You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gelibolu'da Duygulandıran Görüntüler

Gelibolu'da Duygulandıran Görüntüler

Posting Freak
Gelibolu'da Duygulandıran Görüntüler
Gelibolu'da toprağın aşınması nedeni ile gün yüzüne çıkan şehit kemikleri görenleri duygulandırırdı.
Doğa Koruma Milli Parklar 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, Gelibolu Yarımadası'ndaki Ağadere bölgesinde, kış koşullarının ardından gün yüzüne çıkan şehit kemiklerini yeniden toprağa gömdüklerini söyledi.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü sınırları içinde yer alan Ağadere Ağır Yaralı Mecruhin Hastanesi Şehitliği çevresinde kış koşullarının ardından şehitlere ait olduğu bildirilen kemiklerin ortaya çıktığını ifade etti.

Gelibolu Yarımadası'ndaki uygulamanın, kemiklerin çıktığı yerde defnedilmesi olduğunu belirten Erdoğan, "Kemikler nerede ortaya çıktıysa orada toprağa gömülüyor. Bu gibi durumlar yağışlardan sonra yarımadanın her tarafında yaşanıyor. Arkadaşlarımız o bölgeleri iyi biliyor. Sadece Ağadere'de değil, tüm yarımadada ortaya çıkan kemiklerin bulunduğu yerde üzerleri örtülüyor" dedi.

[Resim: 25.jpg]BÖLGEDE BİR PANAROMA MÜZESİ YAPILACAKTI

Şehit kemiklerinin ortaya çıktığı Ağadere Hastane Şehitliği'nin bulunduğu bölgede özel bir şirket tarafından Çanakkale 1915 Panorama Müzesi kurulacağı tartışmalarının yaşandığı günlerde şehit kemiklerinin topraktan çıkması dikkat çekti.

Çanakkale 1915 Panorama Müzesi'nin yapılacağı alanda Ağadere Hastane Şehitliği'nin bulunduğunu savunan Çanakkale'ye Gönül Verenler Platformu'nu oluşturan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Kooperatifi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği üyeleri başta olmak üzere çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi, bir süre öncede bölgede biraraya gelip Ağadere Hastane Şehitliği'nin üzerine 1915 Panorama Müzesi'nin yapılmasını istemediklerini dile getirmişti.

Öte yandan Çanakkale Savaşları'nda hastane olarak kullanılan, şehit düşen askerlerin defnedilmesi nedeniyle de Ağadere Hastane Şehitliği haline gelen bölgede Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde görevli öğretim görevlileri 1850 şehit ismi tespit etmişti.sondakika.com
Seke seke geldim ayağım yoktur
Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
Kimi kafir olmuş karnısı boktur
Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
Muhammet elçisi Ana’dır deyin
Hak için dergaha niyaza inin.


Bildiren: Pir Zöhre Ana
Senior Member
Gelibolu'da Duygulandıran Görüntüler
cok uzucu bir durum; bu ulkede sehitlerin kemiklerini sizlatanlar var. buda ispati sanirim.
sehit kanlari ile sulanmis canim topraklar bir bir elimizden gidiyor.bu cok aci

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.