You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Görüldüğü Alanlarda Denize Girmeyin'

'Görüldüğü Alanlarda Denize Girmeyin'

Member
'Görüldüğü Alanlarda Denize Girmeyin'
'Görüldüğü Alanlarda Denize Girmeyin'
[Resim: cp139975_388517419.jpg]


Zehirl denizanaları,Marmara Denizi'nde yayılırken, bilim insanları bunların görüldüğü alanlarda denize girilmemesini istedi

İzmit Körfezi'nde ilk görüldüğünde Çevre İl müdürlüğü ile Tarım İl müdürlüğü uzmanlarının numune alıp incelettikleri denizanalarının, daha önce Ege'de ve Çanakkale Boğazı'nda da görülen 'Pusula denizanası' türü olduğu belirlenmişti. Genelde yaşam alanlarının Atlantik Okyanusu, Akdeniz ile İngiltere'nin batı ve güney kıyıları olduğu belirtilen bu denizanalarının Ege ve Marmara'ya gemilerin balast sularıyla gelerek çoğalmış olabilecekleri belirtilmişti.
İnsanların cildine temas etmeleri halinde deride, gözlerde yanma ve kaşıntı yapabileceği belirtilen bu denizanalarıyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Gazanfer Bilge Meslek Yüksek Okulu Su ürünleri Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Cem Erkebay uyarılarda bulundu. Yrd. Doç. Dr. Erkebay, bu denizanaları türünün geçen yıl çok ender görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:
"Bu yıl İzmit Körfezi başta olmak üzere sayıları inanılmaz derece arttı. Bunlara üzerindeki kahverengi bantlardan dolayı pusula denizanası adı veriliyor. Bunların şemsiye kısmının altındaki uzantılar 1.5 metre 1.75 santimetreye kadar uzanıyor. Kollarındaki küçük mızraklar deriyle temas ettiğinde derinin içine kimyasal enjekte ediyor. Kesinlikle temas edililmemesi gerekiyor. Temas durumunda tuzlu suyla yıkanması ve bu bölgenin amonyak sürülmesi gerekir. Saglık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Bol görünen yerde denize girilmemeli. Bunların sayısının artmasının en büyük nedeni de denizdeki kirlilik.
R. H
Ben İmam Hasan’ı candan severim
İmam Hüseyin’in darında dururum
Zeynel Abidin ile zindana girerim
Kendimi kırk pare bulayım deyu

Daim bülbül gibi güler şakırın
Başında dururum İmam Bakır’ın
Gece gündüz vird eyleyip okurun
İmam Cafer’den ders alayım deyu

Musa-yı Kazım’a vardır niyazım
İmam Rıza’ya bağlıdır özüm
Taki Naki Askeri’yedir sözüm
Mehdi önünde kılıç çalayım deyu

Kul Veli’yim Hakk’a niyaz ederim
Hakk’ın buyurduğu yola giderim
Kimim haktır hak kıldım söylerim
On iki imamlara ereyim deyu

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.