You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Genelkurmay'dan çatışma açıklaması

Genelkurmay'dan çatışma açıklaması

Posting Freak
Genelkurmay'dan çatışma açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre, Suriye sınırında bulunan Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki 2’nci Hudut Alay Komutanlığı’na bağlı Bükülmez Sınır Karakolu sorumluluk bölgesinde görevli nöbetçiler dün saat 17.30’da, Suriye yönünden kaçak yollarla geçmeye çalışan 8 kişiyi tespit etti.

Bu kişiler bölgeye yaklaşmamaları konusunda düdük ile ikaz edildi. Ancak, bu kişiler uyarılara karşın bu kişiler hedef gözetmeksizin 10-15 el ateş edince, nöbetçiler de bu ateşe angajman kuralları kapsamında ateşle karşılık verdi ve gruptakilerden 1 kişi öldü.

Genelkurmay Başkanlığı’nin internet sitesinde ’Önemli sınır olayları’ bölümünde ayrıca Hatay’ın Narlıca bölgesinde bulunan 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Sınır Karakolu sorumluluk bölgesindeki görevlilerin Suriye tarafından yaklaşık 100 araçla yanaşan 800-1000 kişinin kaçakçı grubunun sınır hattına doğru yanaşarak toplandığının tespit edildiğini bildirdi. Açıklamada şöyle denildi:

"Hudut hattında 2 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), 1 Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT), 1 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile geçiş noktalarını kapsayacak şekilde düzen alınmış ve kaçakçı şahıslara hudut hattına yaklaşmamaları konusunda defalarca Arapça ikaz yapılmıştır. Yapılan ikazlara rağmen şahıslar ve araçlar, ikaza uymayarak hudut hattına farklı noktalardan yaklaşmaya devam etmiştir. İlk önce devriye yolunda görev yapan araçlar, sürekli olarak sınırın Suriye tarafından taşlanmıştır. Müteakiben daha emniyetli bölgede tertip alan personel ve araçlar Kuşaklı Köyü’nden gelen şahıslar tarafından da taşlanmıştır. Bölgede hareketli şekilde görev yapılmaya devam edilmiş ve grubun üzerine dağılmaları maksadıyla 7 adet gaz bombası atılmıştır. Her defasında dağılan gruplar çok kısa süre içerisinde sınırın Suriye tarafında tekrar toplanmışlar, tel engeline 100 m.lik hat boyunca büyük zararlar vermişler, kaçakçılık girişimlerine devam etmişler, bölgede görev yapan ve takviye edilen unsurları engellemeye çalışmışlardır. Hudut hattında kaçakçı şahıslarla girilen bu mücadele 3,5 saat boyunca devam etmiştir. Görevli personel tarafından toplamda 125 el havaya uyarı amaçlı ateş açılmıştır. Konu hakkında Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanına bilgi verilmiştir. Bölgede yapılan arazi aramasında, olay yerinde farklı bölgelerde 73 adet bidon içerisinde 4.015 litre mazot tespit edilmiştir."

23 Temmuz 2013
Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.