You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Front-end Developer Nedir ? UI Designer Hakkında

Front-end Developer Nedir ? UI Designer Hakkında

Administrator
Front-end Developer Nedir ? UI Designer Hakkında
Front-end Developer hakkında bilinmesi gereken veya Front-end Developer ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için kısa kısa bilgi vereceğim.Nedir olayına girecek olursa bir çok şey hakkında yazı yazmamız gerek fakat Front-end Developer yeni bir ibare olup bu işi yapanların tam olarak ne işle uğraştığı hakkında fikirimiz yok.
Gelelim konumuza Front-end Developer Nedir ? ne iş yapıyor tam olarak ona bakalım.

Front-end developer bir programın son kullanıcısının nasıl kullanacağına karar veren kişidir. Aslında işi 3 aşamalıdır.

[Resim: front-and-developer.jpg]

İlk olarak TASARIM kısmıdır. Tasarımcılar tarafından yada kişinin kendisi de olmak üzere sadece resim üzerinde programın arayüzünün nasıl olacağını karar verilir. Sitenin genel rengi, butonları, yazı tipi v.s. gibi kısımlara karar verilir. Bu kısımda hiçbir şekilde kod yazılmaz dinamik yapılar hele hiç kullanılmaz. Burada işin moda kısmı halledilir.

İkinci olarak KODLAMA kısmıdır. Bu kısım developer’lar tarafından kodlamaya başlanırlar. Bu safhada tasarlanan resimlerin html, xhtml, html5 gibi sayfaların oluşturulma evresidir ve içinde dinamik verilerin yazılmadığı kısımdır. Css, Sass, Less dosyası bu kısımda ayarlanır. Eğer template’ler oluşturulacak ise bu safhada oluşturulur. Component’ler oluşturulur. Tabi bunlar oluşturulduğunda dinamik veri akışı bulunmamaktadır. Tasarım kısmında yapılan resimleri tamamen koda dökme işlemidir.

Son olarakta BAĞLAMA kısmıdır. Tasarımcılar tarafından yada kişinin kendisi de olmak üzere hangi teknolojiyi kullanıyorsa (PHP, ASP.NET, JSP, JSF, DJANGO’) dinamik verileri sayfalara entegre etme işidir.Bu kısımda javascript’lerin eklendiği, ajax ile ilgili kısımlar varsa oraların yazıldığı bölümdür. Boylelikle son kullanıcının programda gelen verileri yada kaydedeceği verileri hangi ekranlarda yapacağını belirlendiği kısımdır.

Özetlersek yukarıdaki işleri hepsini tek tek yapan yada bütün süreci yönetecen kişiye Front-End Developer denir. Programların arkaplanda dönen kodlara çok karışmayan fakat onlarında ne olduğunu anlaması gereken ve bunuda arayüz tasarımda nasıl entegre edeceğini planını yapan ve gerçekleştiren, yöneten insandır.

Tabi ki Türkiye’de şirketlerde farklı işlevlerde çalışma şekilleride olsada özet olarak yukarıdaki gibidir. Tabi biraz spesifik olan bu çalışma şeklini anlatmak zor olduğu için genel olarak bu şekilde çalışan arkadaşlar kendilerini kısaca Web Tasarımcı olarak isimlendirmektedir. Böylelikle insanlara uzun uzun anlatma işinden kurtulmaktadırlar.Kaynak Olarak Bıldıkce Blog.com Sitesinden Yararlanılmıştır.

Kaynak: bilmosfer.com/89-front-end-developer-nedir-u-designer-hakkinda.html

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.