You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Deste Günaydın - Abdal Musa

Deste Günaydın - Abdal Musa

Administrator
Deste Günaydın - Abdal Musa
Deste Günaydın - Abdal Musa

ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Administrator
Deste Günaydın - Abdal Musa
Alevi deyişlerini çok iyi okuyan bir sanatçımız. Eskiden kasetlerden dinlerdik ve o kasetler evimizin en güzel yerlerinde saklanırdı Smile Deste Günaydın da o dönemlerde Alevi türküleri ve deyişleri denilince ilk akla gelen meşhur sanatçılarımızdandı. Şimdi görünce nostalji oldu benim için. Teşekkür ederim paylaşım için.


DESTE GÜNAYDIN KİMDİR?

Yıllardır türkü, deyiş ve samahları yorumlayarak yaptığı çalışmalarla büyük beğeni toplayan Deste Günaydın, halk müziğinde kalıcı bir yer edinen sanatçılardan biridir. Profesyonel anlamda ilk çalışmasını 1987 yılında Selda Bağcan'ın prodüktörlüğünü yaptığı 'Canımı Yoluna Koyduğum'adlı albümü ile yaptı. Bu ilk çalışması büyük beğeni topladı ve 1987 yılında en çok satan halk müziği albümü oldu.

Türkülere, özellikle deyiş ve semahlara yaptığı yorumla sevilen sanatçı, 1988'de 'Ağla Kızılırmak Ağla', 1989'da 'Ela Gözlüm', 1990'da 'Merhaba', 1991'de 'Turnalar', 1992'de 'Cana Düşman Değilim', 1994'te 'Sorun Beni', 1995'te 'Türkülerimiz-Semahlarımız', 1997'de 'Acılar Yıldırmaz' ve 1999'da 'Sürgünüm Oy Oy' olmak üzere toplam 10 albüme imza attı. Türkiye'de ve Avrupa'da düzenlenen konserlere ve kültürel etkinliklere katılmaktadır. Konserlerin yanısıra müzik çalışmalarını sürdüren sanatçı, birikimlerini yeni albüm çalışmalarıyla değerlendirmektedir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.