You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

FINANCIAL TIMES ’Aleviler 2. sınıf vatandaş’

FINANCIAL TIMES ’Aleviler 2. sınıf vatandaş’

Posting Freak
FINANCIAL TIMES ‘Aleviler 2. sınıf vatandaşÂ’
Cumhuriyet 25.03.2012

FINANCIAL TIMES
’Aleviler 2. sınıf vatandaş’
LONDRA (ANKA) - ABD’nin Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’nun 2012 raporunda ağır bir şekilde eleştirilen Türkiye’ye, Aleviler konusunda da İngiliz basınından sert ifadeler geldi.
Financial Times gazetesi, bir Alevinin, ’Türkiye’de, Sünni Müslümanmış gibi yaparak yaşamanın hükümet tarafından yapılan ayrımcılıktan kaçınmanın tek yolu olduğu’iddialarına yer verdi. Gazete ayrıca, ’Erdoğan aynı zamanda Alevi hâkimleri 1990’larda kendisini hapishaneye gönderdiği için suçluyor’ diye yazdı.
İngiliz Financial Times gazetesi, haberinde, bir Türk vatandaşının Kayseri’de yaşarken Sünni Müslümanmış gibi yaptığını yazdı. Gazete, demecine başvurduğu kişnin Alevi mezhebinin üyelerinin ’ikinci sınıf insan’ olarak görüldüğünü ve korkutulduklarını hissettiğini yazarak, ’Ben Bir Kürt ve bir Aleviyim. Böylece bir azınlık içinde azınlığım’ sözlerini yansıttı.
[COLOR="Green"][SIZE="5"]
Atatürk dediler adıma benim
İkrarımı verdim Ali’dir Pirim
Mürşidim Zöhre Ana posta vekilim
Latince yazısını dilden dökerim

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Askerimi düzdüm Yunan’a karşı
Üseyin kafası mızrakta başı
Deniz kenarında Mehdi duacı

BİLDİREN ; PİR ZÖHRE ANA
[/COLOR]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.