You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Diyarbakır'dan DTP'yi şok edicek sonuç Dicle Ünv..

Diyarbakır'dan DTP'yi şok edicek sonuç Dicle Ünv..

Posting Freak
Diyarbakır'dan DTP'yi şok edicek sonuç Dicle Ünv..
Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi tarafından yapılan anket ezber bozar nitelikte. İşte Baydemir'i şok edecek anket sonucları.

Dicle Üniversitesi sosyoloji öğrencilerinin 10 Kasım’da yaptığı ankete göre Diyarbakırlılar’ın yüzde 70’i belediye başkan adayının etnik kökeninin hiç de önemli olmadığını düşünüyor.

Dicle Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında Diyarbakırlılar’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı tercihinde etnik kimliğe değil, dürüstlüğe önem verdiklerini ortaya koydu. Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin, Doç. Dr. Mazhar Bağlı ile öğretim görevlisi Çiğdem Binbay’ın yönetiminde 10 Kasım’da 1450 denek üzerinde yaptığı ‘Yerel Seçim’ anketine göre, Diyarbakırlılar’ın sadece yüzde 23’ü ‘etnik köken önemli’ derken, yüzde 70’i ise ‘dürüst ve tecrübeli Türk bir adaya da oy verebilirim’ diyor.

16 sorudan oluşan anket, Diyarbakır il merkezi ile büyükşehir belediyesi sınırlarında bulunan köyler de dahil olmak üzere tüm semtlerde her yaş, meslek ve eğitim düzeyindeki seçmene uygulandı. Anket sonuçları hakkında star’a bilgi veren Bağlı, şunları söyledi:

‘Diyarbakır’ın en önemli sorunu ne’ sorusuna da halkın yüzde 26’sı ‘işsizlik’, yüzde 13’ü ‘altyapı ve temizlik’, yüzde 11’i ‘Diyarbakır’ın sahipsiz olduğunu’, yüzde 18’i ‘işsizlik, demokrasi ve insan hakları’ olduğunu söyledi.’

KÜRT-TÜRK FARKETMEZ

Değişken koşullar sunarak yöneltilen sorularda, Büyükşehir Belediye Başkan adaylarında aranan özellikler için ‘Kürt olsun, sözünde duran ve eğitimli olsun’ diyenlerin oranı yüzde 23’te kaldığını, ‘dindar ve sözünde duran olsun’ diyenler yüzde 10, ‘sözünde duran ve tecrübeli olsun’ diyenlerin yüzde 25 çıktığını belirten Bağlı, Diyarbakırlıların etkin kimlikten çok dürüstlük ve tecrübeye önem verdiğini söyledi. Bağlı, şunları söyledi: ‘Seçmen için önemli olan etnik kimlik değil, sözünde durmak ve tecrübe. Başkanın Kürt olmasını şart koşanların oranı yüzde 23’ken, Kürt olup olmamasının önemi olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 70’in üzerinde. Araştırmada, ‘Türk olduğu için başkan adayına oy vermem’ diyen çıkmadı. Etnik köken çok önemli değil
[Resim: 114ld.jpg]Ben göremem daha uzun boyunu
Ahret derler kısaltamam yolunu
Bugün Sahı Merdan sarsın oglunu
Yetis Ya Üseyin baban gidiyo

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.