yayınlamak için bir kaç seçenek kullanılabilir.

[COLOR=#3D3D3D] Haber muhabirleri oluşturup kendi muhabirleriniz vasıtasıyla haberleri elde etmek, Haber ajanslarına üyelik yapıp anlık ham ve sıcak son dakika haberleri elde etmek veya Televizyon başında saat başı haber kanallarından anlık veya naklen canlı haberleri elde etme seçenekleri. Ayrıca bir diğer seçenek ise internet haber sitelerinden kopyala yapıştır şeklinde haberleri elde etmek. Bu seçeneği ise, hiç tavsiye etmiyorum. Çünkü, ciddi anlamda kaliteli ve profesyonel bir haber sitesi özgün haber yayınlamak yakışır ve kopyala yapıştır şeklinde haberleri kendi haber sitenizde yayınladığınızda, haber siteniz kayda değer ziyaretçi potansiyeli yakalayamaz!

[COLOR=#3D3D3D] Gelelim haber ajansı konusuna; Bu makaleyi yazdığım bugün itibariyle Türkiye’de güçlü haber ekibi bulunduran üç adet haber ajansından bahsedebiliriz. Haber ajansların adları şöyledir:

Türkiye’de Faaliyet Gösteren haber Ajansları [COLOR=#3D3D3D] Anadolu Ajansı (AA). [url=http://aa.com.tr/tr/p/abonelik-talep-formu/1001]Anadolu ajansı
, devletin resmi haber ajansıdır. İhlas haber ajansı (İHA) ise, İhlas holding’e aittir. Üçüncüsü ise Doğan haber ajansı (DHA). Doğan haber ajansı ise, Doğan holsing’e (Aydın Doğan) aittir. Ayrıca Fetö/PDY’ye ait Cihan haber ajansı vardı. Ancak Fetö terör örgütüne ait cihan haber ajansı ise, tasfiye edildi!

[COLOR=#3D3D3D] Haber Ajanslarına Üyelik Kaydı Talep Formu
[COLOR=#3D3D3D] Haber ajanslarına isteyen herkes üyelik yapabilir ve haber ajanslarına üyelik yapmak ücretlidir. Haber Ajanslarına üyelik yaptığınızda haber fotoğraf, görüntü (video) ve ayrıntılar ham olarak bildirmiş olduğunuz e-mail adreslerine günün her saat ve dakikasına anlık olarak gönderilir.
[COLOR=#3D3D3D] Her üç haber ajansların üyelik talep formu linkleri buradan Anadolu ajansı, İhlas haber ajansı ve Doğan haber ajansı ulaşabilirsiniz. Kaliteli ve profesyonel bazda bir haber sitesi haberleri özgün olarak yayınlamak için en az bir haber ajansına üyelik hizmeti satın almanızı önemle tavsiye ediyorum.

[COLOR=#3D3D3D] Haber sitenizin seo dostu içerik düzenleme, haber sitesi için en uygun tema/şablonu sadece 2 tıklama ile indirmek ve eğitim (videolar) rehberine devam etmek için Buraya Tıkla.

Kaynak: [COLOR=#222222]https://www.sitenasilkurulur.net/haber-sitesi-kurmak/#.WkVkBVVl_IU
Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Haber Sitesi Nasıl Kurulur - Adım Adım Haber Sitesi Kurmak
Administrator
Haber sitesi kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
]Haber sitesi nasıl kurulur? Adım adım haber sitesi kurmak, haber sitesi açmak için izlenmesi gereken adımlar, haber sitesi açacak kişilerin bilmesi gereken kriterleri, haber sitesini kurduktan sonra yapılması gerekenleri hit artırma yollarını sizler için klavuz ve referans olabilecek dolu dolu bilgileri sizler için hazırladık.

]Son yıllarda özellikle son 5 senede gazetecilik tecrübesi olan veya olmayan haber sitesi açma ve işletme eğilimine girmiştir. Bunun yanında kaliteli haber sitesi yapan, kaliteli içerik hazırlayan, bu piyasada tutunan ve bundan rant sağlayan kişi sayısı cok az. Nitekim Türkiye'de yılda yüzlerce ve hatta binlerce haber sitesi açılmakta ve yine binlercesi çöp olup internet yayın hayatına veda etmektedir. Bu oran % 0.03'dür. Bu yönde planı olan kişilere bir kaç madde ile bilgi vermeye çalışacağım.
]1. Kesinlikle Haber Sitesinin Hitap Edeceği Bir Kitle Belirlenmeli
]Haber sitesi kurcak kişiler önceden hedef kitlesini belirlemesi lazım. Kitle odaklı bir haber sitesi ile çok başarılı olunabilir. Oluşturacağınız bir site yerelmi, bölgesel mi yoksa ulusalmı olacağı net bir şekilde girişimci kendine sormalı ve belirlenmeli, daha sonra eklenecek içerikler hep bu yönde olmalı.Genel/Ulusal anlamda haber sitesi açmak ilk etapta düşünülmeyecek karardır. Eğer düşünülecekse iyi bir bütçe, sağlam ekip ve ulusal bazda yayın yapan büyük sitelerle yarışa bilcek kaliteli içerik, yazar ve haber ajansı aboneliği gerekecektir. ( ortalama maliyet yaklaşık 10.000 - 150.000 tl) son derece masraflı iş buna örnek verme gereği duymuyoruz çünkü bu örnekler çoğaltılabilir. Ulusal anlamda yayın yapacak haber sitesi kurmak isteyenler bilmeliki; Türkiye'de bu kadar çok haber sitesi varken okuyucular neden sizin sitenize girip haber okumalı? Yerel ve bölgesel haber sitesi kurmak isteyener ise 500 tl gibi bir bütce ile yayın hayatına başlaya biliyor.

]2. Hosting ve Domain Seçimi
]Haber siteleri için en büyük kriterlerden biri ise alan adı (Domain) seçimidir. Bir domain akılda kalıcı, kısa, haber sitesini ve içeriğini temsil edecek şekilde .com uzantılı olmalıdır. Tabi günümüzde haber ve haber siteleri ile ilgili domainlerin çoğu alındı bile yani .com uzantılı domain bulmak çok zor ve illada alınacaksa binlerce tl' yi gözden cıkarmanız lazım, buda ağır gelcekse .net uzantısı 2. alternatifiniz olabilir. Haber sitesinin adı ilerde markalaşmayı düşünen kişiler için çok önemli konu.

]Haber sitesi için hosting şeçimi yapılırken ilerde sorun ve sıkıntı yaşamamak adına kaliteli bir hosting firması ile çalışmanızı öneriyorum. Teknik anlamda tier3 ve Litespeed sunucuları seçmeniz hız ve yükleme süreleri açısından sizin faydanıza olacaktır.

]3. Haber Sitesi Yazılımı
]Haber siteleri için yazılım olmazsa olmazlardan biridir. Web sitenin alt yapısı nekadar iyi olursa haber sitesi de aynı oranda büyüyecektir. Haber sitesi kurmaya karar veren bir kişi sitenin yazılımının ücretli mi? ücretsiz mi? olacağına, yazılım dilinin ne olacağına karar vermelidir.Piyasada PHP, ASP, Joomla, Wordpress ve Blogger tabanlı çok sayıda haber sitesi yazılımı bulunmaktadır. Seçim yapmak gerekirse Türkiye'de büyük haber sitelerinin ve dünyada büyük bir site olan Facebook bile alt yapısı olan PHP' yi öneriyoruz.
]Bunun yanında haber sitesi scriptinin ücretli olması, seo dostu olması, admin panelinin kolay kullanımlı editörlerin haber girerken sıkıntı yaşamaması ve vakite kaybetmemesi anlık değişimlere ayak uydurması gibi önerilerimiz ise göz ardı edilmemelidir. Tabi bir de işin can alıcı noktasındaki önerimiz ise yazılımın sadece o siteye özgü olmasından yana tabi bunun için ciddi meblağlar ödeyebileceğinizi unumayın. Piyasada ücretsiz warez haber scriptleri bulabileceğiniz gibi çok cüzi meblağ ödeyip hazır script alabilme olanağınızda mevcut.
]Diğer Kriterleri Madde Şeklinde Sıralamak Gerekirse;
]- Haber sitesinde kullanılacak logo profersyonel olmalı
]- Haber ajansları aboneliği olmalı (İHA bölgesel haberler için aylık 350 tl gibi ücret istiyor)
]-Haber sitesinin katagorileri hitap edeceğini kitleye göre belirlenmeli
]-Sanal haber merkezi oluşturmalı
]-Özel ve özgün içerikli haber üretilmeli (Kesinlikle kopyala/yapıştırdan uzak durulmalı)
]-Sosyal medya hesapları açılmalı (Sitenize hit sağlamak ve artırmak için çok önemli )
]-Editör ekibi kurulmalı (Ekipsiz kesinlikle başlanılmamalı yoksa işiniz çok zor)
]-Haber sitesi künyesi oluşturulmalı
]-Reklam ajanslerına başvuru yapılmalı (belli kriterler isterler ve hatta bunun için şirket kurmanız gereke bilir)
]Daha detaylı bilgi icin site içi mesaj atabilirsiniz.

KAYNAK: milligundem.net/kose-yazisi/204/haber-sitesi-kurmak.html

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.