You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Posting Freak
e-devlet AÇILDI!
e-devlet AÇILDI!
18 Aralık 2008 Perşembe 14:02
e-Devlet Kapısı açıldı. Hizmetten faydalanmak isteyenler için PTT’den şifre almak dışında yöntemler de var.
TC Kimlik numaraları kullanılarak, devlet hizmetlerini tek bir kapıdan vatandaşa ulaştırmak amacıyla 5 yıldan bu yana konuşulan, 2005 yılında ihalesi yapılan e-Devlet Kapısı http://www.turkiye.gov.tr‘ye “dilekçe vermeden” nasıl girilecek?

Uygulama için, dileyen vatandaşlar son bir kez PTT bürolarına gidip kendileri için özel olarak üretilecek şifrelerini aldıktan sonra bilgisayar başına geçerek işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

e-Devlet’in kapısından içeri girmek için son bir kez daha kapı önlerinde kuyruk beklemek istemeyenler ise diğer servis sağlayıcıların sundukları elektronik imza seçeneklerinden faydalanabilecekler.İŞTE İZLENECEK ADIMLAR

-Vatandaşlar, http://www.turkiye.gov.tr adresine girdikleri zaman giriş yöntemi olarak mobil imzayı seçmeleri durumunda TC Kimlik numaraları ve cep telefonu numaralarını girecekler.

-Taahhütnameyi okuyup ekrandaki “İMZALA” tuşuna basan vatandaş, elektronik olarak imzalanacak belgeler imzalanmak üzere GSM şebekesi üzerinden SIM kartına gönderilecek.

-İmzalama talebi SIM kartına gelen kullanıcılar, telefon ekranında otomatik olarak açılan bir ekranda imzalanacak işleme ait açıklama metnini görecek. Onaylamak için “tamam” seçeneği seçilecek.

-İşlemi tamamlamak için mobil imza şifresi girilecek, şifre doğru girildiğinde cep telefonuna “Size ulaşan imzalama talebini imzaladınız ve geri gönderdiniz. İmza attığınız işleminize, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz” şeklinde bir mesaj gelecek ve hizmetlerden yararlanmaya anında başlanacak.

BİR TIKLA DEVLET HİZMETLERİ ELİNİZİN ALTINDA

Bundan böyle vatandaş devletten alacağı hizmetlere bir tık uzakta olacak. Halen kamu kurumları tarafından web siteleri üzerinden sunulan online hizmetler tek bir çatı altında toplanıyor.E-Devlet portalı, devlet hizmetlerini vatandaşın ayağına getirecek.

HİZMETLER KADEME KADEME DEVREYE GİRECEK

Vatandaşlar, E-beyannameden pasaport, sürücü belgesine, ÖSS başvurusundan adli sicil kaydı belgesi almaya kadar pek çok işlemini bilgisayarının başından, kurumlara gitmeye gerek kalmadan halledebilecek. Bunun yanı sıra iş dünyası kamu ile işlemlerini yine e-devlet portalı üzerinden yürütebilecek. Devlet de vatandaşına eportal üzerinden ulaşabilecek.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Posting Freak
e-devlet AÇILDI!
www.türkiye.gov.tr açıldı. Siteye erişimde Türkçe karakter sorunu yok, ancak birçok işlem için şifre gerekiyor. Şifre PTT’lerden bir günde, oturduğunuz yerden ise bir haftada alınıyor.

Hizmetlerin bir kısmından yararlanmak için sisteme giriş yapmış olma zorunluluğu yok ancak, kişiye özel işlemler için üç seçenek sunuluyor:
PTT bürolarına başvurularak alınan kişiye özel şifre,
Özel firmalardan alınan elektronik imza (E-İmza),
Avea ve Turkcell’den alınabilecek mobil imza (M-İmza).

[COLOR=#cc0000]KİŞİYE ÖZEL ŞİFRE NEDİR, NASIL ALINIR?

PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı ofislerden şahsen başvuruyla alınabilecek kişiye özel şifre, e-Devlet Kapısı’nda sunulan hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlara özel olarak yaratılacak bir şifre. Bunun için vatandaşlar en yakın PTT ofisine gidip, kendilerine özel şifrelerini TC Kimlik numaralarını ibraz ederek alabilecekler.

[COLOR=#cc0000]E-İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?

5070 sayılı Elektronik İmza Yasası uyarınca Telekomünikasyon Kurumu’na bildirimini yapmış ve Türkiye’de bu hizmeti vermeye yetkili “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı”lara yapılarak başvuruyla alınabilen, ıslak imza yerine geçen kimlik tanımlama aracıdır. E-İmza; Türkiye Bilişim Vakfı ve Siemens Business Services tarafından kurulan E-Güven üzerinden Nitelikli Elektronik Sertifika Ön Başvuru Formu ile satın alınabilir.

[COLOR=#cc0000]E-imza 319 YTL

Ücretsiz bir hizmet olmayan E-İmza, http://www.e-guven.com adresinde bulunan ONLINE BAŞVURU formu doldurularak yapılan ödemenin ardından, başvuru E-Güven yetkilileri tarafından incelenir. İnceleme ardından hazırlanan kurulum paketi adresinize gönderilecek ve elinize geçtikten en geç beş gün sonra bir teknisyen başvuru sahibinden kurulum yapmak amacıyla randevu alır. Teknisyen evinize kadar gelir ve kimlik doğrulaması ardından kurulumu yapar. Elbette bu hizmetin de bir bedeli var. Nitelikli Elektronik Sertifika’nın yıllık 110 YTL’lik bedeline ek olarak kurulum, akıllı çubuk, akıllı kart ve okuyucusu ile kurulum hizmeti de istenirse 319 YTL ödenmesi gerekiyor. Kurulum hizmeti alınmadığında ise bu rakam 218 YTL’ye düşüyor.

[COLOR=#cc0000]MOBİL İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?
NE KADAR ÖDEMESİ VAR?

Türkiye’de Avea ve Turkcell tarafından dağıtılan Mobil İmza (M-İmza), kurumların servislerine SMS yollayarak, internet üzerinden ya da müşteri hizmetlerinin sunulduğu ofislerden alınabiliyor. Ancak kullanıcıların Mobil İmza almadan önce cep telefonlarının ve SIM kartlarının uyumluluğunu kontrol etmeleri gerekiyor. Mobil İmza da, Elektronik İmza gibi ücretli bir servis ve aktivasyonu 1 hafta sürüyor. M-İmza’nın ücretlendirmesi biraz daha insaflı. Turkcell kullanıcılarına iki seçenek sunuyor: işlem başına 1SMS ya da 2 kontör, aylık sınırsız işlem içinse faturalı hatlardan 5 YTL, kontörlü hatlardan ise haftada 10 kontör talep ediyor. Avea ise aylık olarak 4 YTL bedelle mobil imza servisini kullanıcılarına sunuyor.

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]ŞİFRE, M-İMZA YA DA E-İMZA GEREKTİREN HİZMETLER:
[Resim: www.zohreanaforum.com]
Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama
[Resim: www.zohreanaforum.com] SSK Hizmet Dökümü
[Resim: www.zohreanaforum.com] Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru
[Resim: www.zohreanaforum.com] İş Başvuru Sonucu Sorgulama
[Resim: www.zohreanaforum.com] İşsizlik Ödeneği Başvurusu
[Resim: www.zohreanaforum.com] İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi
[Resim: www.zohreanaforum.com] İŞKUR’a Olan Borcu Sorgulama
[Resim: www.zohreanaforum.com] İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi
[Resim: www.zohreanaforum.com] Ulastırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans Müracaatı
[Resim: www.zohreanaforum.com] TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış
[Resim: www.zohreanaforum.com] Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Senior Member
e-devlet AÇILDI!
[FONT="Times New Roman"]Vatana ve Millete hayırlı olsun.Ama benim e-devlet ile ilgili bazı çekincelerim var.
Öncelikle burda ki bilgiler sanal ortamda paylaşılacak yani işin aslı Microsoft'un geliştirmiş olduğu Cyber Planet adlı konu faaliyete geçirilmek isteniyor.Yani siz sisteme girdiginizde ana makina sizin hertürlü bilginizi görmekte.Bu ne diyecek olursanız...Sistemi her nekadar Türkiye kullansada bu programın yazılımcısı Microsoft olduğu için Türkiye dışındada görülebilme olasılığı yüksek.Tıpkı ABD'nin Kerkük'te yapmış olduğu programa benziyor.Daha da özetleyecek olursak sizin hertürlü bilginiz(taşınır ve taşınmaz mülkleriniz)kayıt altına alınıyor.Bu konu ile ilgili elimde birden çok kayanak bulunmakta bunu sizlerler en kısa zamanda paylaşacağım....
Ellerinde çıralarla gezen çıplak ayaklı körlere ihtiyacı var dünyanın”

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.