You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gıdada melamin alarmı

Gıdada melamin alarmı

Posting Freak
Gıdada melamin alarmı
Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Yetim, melaminin gıda katkı maddesi değil, hile olduğunu belirterek, "Herhangi bir zararlı etki ihtimaline karşı özellikle ithal süt tozlarını ve süt tozlarından yapılan ürünlerin en az 6 ay kullanılmamasını tavsiye ediyorum"dedi.

Yetim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, melaminin tabak, bardak gibi
mutfak eşyalarının üretiminin yanı sıra pek çok alanda kullanılan endüstriyel bir madde olduğunu söyledi. Çin’de üretilen süt ve süt ürünleri ile süt tozlarının neden olduğu zehirlenmelerle gündeme gelen bu maddenin, gıda katkı maddesi olmadığını ifade eden Yetim, şunları anlattı:

"Melamin yapısında fazla miktarda azot bulunan kimyasal bir bileşiktir.
Bu nedenle sütteki protein oranını yüksek gösterebilmek için toz haline
getirilmiş melamini süt ve süt tozlarının içine bir miktar ilave ediyorlar.
Bunların insanlar üzerindeki toksik etkisinin az olduğu ifade edilmesine rağmen gıda katkısı olarak kullanılması kesinlikle doğru değildir. Çünkü melamin çeşitli böbrek ve damar hastalıklarına, ürogenital sistemlerde büyük zararlara hatta kansere bile neden olabilmektedir. Melamin kesinlikle bir gıda katkı maddesi değil, hiledir.

Herhangi bir zararlı etki ihtimaline karşı özellikle ithal süt tozlarını ve süt tozlarından yapılan ürünlerin en az 6 ay kullanılmamasını tavsiye ediyorum. Çünkü Çin melamin katkılı ürünleri ülkesinde sattığı gibi ABD’ye ve
diğer pek çok ülkeye de göndermiş."

Yetim, süt ve süt tozlarının içindeki melaminin tespit edilmesi için
çeşitli analiz metotları bulunduğunu, kendilerinin de bu konuda çalışma yapmayı planladıklarını bildirdi.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.