You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Google'da Etkin Bir Arama İçin İpuçları

Google'da Etkin Bir Arama İçin İpuçları

Administrator
Google'da Etkin Bir Arama İçin İpuçları
Günümüzde internet denince akla ilk gelen site hiç kuşkusuz Google. Bu makale ile Google da nasıl en iyi şekilde arama yapabileceğimizi öğrenmeye çalışalım.

1- Tırnak işaretini kullanma

Google aramalarında bir kelime veya cümleyi tırnak işareti içerisinde kullandığınızda daha keskin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin arama çubuğuna ‘en leziz yemekler’ yazmak yerine tırnak içinde “en leziz yemekler” yazmak, aradığınız subjeye sizi daha kolay ulaştırabilir.

2-Farklı sonuçları ortadan kaldırın

Örneğin “disc” şeklinde bir arama gerçekleştirdiğinizde içerisinde CD ve DVD’nin de bulunduğu tüm disk türleri karşınıza gelebilir. Ancak “optik CD” gibi daha spesifik bir arama gerçekleştirirseniz istediğiniz sonuca daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3-Tanımlı kelimeler

Google, bir kelimenin ne anlama geldiğini kolayca arama sonuçlarında ekranınıza getirebilir. Örneğin “define: cancer” şeklinde bir arama yaptığınızda İngilizce’de kanser anlamına gelen bu kelimenin ne ifade ettiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak bunu Google Türkiye sitesinde, http://www.google.com’da denemenizde yarar var.

4-Eşanlamlı sözcükler

Google’da arama yaparken bazen istediğiniz kelimeyi içeren sonuçları göremezsiniz. Ancak bunun yerine arattığınız kelimenin eşanlamlı hali karşınıza gelir. İsterseniz “~” işaretini kullanarak arama sonuçlarınızda arattığınız kelimenin eşanlamlı sürümlerini bulabilirsiniz. Söz gelimi “~shop” şeklinde arama yaptığınızda “store” yani benzer anlama gelen “mağaza, alışveriş” kavramları sonuçlarınıza yansıyacaktır.

5-Tek bir sitede arama

Google, isteğe bağlı olarak ya tüm web siteleri üzerinde ya da tek bir domain yani alan adı üzerinde arama gerçekleştirebiliyor. Bunun için “site:” anahtarını kullanmanız gerekiyor. Örneğin “eğitim site:http://www.web-egitim.net ” yazdığınızda bu site üzerinde arama yapabiliyorsunuz.

6-Spesifik dosya tipleri

Örneğin sadece PDF dokümanı mı arıyorsunuz? Bunun için yapmanız gereken tek şey arama çubuğuna “filetype:pdf” yazmak… Böylece arama sonuçlarınızda sadece PDF dosyalarını görebilirsiniz.

7-Google ile çeviri

Google, salt arama işlemi dışında değerleri de birbirine dönüştürebilmektedir. Mesela 23 Farenheit’ın kaç Celcius © ettiğini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken “23F in C”yi arama çubuğunuza yazmak.

8-Google’ı hesap makinesi olarak kullanma

Google’da 4 işlem yapabilmek mümkün. Örneğin 4+4 şeklinde arama yaptığınızda 8 sonucunu anında görebilirsiniz. Smile

9-Alakasız linkleri sonuç sayfanızdan çıkarın

site:zohreanaforum.com ” şeklinde arama yaptığınızda sadece zohreanaforum ’u kapsayan linkleri göreceksiniz.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.