You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Demirel'in en büyük kazığı. Türk Birliğini Nasıl Engelledi?

Demirel'in en büyük kazığı. Türk Birliğini Nasıl Engelledi?

Posting Freak
Demirel'in en büyük kazığı. Türk Birliğini Nasıl Engelledi?
Sovyetler dağıldığında "Türk Cumhuriyetleri, Türkiye'ye, sizin etrafınızda bir Bağımsız Devletler Topluluğu kuralım" teklifi getirmiş. Peki Demirel ne demiş?

Sovyetler Birliği dağıldığında kardeş Türki Cumhuriyetler, Türkiye'ye, sizin etrafınızda bir Bağımsız Devletler Topluluğu kuralım diye teklifte bulundular ama Türkiye o zaman buna karşı çıktı.

Bu iddia Türkiye Sovyetler Birliğini'nin dağılmasına hazırlıksız yakalandı diyen eski diplomat ve bakan Kamran İnan'a ait.

Türkiye'nin o dönemde Orta Asya'daki kardeş devletlere yeteri kadar ilgi göstermediğini söylen Kamran İnan, "O kardeş cumhuriyetlerin tarih boyunca bize karşı besledikleri büyük dev Türkiye, kardeş Türkiye imajı kayboldu. Onlar da gittiler, Moskova’nın etrafında toplandılar." dedi

Geçtiğimiz hafta Stratejikboyut, eski bakanlardan Kamran İnan'la Türk dış politikası üzerine bir röportaj yaptı. Çok çarpıcı açıklamalarda bulunan İnan'ın bir iddiası çok dikkat çekici ve bir o kadar da acı vericiydi.

Kamran İnan, Soyvetler dağıldıktan sonra Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'nin Türkiye önderliğinde bir Bağımsız Devletler Topluluğu kurmak için Türkiye'nin kapısını çaldıklarını ama bunun Türkiye tarafından reddedildiğini açıkladı. Teklifin sahibi Kazakistan Devlet Başkanı Nur Sultan Nazarbayev.

O dönemde böyle bir teklifle gelen Nazarbayev'e Türkiye'deki yetkili zat'ın cevabı, "Bunu bir daha duymayayım" şeklinde oluyor.

İddianın sahibi Kamran İnan'a Türkiye'deki bu yetkili zat'ın Demirel mi olduğunu soruyoruz. İnan, sorumuza gülerek "Ben söylemem, isim vermem" diyor ama yalanlamıyor da...

Bunu bizzat Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'den duyan Kamran İnan, Nazarbayev'in konuya ilişkin sözlerini şöyle aktarıyor: “Biz istedik, siz istemediniz, siz kaçtınız”

İşte röportajdaki o bölüm;

Stratejikboyut: Sovyetler dağıldıktan sonra Türki Cumhuriyetler Türkiye’ye, Türkiye etrafında bir bağımsız devletler topluluğu kuralım diye teklifte bulundular ama Türkiye bunu kabul etmedi öyle mi?

Türkiye’deki yetkili zatın Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’e cevabı: Bunu bir daha duymayayım.

Stratejikboyut: Bu kişi Demirel mi?

Ben söylemem, isim vermem (gülüyor). Ben Nazarbayev’in Meclis’te 20 milletvekili ile konuşmasında bulundum. “Biz istedik, siz istemediniz, siz kaçtınız” dedi.

Evet Türkiye böylece Orta Asya'da tarihi bir fırsatı kaçırmış oluyor. Türkiye'nin Türki Cumhuriyetleri ile beraber Bağımsız Devletler Topluluğu teklifine soğuk bakması sonrası Türki Cumhuriyetler daha sonra Rusya etrafında Bağımsız Devletler Topluluğu kurdu. Türkiye'de böylece ayağına gelen fırsatı kaçırmış oldu
[Resim: 114ld.jpg]Ben göremem daha uzun boyunu
Ahret derler kısaltamam yolunu
Bugün Sahı Merdan sarsın oglunu
Yetis Ya Üseyin baban gidiyo

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.