You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Dini Anlayış ve Kültürümüzün Oluşmasında Etkili Olan Şahsiyetler

Dini Anlayış ve Kültürümüzün Oluşmasında Etkili Olan Şahsiyetler

Administrator
Dini Anlayış ve Kültürümüzün Oluşmasında Etkili Olan Şahsiyetler
[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Dini anlayış ve kültürümüzün oluşmasında etkili olan şahsiyetler, Peygamber efendimizden (s.a.v) sonra gelip İslam dininin günümüze kadar ulaşmasını sağlayan kişilerdir. Bu kişiler, sadece din anlayışı konusunda değil kültürel yaşam konusunda da etkili olmuşlardır. Hem yaşadıkları dönemde hem de öldükten sonra günümüze kadar miras olarak bıraktıkları etkileri, İslam dünyası için bir model haline gelmiş ve biz Müslümanlar, hâlâ onların bıraktıkları mirasların etkisi ile sosyal yaşamımızı, aile hayatımızı, akraba ilişkilerimizi korumaya devam ediyoruz.

Dini anlayışı ve kültürümüzün oluşmasında etkili olan şahsiyetler şunlardır.
  • Caferi Sadık (Hadis İlmi)
  • Ahmet Yesevi (Tarikat ilmi ve tasavvuf),
  • Mevlana Celaleddin ErRumi (Tasavvuf),
  • Ahi Evran (Tasavvufi düşünce ve fütuvet)
  • Hacı Bektaşı Veli (Tasavvuf ve Bektaşilik),
  • Yunus Emre (Şiir, Eski Anadolu Türkçesinin oluşumu),
  • Sarı Saltuk (Anadolu ve Rumeli’nin Türkleşip İslamlaşması),
  • Hacı Bayramı Veli – Anadolu Türk birliğinin tesisi ve Anadolu’nun iktisadi bakımdan gelişip kalkınması)
[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Her bir İslam âlimi, yaşadığı dönemde insanlara yol göstermiş, kültürlerin oluşmasında önemli etkene sahip olmuşlardır ve yaşadıkları dönemden sonra günümüze kadar da bu şahsiyetler, bıraktıkları miraslarla kendilerinden sonra gelen insanlara öncülük etmişlerdir.

Cafer-i Sadık (r.a)

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] İmam Cafer-i Sadık, hadis ilminde en çok takip edilen isimlerden biridir. Günümüze kadar ulaşan hadislerin en büyük kaynağı olarak bilinmesi ve kale alınması da bundan kaynaklanmaktadır. Kur’an’ı Kerim’de geçmeyip Peygamber efendimizin (s.a.v) tavsiye ve emir ettiği her durum hakkında hadislerin günümüze kadar ulaşmasını sağlayan Cafer-i Sadık (r.a), din anlayışının oluşmasında önemli katkılarda bulunan isimlerden biridir.

[COLOR=#0000CD]Ahmet Yesevi

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Tarikat, bir ilim olmakla birlikte bir yaşama biçimidir. Dünyadan çok ahiret yurdu ile alakadar olan bu alan, günümüzde de kendini göstermektedir. Ancak günümüzde varlığını sürdüren gerçek tarikatların birçoğunun kaynağı Ahmet Yesevi olarak kabul edilmektedir. Din anlayışının ve kültürümüzün oluşumunda etkili olan şahsiyetler arasında değerlendirilmesinin nedeni de budur. Günümüzde birçok cadde ve sokağa bu ismin verilmesinde önemli adımlar atmasının yeri vardır.

[COLOR=#0000CD]Mevlana Celaleddin Er-Rumi

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Tasavvuf ilminde önemli bir yere sahip olan Mevlana Celaleddin Er-Rumi, yaşadığı dönemden günümüze kadar ulaşan ’Mesnevi’ isimli kitabı ile birçok tasavvuf konusunda yol göstericilik yapmış isimlerden biridir. Bıraktığı büyük miras, günümüzde de bir hayli rağbet görmektedir.

[COLOR=#0000CD]Ahi Evran

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Tasavvuf ve fütüvvet alanında önemli bir yere sahip olan Ahi Evran, din anlayış ve kültürümüzün oluşmasında etkili olan şahsiyetler arasında yer almaktadır.

[COLOR=#0000CD]Hacı Bektaş-ı Veli

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Tasavvuf ve ’Bektaşilik’ alanında önemli bir miras bırakan Hacı Bektaş-ı Veli, yaşadığı dönemden günümüze kadar bıraktığı ekolü ile bilinen bir isimdir. ’Alevilik’ inancının oluşmasında etkili bir isim olması ve günümüze kadar bıraktığı önemli eserleri ve sözleri ile yol göstericilik yapmış bir isimdir.

[COLOR=#0000CD]Yunus Emre

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Anadolu Türkçesinin oluşmasında önemli katkısı olan Yunus Emre, gerek bu yönüyle gerekse de şiir yönüyle kendinden çokça söz ettiren ve günümüzde din anlayış ve kültürümüzün oluşmasında etkili olan şahsiyetler arasında değerlendirilmektedir. Veciz sözleri ve yol gösterici şiirleriyle birçok alana değinen Yunus Emre, kültürümüz açısından önemli bir yere sahiptir.

[COLOR=#0000CD]Sarı Saltuk

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Anadolu ve Rumeli’nin Türkleşip İslamlaşmasında önemli bir katkısı bulunan Sarı Saltuk, bıraktığı mirası ile günümüzde de kendinden söz ettiren isimlerden biridir.

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] [COLOR=#0000CD]Hacı Bayram Veli

[COLOR=#585858][FONT=Rajdhani] Anadolu Türk birliğinin tesisi ve Anadolu’nun iktisadi bakımdan gelişip kalkınmasında önemli oranda payı olan Hacı Bayram Veli, iktisadi alanda bıraktığı mirası ile hem din hem de kültürümüzün oluşmasında etkili olan şahsiyetler arasında yer almaktadır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.