You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gökçek’in 3 yıl hapsi istendi

Gökçek’in 3 yıl hapsi istendi

Posting Freak
Gökçek’in 3 yıl hapsi istendi
Cumhuriyet
01.07.2009

‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA’ SUÇUNDAN DAVA

Gökçek’in 3 yıl hapsi istendi

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Anakent Belediye Başkanı, AKP’li Melih Gökçek hakkında, ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen yapılaşmaya ilişkin idari yargının verdiği yürütmeyi durdurma kararına uymayarak “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Davanın iddianamesinde, müşteki Tezcan Çakır tarafından başsavcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, “Atatürk Bulvarı’ndaki ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen, üzerinde araç ve yaya trafiğini engelleyen, hukuka aykırı yapılaşmanın durdurulması için Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde dava açıldığının ve mahkemece yürütmenin durdurulması kararının verildiğinin” kaydedildiği anlatıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 30 Mayıs 2005’te tebliğ edilmesine ve aradan 1 yıl geçmesine karşın kararın uygulanmadığı, bu nedenle Gökçek hakkında soruşturma yapılarak kamu davası açılmasının istendiği anımsatılan iddianamede, başsavcılıkça İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istendiği, İçişleri Bakanlığı’nın ise soruşturma izni verilmemesine karar verdiği belirtildi.

Kararı uygulamadı

Gökçek’in, anayasa ve İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun bağlayıcı hükmüne karşın yürütmeyi durdurma kararının gereğini yerine getirmediğinin sabit olduğu anlatılan iddianamede, Gökçek’in, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na tebliğ edilmesine rağmen Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını süresinde uygulamayarak kamu zararına sebebiyet verip görevi kötüye kullanma suçunu işlediği ileri sürüldü.

İddianamede, Gökçek’in, Türk Ceza Yasası’nın 257/1. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması istendi.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.