You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Doğalgaz ve elektrik zammı artacak!

Doğalgaz ve elektrik zammı artacak!

Administrator
Doğalgaz ve elektrik zammı artacak!
[COLOR="#000000"]Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere yüzde 9 zam yapıldığını açıkladı.

"Bütün mesele doğalgazın dolarla alınıp Türk Lirası ile satılmasıdır" diyen Milliyet yazarı Güngör Uras'a göre yeni zamlar kapıda.

Vatandaşı kış öncesi kara kara düşündüren zamlarla ilgili Güngör Uras'ın beklentileri:

[COLOR="#000000"]"..Son iki yılda dolar fiyatındaki yüzde 25 artış gaz fiyatına yansıtılamamıştı. Doğalgaz alım ve satım fiyatları arasındaki farkı bütçeden karşılama imkânı kalmamıştı. Dün açıklanan zam oranı yapılması gereken zammın yansıdır. Bu nedenle önümüzdeki günlerde yeni zamlar gelecektir.
Bütün mesele doğalgazın dolarla alınarak TL ile satılmasındadır. Dünyada doğalgaz fiyatı gerilese de bizde dolar fiyatı artıkça doğalgaza zam geliyor, gelecek.


Doğalgazın yüzde 45'ini elektrik santralleri, yüzde 25'ini sanayi, yüzde 20'sini konutlar kullanıyor.
Doğalgaza zam yapılınca, üretiminin yarısı gaz ile yapılan elektriğe de zam yapılıyor. Gaz, kömür, su, rüzgâr ayrımı yapılmadan hangi kaynağa dayanırsa dayansın elektrik de benzer ölçüde zamlanıyor.

[color=#000000]NEDEN DOĞALGAZLA BİRLİKTE ELEKTRİĞE DE ZAM GELDİ?

Elektriğin %24'ü...
Şimdilerde 69 ilde 9.5 milyon hane gaz yakıyor. Hane halkının sadece doğalgaz ve elektrik faturası büyümeyecek. Ardından tüm mal ve hizmetlere zam gelecek. Dünyada elektriğin ortalama yüzde 24'ü doğalgazdan üretilirken, bizde elektrik üretiminde doğalgazm payı yüzde 45 oranında. İşte bunun için doğalgaz zammının hemen ardından elektriğe zam geliyor.

Sanayi kuruluşları hem doğalgaz hem de elektrik fiyatındaki artıştan etkilenerek maliyetlerini yükseltecek. Özetle, kışa girerken, iç talepteki duraklamaya rağmen, genelde tüm mal ve izmetlerin fiyatlarında artış olacak. Merkez Bankası'nm enflasyon hedefi gene tutmayacak. Döviz fiyatları artsın da ihracatımız artsın istiyoruz ama döviz fiyatları artınca ithalat fiyatları da artıyor.

ulusalpost.com/dogalgaz-ve-elektrik-zammi-artacak-27163h.htm
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.