You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Erdoğan: Din dersleri zorunlu olmadıkça...

Erdoğan: Din dersleri zorunlu olmadıkça...

Administrator
Erdoğan: Din dersleri zorunlu olmadıkça...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Uyuşturucu Politiları ve Halk Sağlığı Sempozyumunda konuştu.

Uluslararası Uyuşturucu Politiları ve Halk Sağlığı Sempozyumunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uyuşturucu ile nasıl mücadele edileceğini ve bu konuda ailelere hangi görevlerin düştüğünü açıkladı.

AHİM'in zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için verdiği kararı da sert bir dille eleştiren Erdoğan, 'AİHM'in Türkiye kararı yanlış bir karar. Dünyanın hiç bir yerinde zorunlu kimya dersini tartışma konusu olduğunu göremezsiniz, ama zorunlu Din Kültürü dersi her zaman tartışma konusu olur. Eğer din dersleri 'zorunlu olsun mu olmasın mı' konusu tartışılacaksa neden uyuşturucudan, terörden, ırkçılıktan, islami fobiden şikayet ediliyor?' dedi.

[Resim: 48842.jpg]

180 MİLYON UYUŞTURUCU KULLANAN VAR

Dünyada 180 milyon uyuşturucu kullanan var. Kullanımı her yıl 2 trilyon dolarlık kaybı beraberinde getiriyor. Elbette yasa dışı maddelerin kullanıma ilişkin uzmanların elinde veriler var. Gençlerin bu maddeleri kullanışın tek başlık altında toplamak mümkün değil.

Son yüzyıl içinde dünyamız çok büyük bir değişim yaşadı. Açıkcası maddenin dünyanın her yerinde manevi değerlerin önüne geçmeye çalıştığı bir değişim süreci yaşıyoruz. Bunu sadece islam çoğrafyası ile sınırlamak mümkün değil. Ayrıca sadece dinler değil, kültürler gelenekler insnaı ait olan ahlak karsılıklı saygı ve hoşgoru gibi kavramlar erozyona uğuyor. Bir varil petrol için insanların kanını akıtmak meşru görülüyor.

İNSANA AİT DEĞERLERİN YERİNE...

Dünyanın her yerinde insan ait değerlerin tek tek yok olduğunu; bunların yerine paranın, hırsın konduğu görürüyoruz. İnsana ait bir değeri alıp yerine para koyduğunuzda insanın tatmin duygusu yok oluyor. Azla yetinme duygusu hızla yok oluyor.

Bunların yerıne koyulan değerler ise insan oğlunu doyurmuyor. Onları mutlu huzurlu yapmıyor. İnsanın mutlu olmasını sağlamıyor. Hem uyuşturucunun hem de istismarın tam da böyle durumlarda devreye girdiğini görüyoruz.

Ellerinden tutunmayan, onlara aydınlık istikamet çizilmeyen gençler bu açığı kapatmaya çalışıyor.

ORTADOĞU'DAKİ TERÖRÜ İSLAM DİNİ İLE BAĞDAŞTIRANLAR...

Erdoğan Ortadoğu'daki terör olayları ile ilgili olarak, 'Ortadoğu'da devam eden terör örgütlerini İslam dinine izafe etmek gerçeği saptırmaktan başka bir şey değildir. Ne islam dini ne de başka semavi bir din böyle bir şiddeti asla ve asla maruz göstermez. Dünya bir tedbir içerisinde toplatılar yapıyor. IŞİD terör örgütü Ortadoğu'da kendine göre mücadele verirken benim ülkemde 32 yıldır devam eden PKK terör örgütü var. Acaba bu dünyaı neden ilgilendir miyordu?' dedi.

Bunun uzantılarına bakıldığında diğer ülkelerinde bağlantısı var. Acaba Avrupalı dostlar neden bundan rahatsız olmadı. Çünkü terör örgütünun önünde İslam kelimesi yoktu. Dertleri başka... Bizim dinimiz İslam teröre yer vermez, barış dinidir, barışın ta kendisidir. Bu örgütlere İslami terör örgütü diyerek gerçeği perdeliyorlar.

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜNDE AVRUPALILAR DA VAR

Dünyanın en büyük küresel krizi başladığında biz uyarıyı yaptık. Birileri sınırsız kazanırken birilerin aç kalması sürdürülebilen bir durum değildir. IŞİD terör örgütünde Avrupalılar da var. Bunların arasında uyuşturucu bağımlıları, macera arayanlar da var. Batalık kurumadan sinek hep olur.

Suriye'den kaçanlara kapımızı kapatamayız çünkü bizim inancımız buan izin vermez. Şimdi soruyorum Ey Avrupa senin şefkat elin yok mu? IŞİD'in elindeki silahlar bunlardan gelen silahlar, bunları gazetelerde okuyoruz, görüyoruz.

AİHM'İN DİN KÜLTÜRÜ KARARI

AİHM'in Türkiye kararı yanlış bir karar. Dünyanın hiç bir yerinde zorunlu kimya dersini tartışma konusu olduğunu göremezsiniz, ama zorunlu Din Kültürü dersi her zaman tartışma konusu olur. Eğer din dersleri 'zorunlu olsun mu olmasın mı?' konusu tartışılacaksa neden uyuşturucudan, terörden, ırkçılıktan, islami fobiden şikayet ediliyor?

Uyuşturucu, şiddet, ırkçılık gelir onun yerini doldurur. Uyuşturucu çetelerinin gençlerimizi ellerimziden almasına 'özgürlük' deyip sessiz mi kalacağız?

GENÇLERİMİZİ BU 'MODERN VEBADAN' UZAK TUTALIM

Yol yakından tedbirlerimzi alalım, gençlerimiz bu 'modern vebadan' uzak tutalım. Birçok kişi meselenin güvenlik boyutuna bakıyor. Elbette polis, asker devletin tüm birimleri bu mesele ile karalı bir şekilde mücadele edeceltir. Ancak evde mücadele yoksa devletin mücadelesi yeterli olmaz.

'BENİM ÇOCUĞUM ASLA KULLANMAZ' DEMEYİN

'Benim çocuğum asla kullanmaz' diyen anneler AMATEM'in önünde. Mücadeleye en önce sınıflarda, kitaplarda başlamalıyız. MEB müfredatımız çocuklara pozitif bilimleri anlatırken çocukları terörden ırkçılıktan ve uyuşturucan uzak tutacak şekilde yeniden ele alınmalıdır.

Manevi olan ile maddi olanıı çatıştıran değil buluşturan bir kalkınma modeli Türkiye'den dünyaya örnek olacak.
Administrator
Erdoğan: Din dersleri zorunlu olmadıkça...
Zorunlu Din Dersleri insanları daha dindar yapmaz çünkü dindarlık, iyi insan olmak için illaki din dersleri almanıza gerek yok. Bunun için eğitim almış, kültürlü ve inançlı bir ailenizin olması yeterlidir.

Ortadoğu'daki ülkeler zaten Şeriat kanunları ile idare edilmekte. Peki din kanunlarının geçerli olduğu bu ülkelerde insanlar ahlaki ve insani olarak ne durumdalar biliyor muyuz?

Elbette biliyoruz. Hallerini gördükçe hem Laik hem de Müslüman olan Türkiye Cumhuriyetinin kötü yönetilmesine rağmen Atatürk'ün getirdiği ilke ve devrimler sayesinde kıyaslanamayacak kadar ilerde olduğunu söyleyebiliriz. Bizlerin tedirginliği canım ülkemizin şeriat bataklığına sürüklenmesi, çünkü şeriat bu dincilerin anlattığı ve yaşadığı gibi haşa Allah'ın kanunları değil, beşeri mahlukatların kafalarından uydurdukları ve çıkarları doğrultusunda yonttukları, kadını yerin dibine sokan bir düşünce ve yaşam tarzıdır...

Madem din dersleri insan olabilmeyi, kötü huylardan uzak durmayı sağlıyor o zaman bu kafa kesenler, insan haklarına değer vermeyenler neden adam olamıyorlar ?..

Her şeyin aşırısı zarar getirir. Dinin de üstüne çok düşen bir insan bir müddet sonra ya akıl sağlını kaybeder ya da toplumdan kopar. Din lazımdır ve hepimiz çok şükür Allah'a ve kurallarına hem inançlı hem de saygılıyız. Ama toplumu geriye götürecek adımlar nereden gelirse gelsin onun karşısındayız. Bu din adına yapılan ama dini tehlikeye sokacak ve gelecekte bazı siyasal aktörlerinin tabanını oluşturacak bir adımdır.

Toplumu Orta çağ karanlığına götüren ve sonu felaket olan bir eğitim sistemi hayata geçmiştir...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.