You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Erdoğan tarafsız olamadı

Erdoğan tarafsız olamadı

Administrator
Erdoğan tarafsız olamadı
[COLOR="#000000"] Erdoğan'ın CHP ve BDP'yi eleştiren açıklamaları Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığı tartışmasını da alevlendirdi. Peki Tayyip Erdoğan, anayasaya ne kadar uygun davranıyor? Bu tür açıklamaların siyasi ve anayasal sonuçları ne olur?

Al Jazeera, bu soruların cevabını aradı.

Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, "Erdoğan'a tarafsızlığını kaybettiği eleştirileri yöneltildi. Sizce bu eleştiriler ne ölçüde haklı ve Erdoğan'ın şu ana kadar izlediği tutumun anayasal ve siyasal sonuçları ne olur?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Konuyu bir mevcut anayasa açısından, bir de önümüzdeki dönem açısından değerlendirmek gerekir. İlkesel olarak cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan birisi, tüm toplumu ve devleti temsil ediyor. Dolayısıyla daha mesafeli olmak durumunda. Tayyip Erdoğan şu ana kadar bunu gerçekleştirmedi."

Cumhurbaşkanının anayasal beklentilere cevap vermemesinin hukuki bir müeyyidesinin olmadığını da belirten Mahçupyan, "Bu, kamusal alanda tartışılabilir, tepkiler olabilir. Hiç bir ülkenin cumhurbaşkanı, hele kendi tabanından da aynı sesler çıkmaya başlarsa bunu kaldıramaz." ifadelerini kullandı.
BİR TEHDİT OLUŞURSA CUMHURBAŞKANI’NIN ELİ GENİŞLER

Yeni bir anayasanın kaçınılmaz olduğunu hatırlatan Mahçupyan şöyle devam etti: "(...)bir geçiş dönemindeyiz. Türkiye bir değişim içinde Bu değişimin tek taşıyıcısı da AK Parti ve AK Parti değişimi her seferinde yeniden tescil ettiriyor topluma. Değişim üzerinde bir tehdit oluşursa Cumhurbaşkanı’nın eli genişler ve toplumdan destek almaya devam eder."

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.