You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Dindar nesil'den Aleviler endişeli

'Dindar nesil'den Aleviler endişeli

Posting Freak
'Dindar nesil'den Aleviler endişeli
'Dindar nesil'den Aleviler endişeli

[FONT=verdana][Resim: Av_H_Aygun.jpg]TUNCELİ MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN AYGÜN: 'Dindar nesil'den Aleviler endişeli
[FONT=verdana]Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Alevilerin AKP’nin Ve Başbakan Erdoğan’ın son dönemlerde ‘dindar nesil’ yaratma açıklamaları dahil tüm eylemlerinden ciddi tedirginlik duyduğunu söyledi. Aygün, Alevilerin toplumsal, ekonomik hayattan dışlandığını ve tacizlere uğradığını da vurguladı.
[FONT=verdana]-AKP’nin “dindar gençlik” tanımının içinde dindar Aleviler de var mı?
[FONT=verdana]Hayır yok. En son Samsun’da bir müftünün beyanatı oldu: "Alevi köylerdeki camilere Alevi anne babadan olan çocukları atayacağız” dedi. Aleviliği tanıyacağız buna saygı duyacağız demiyor da camiye çağırıyor ve onu da ailevi imamla asimle yapıyor. Onların dindar dediği şey, gerici, dinci bir nesil. Farklı inançlara saygı duymayan, baskıcı, otoriter bir anlayış.
[FONT=verdana]Yaşananlar sadece vesayetin el değiştirdiğini ortaya koyan kanıtlar. ‘Yargı artık bizim elimizde, artık biz cezalandırırız’ dedikleri gibi, şimdi de dini biz şekillendirelim diyorlar. Bu dindar gençlikten demokrasi çıkmaz. Tersine Türkiye’de dindarlar aslında çok hoşgörüsüz. Türkiye’yi şimdi yönetenler dindar gençler değil mi? Ben 12 Eylül’de bile tanık olmadığım olayları yaşıyorum.
[FONT=verdana]-Açıklamadan sonra Alevi topluluğunun tedirginliği arttı mı?
[FONT=verdana]Sıkıntı açıklamadan önce de yaşanıyordu. Aleviler kamu hayatından, ticari hayattan, yerel yönetimlerin hizmetlerinden dışlanıyorlar. Bana her gün bir Alevi yurttaşa yapılan müdahale ya da taciz haberi geliyor. Bursa’dan, Samsun’dan, Malatya’dan ulaşan bir sürü şikayet var. Bu kadar yaygın halde nefret suçu işlenmesine rağmen ve bu suç TCK’da 7 yılla cezalandırılması gerekirken yedi yılda sadece tek bir dava açıldı. O da sonuçlanmadı.
[FONT=verdana]Dindar neslin ne demek olduğunu ağır ağır hükümetin uygulamalarıyla göreceğiz. Bu dindar neslin içerisinde Sünni Müslümanlar dışında hiç kimse yok. Dolayısıyla bütün bundan etkilenen kesimler tedirginlik içerisinde. Alevi kurumları eleştiren hükümetin zihin kodlarının gerisinde şeriat olduğunu açık açık söylüyorlar, gizlemiyorlar. Hükümetin de zaten böyle bir hedef güttüğü, toplumu İslamileştirdiği bunu da eleştirenlere ‘siz ateizm mi istiyorsunuz’ diyerek yeni bir hakaret geliştirdiği görülüyor. Zorunlu din dersleriyle ilgili AB içtihatlarını görmezden geliyor. Arapça seçmeli ders haline getiriliyor. Dolayısıyla böyle bir tehlike var çok açık.
[FONT=verdana]-Suriye olaylarında Alevilik hükümetin de diline dolandı. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?
[FONT=verdana]Suriye meselesi dindar neslin anlayışını sergileyen bir turnusol gibiydi. Başbakan’dan Çelik’e daha alt düzeyde kamu görevlerine kadar koro halinde Alevleri hedef haline getiren söylemler oldu. Suriye meselesinde ‘ABD’nin Ortadoğu politikalarına eklemlenmeyelim’ diyenlere bile mezhebinden kaynaklı hakaretler yapıldı. Oysa Suriye’deki antidemokratik uygulamaları Aleviler de eleştiriyor. Bu dindar neslin içinde Sünni Müslümanlar dışında kimse yok.
[FONT=verdana]-Alevilerin kimlik ve inanç mücadelesi AKP hükümetiyle başlamadı. Dolayısıyla sorunlar da AKP hükümetiyle de başlamadı. Alevi topluluğu için yeni olan nedir?
[FONT=verdana]Alevi Bektaşiler ve diğer Anadolu’daki gruplar bu farkı daha çok hissediyor. Başbakan’ın dindar nesli bazı yazar ve aydınları mutlu edebilir. Sünni bir yurttaş olarak tehlikede görmeyebilirler. Ama bir Alevi’yi mutlu etmiyor, tedirgin ediyor. Aleviler daha hassas çünkü oradan büyük bir tepki görmüş, bunu atalarından beri duymuş, bugüne taşımış. Bir de bunu söyleyenler arasında AKP ve demokrat olmadığı son dönem her açıklamasında görülen Erdoğan var.
[FONT=verdana]Erdoğan’ın demokrat olduğuna kimse inanmıyor. Bütün kesimlerin Erdoğan ve onun etrafında kümelenmiş anlayış dışındaki bütün kesimlerin endişe içinde olduğunu düşünüyorum. Sadece Alevileri değil, diğer kesimleri de hedef alan bir durum var. Kim hükümeti eleştiriyorsa kolayca sanık olabiliyor.
[FONT=verdana](Birgün, 12.02.2012)
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.