You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gaziye haciz vekile zam

Gaziye haciz vekile zam

Member
Gaziye haciz vekile zam
Hakkari’deki çatışmada bacağını kaybeden Gazi Kocaoğlan, Torba Yasa’daki ’gaziler protezlerin en gelişmişini kullanabilirler’ düzenlemesi doğrultusunda protezini değiştirdi. SGK parayı ödemeyince Gazi’ye haciz geldi
İzmirli Gazi Bülent Kocaoğlan’ın bacağına takılan protezin yerine, kredi çekilerek takılan modern protezin parası SGK tarafından ödenmedi. Bunun üzerine Gazi Kocaoğlan’a bankadan haciz geldi. Kocaoğlan, sesini duyurmak için yaşadıklarını sosyal medyada paylaştı.
İzmir Kiraz’da oturan Bülent Kocaoğlan’ın, vatani görevini yaptığı Hakkari Çukurca’daki karakol, 1996’da PKK’lıların saldırısına uğradı. Çatışmada 16 asker şehit oldu. Aralarında Bülent Kocaoğlan’ın da bulunduğu 21 asker yaralandı. Saldırıda sol bacağını kaybeden Kocaoğlan, protez bacakla ayağa kalktı. Bülent Kocaoğlan, devlet memuru olarak çalışmaya başladı, evlenip yuva kurdu. Bu evliliğinden dünyaya gelen 3 çocuğu ve eşiyle, kedisine yepyeni bir dünya yaratan Kocaoğlan, Çanakkale’deki görevinden emekli olduktan sonra tekrar memleketi Kiraz’a yerleşti.
18 yıl boyunca devletin verdiği protez bacağı kullanan Bülent Kocaoğlan, torba yasada yer alan ’gaziler var olan protezlerin en gelişmişini kullanabilir’ düzenlemesindeki haktan yararlanmak için müracaat etti. Medikal firması, 135 bin lira değerindeki protez bacağı, devletin ödemeleri geciktirdiği gerekçesiyle, belli bir avans karşılığında geçen nisan ayında taktı. Bülent Kocaoğlan da SGK’nın ödeme yapacağına güvenip bankadan 50 bin lira kredi çekip firmaya verdi. Ancak, Kocaoğlan’ın sevinci çok uzun sürmedi. Aradan geçen 7 ayda herhangi bir ödeme yapılmayan Bülent Kocaoğlan’a bankadan haciz geldi. Tüm girişimleri boşa çıkan gazi, çareyi sosyal medya üzerinden yardım istemekte buldu.
Yaşadıklarını en ince ayrıntısına kadar, oğlunun cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüde anlatan Kocaoğlan, görüntüleri facebook hesabından paylaştı. Yaşadıklarına artık isyan ettiğini, devletin kendisine verdiği ’gazilik’ unvanı ile ’övünç madalyasını’ bile istemeyecek duruma geldiğini dile getiren Bülent Kocaoğlan şöyle dedi:
’DEVLETE GÜVENEREK HATA YAPTIM’
’Bu hakkı verdiler. Her gazi gibi ben de yararlandım. Sonra ödeyeceklerine güvenip kredi kullanıp, ödedim. Ama devlete güvenerek hata yaptım. Bugün yuvam dağılmak üzere. Sorumlusu kim? Deselerdi bana ödeme olmadığını, ben zıplayarak gezer yine de almazdım. Ben askere gittiğim zaman sırım gibi delikanlıydım. Böyle değildim. Bizim sorunumuza çare bulunsun.’ İzmir SGK Müdürlüğü yetkililer ise, Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yeni kararlar aldığını belirterek bir açıklama yaptı.
MÜFETTİŞLER İNCELİYOR
Açıklama şöyle: ’Medikal cihazlar, protezler için üst sınırlar belirlendi. Eskiden incelemeyi bölge müdürlükleri yapıp ödemeyi gerçekleştirirken, yeni uygulamaya göre her protez için belirlenen üst sınırı aşanlar için Ankara’da inceleme yapılıyor. Ankara’da müfettişler üst sınırı aşan faturaları ’suistimal var mı?’ diye inceleyip onay veriyor, ödeme yapılıyor. Bu konuda da inceleme devam ediyor. O tamamlandığı zaman ödemeyi yapacağız. Sorun bu tür dosyaların yığılmasından kaynaklanıyor.’


aydınlık

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.