You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Fethullah Gülen'den Alevi-Sünni kardeşliği açıklaması

Fethullah Gülen'den Alevi-Sünni kardeşliği açıklaması

Posting Freak
Fethullah Gülen'den Alevi-Sünni kardeşliği açıklaması
Fethullah Gülen , Üçüncü Boğaz Köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim adı verilmesiyle ilgili düşüncelerini ve Alevi -Sünni kardeşliği ile ilgili beklentilerini dile getirdi.

Fethullah Gülen, herkul.org internet sitesinde yayınlanan 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Alevi -Sünni Kardeşliği' başlıklı sohbetinde, Üçüncü Boğaz Köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim adı verilmesi ve Alevi -Sünni kardeşliği ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

"BİR KÖPRÜ İLE BİR SÜRÜ KÖPRÜ YIKMAYALIM"

Köprüye Yavuz adının verilmesinin bir detay olduğuna işaret eden Gülen, asıl olanın detaya feda edilmemesi gerektiğini belirterek, "Kaynaşmaya vesile olabilecek köprüler oluşturulmuşken, meseleyi sadece bir ada, bir unvana bağlı bir köprü ile yıkmayalım. Bir köprü ile bir sürü köprü yıkmayalım" diye konuştu.

"Bazen üslup hataları esası yıkar, ona çok dikkat etmek lazım" diyen Gülen, "Detaya ait meseleleri esasın yerine koyduğunuz zaman yanlış yapmış olursunuz. Aradaki köprüleri yıkarsınız. Muhabbeti, sevgiyi, sempatiyi, antipatiye çevirmiş olursunuz" diye konuştu. Gülen, Üçüncü Köprü'ye Yavuz adının verilmesinin de detaya ait bir mesele olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Allah'la irtibat adına aramızda olan o köprüler, Peygamber irtibatıyla irtibatlı aramızdaki köprüler, Kuran'la irtibatlı aramızdaki köprüler, Yesevi ile alakalı aramızdaki köprüler, Mevlana ile alakalı aramızdaki köprüler, Yunus Emre ile alakalı aramızdaki köprüler... Hz. Pir'in ifadesi ile ifade edecek olursanız, 'Din bir, diyanet bir, kitap bir, Kuran bir, yol bir, yöntem bir, kader bir, acı bir, tatlı bir, bir sürü bu birlikler adına, bir sürü köprüler var. Bütün bu köprüleri görmezlikten gelmek veya kurulmuş olan köprüleri yıkmaya çalışmak... Bir de günümüzde kurulmaya çalışılan köprüler var. Cami, cemevi beraber, aynı parkta oturup kalkalım, geçmişe ait bu şeyleri yeniden hortlatarak yeni düşmanlık vesileleri oluşturmayalım' gibi böyle çok iyi kaynaşmaya vesile olabilecek köprüler oluşturulmuşken, meseleyi sadece bir ada, bir unvana bağlı bir köprü ile yıkmayalım. Bir köprü ile bir sürü köprü yıkmayalım."
[COLOR="#B22222"]
MESELA 'MURAD HÜDAVENDİGAR KÖPRÜSÜ' DESEYDİNİZ...


Gülen, günümüzde Alevi -Sünni kardeşliği adına yapılan çalışmalara da değindi. "İsterse bir Muharrem ayında, isterse bir Ramazan-ı Şerif'te bir araya gelme, iftar etme, sema ile semahı bir arada görme gibi, böyle mülahazalar varken 'Efendim Alevisi Sünnisi beraber bir çanağa kaşık çalma gibi, böyle ortam oluşturulmuşken, konjonktür tam buna müsait bir hale gelmişken, bence bir köprüye bağlı olarak, bence bir detaya bağlı olarak, böyle usulü yıkmayalım" ifadelerini kullanan Gülen, "O mevzuyu ortaya atan insanların öyle olumsuz bir mülahaza taşıdıklarına hiç ihtimal vermiyorum. O gün oraya bir sürü insan geldi, ittifak ettiler, 'Yavuz Selim olsun' falan dediler. Acaba bu mevzuda diyebilirsiniz yani, her fikir sorgulanabilir. Mesela Murad Hüdavendigar Köprüsü deseydiniz. Süleyman Şah Köprüsü deseydiniz. Gelibolu'ya geçen bir insan yani. Çok önemli mümtaz bir sima. Şimdi böyle bir makul, yumuşak, demokratik bir mülahazaya bağlı, demokratik bir üslupla, demokratik bir ifade tarzıyla, demokratik bir söylem şekliyle, bu mesele ortaya konsa buna kimse bir şey demez" diye konuştu.
[COLOR="#B22222"]
ANADOLU İNSANI BAŞTAN AŞAĞIYA ALEVİ'DİR, HZ. ALİ'YE MEFTUNDUR


Gülen, Anadolu'da Alevisi ile Sünnisi ile yaşanan kardeşlik ortamına ve Hz. Ali sevgisini anlattığı sohbetinde, "Fakat aynı zamanda çok köprüler kurulmuş, 'Beraber yemek yiyelim, beraber oturalım, beraber çay içelim, el sıkışalım, sarmaş dolaş olalım... Şimdi bu kadar kaynaştırıcı unsurlar varken çok olumlu köprüler kurulmuşken, o mübarek kardeşlerimiz, Hz. Ali diyen kardeşlerimiz... Biz de çok diyoruz, Ali diyoruz, Haydar-ı Kerrar diyoruz. Ben ne diyeceğimi bilemiyorum bazen. Seyyidina Hz. Ali yetmedi, Hayrdar-ı Kerrar Ali diyorum, yetmedi Damad-ı Nebevi, yetmedi Fatih-i Hayber, dilberi dilber isterim, ruhlar ahmer olmalı, Fatih-i Hayber isterim yanında Kamber olmalı." Ne dersem az geliyor bana bütün bunlar. Bu açından da Anadolu insanı baştan aşağıya Alevi. Hz. Ali'ye meftundur. Ehl-i Beyt'e meftundur. Hz. Fatıma'ya meftundur" diye konuştu. "Fakat küçük nüanslarla kendilerini ayrı gören kardeşlerimiz var" diyen Gülen, şöyle konuştu: "Bence hazır yara gibi görülen şey veya yara gibi gösterilen şey demek daha doğru, yara gibi gösterilen şey illet bilinip tedavi yollarına tasaddi edilmişken, köprüler kurulmuşken, bir Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne takılarak kardeşlerimizin ’Biz yemeği boykot ediyoruz’ demeleri doğru değil. Onlar oraya gitmeli. O köprüye o adı koyan insanlar da oraya gelmeli aynı zamanda. Yok öyle, bizim ayrımız gayrımız yok!.’

BİR KISIM TERS PERS MÜLAHAZALARINA FEDA ETMEYELİM

"Bu türlü mülahazalara girdiğimiz zaman biz şimdiye kadar oluşturulan vahdet unsurlarını bir kısım ters Pers mülahazalarına feda etmiş oluruz. Bir kısım ters Pers mülahazalarına feda etmiş oluruz. Feda etmeyelim. Cami cemevi yanyana. Aynı zamanda onların parkları müşterek, gezme yerleri müşterek, gezme alanları müşterek, elele tutmaları müşterek. Bence demokratik düşüncede, insana saygı düşüncesinde, sen de onların o hissiyatlarına saygılı olman lazım. Hissiyatına saygılı olman lazım. Ben bir mahsur görmüyorum. Mesela Hz. Mevlana'nın semasının semahtan farkı ne? Siz onu bugün bir yerde folklor gösteriyorsunuz, alkışlıyorsunuz, takdir ediyorsunuz. Ne olur iki tane mümin gitse onların semahlarına iştirak etse. 'Farklı bir şeyleri var. Şöyle bir reverans yapıyor, dönüyor.' Bizim arkadaşlarımızdan bir tanesi, Alevi kardeşlerimden bir tanesi bana onların anlamlarını da yazıp göndermişti. Şimdi yaklaşırsan yaklaşırlar. Şirin görürsen şirin görürler. Kabul edersen kabul görürsün. Senin alemden beklediğin şeyle alemin senden beklediğinin aynı şey olduğunu asla aklından çıkarma."

KEŞKE ŞAH İSMAİL'LE SORUN DİPLOMASİ İLE ÇÖZÜLSEYDİ

Gülen, Yavuz Sultan Selim'in Anadolu toplumu içinde çok önemli bir yeri olduğunu ve uzun zaman devletler muvazenesinde muvazeneyi sağladığına da dikkat çekti. "Fakat bir yerde, benim de çok saygım olduğu halde, fakiri çok iyi dinleyenler bilirler, demişimdir ki "Acaba Yavuz cennet mekan o Şahkulu'nun üzerine giderken veya Çaldıran'da Şah İsmail'le karşı karşıya gelirken onun yerine acaba bir diplomasi oluşturma imkanı yok muydu?" ifadelerini kullanan Gülen, "Yakın tarihte de dediğim gibi, keşke diplomasiyi sonuna kadar kullansalardı. Böyle fiilen birleyin üzerine gitme yerine, gidip nefretleri tetikleme yerine acaba bir diplomasi olamaz mıydı? Benim o mevzuda olabilecek diplomasi ile alakalı da bir düşüncem yok. 'Şöyle yaparlardı' diye bir düşüncem yok benim. Bildiğiniz gibi genel düşüncem bu. Benimle müttefik bu recada ihvanım zannediyorum benimle bu düşünceyi paylaşırlar. Keşke bir diplomasi ile o problem çözülseydi. Başlara inen bir balyoz gibi olmasaydı. O mesele, kine, nefrete, gayza dönüşmeseydi. Anadolu'da da bizim insanımız kardeşlerimiz, farklı düşünen kardeşlerimiz, 'Ali' deyip yollara düşen kardeşlerimiz, bu meseleyi evvel ve ahir serrişte ederek, birer iftirak meselesi haline getirmeselerdi.

Ama bu sizin 4 asır 5 asır sonradan mülahazaya aldığınız o mesele. O günkü şartları konjonktürü bilmiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI İLE İLGİLİ GÖRÜLEN RÜYALAR

’Yaklaşırsan, yaklaşırlar; şirin görürsen, şirin görürler; kabul edersen, kabul görürsün. Senin âlemden beklediğini âlemin de senden beklediğini asla aklından çıkarmamalısın!.’ diyen Gülen, herkesi kucaklama anlayışıyla ortaya konan Türkçe Olimpiyatları ile ilgili faaliyetleri Peygamber Efendimiz’in ve başka büyüklerin manen teşrif buyurduğuna dair rüya ve yakazaları da değindi. Rüya ve yakazaları anlatan pek çok mektup geldiğini ve o teveccühün ardındaki hakikati vurgulayan Gülen, ’Usûlü detaya feda etmeyelim Allah aşkına!’diye konuştu. Gülen, insanın kendi adına hep azimetleri takip etmesi ve mükemmel kulluk peşinde gitmesi gerektiğine ama başkalarından aynı hassasiyeti beklemenin yanlış olacağına dikkat çeken Hocamız, namazdan misal vererek şu hususu dillendirdi: İnsan farklı duaları uzun uzun tekrar etme, rükû ve secdeyi kıyama denk götürme işini yalnız başına namaz kıldığı zaman yapmalıdır. İmam’ın cemaati bıktıracak ya da ihtiyaç sahiplerini zor durumda bırakacak şekilde namazı uzatması doğru değildir. Nitekim Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), imam olduğunda namazı uzunca kıldıran Muaz b. Cebel hazretlerini ikaz etmiştir" şeklinde düşüncelerini aktardı.

19 Haziran 2013 Çarşamba
bugun.com.tr
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Posting Freak
Fethullah Gülen'den Alevi-Sünni kardeşliği açıklaması
Şimir sölüyor mervan uyguluyor Alevi insanı Alime sahip çıkar Alime meftundur sana inanana naletler olsun helede Alevilerdense .acıklanmaya başladılar Pis nursuz.
Bir ismim Bektaş bir ismim Ali
Bir ismim Mustafa Kemal'im teni
Bozatlı Hızırdır vallaha Piri
Bir ismim Muhammet Mekkede yeri.

ZÖHRE ANA

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.