You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Cumhuriyet’i savunmaya sonuna kadar devam...

Cumhuriyet’i savunmaya sonuna kadar devam...

Member
Cumhuriyet’i savunmaya sonuna kadar devam...
Genel Kurul’da yaptığı konuşma dakikalarca ayakta alkışlanan Doç. Dr. Ümit Kocasakal ’Huzurunuzda söylüyorum. Ben ulusalcıyım. Ben milliciyim. Bu politikaysa seçilirsem çizgimi aynen sürdüreceğim’ dedi
Dünyanın en büyük ikinci barosu olan İstanbul Barosu’nda Olağan Genel Kurul dün Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. İki gün sürecek genel kurulun ilk gününde Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Divan Başkanlığına avukat Köksal Bayraktar, başkan vekilliğine Kemal Aytaç seçildi. İstiklal Marşı ve saygı duruşu sırasında Özgürlükçü ve Demokrat Avukat Grubu üyelerinin salondan çıktığı görüldü.
Genel Kurul’un açılış konuşmasını İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal yaptı. Kocasakal’ın konuşması sırasında HDP’ye yakınlığıyla bilinen grupların içinde olduğu Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu, ’Kobani’de düşene dövüşene selam’, ’Her yer Kobani her yer direniş’ yazılı dövizler taşıyarak slogan attı. Protestonun ardından sözlerine devam eden Kocasakal, Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün vermeyeceklerini söyledi. Kocasakal’ın sözleri dakikalarca alkışlandı.
’BU HAREKETİ CEZALANDIRIN’
Seçimde yarışacak başkan adayları kura sıralamasıyla kürsüye gelerek 20’şer dakikalık konuşmalar yaptı. Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Abdullah Arar, Erdoğan’a yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu eş başkan adayı Ercan Kanar baro yönetimini bazı davalarla ilgilenmemekle suçladı. İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu başkan adayı Ali Rıza Kaplan ’Avukatlar, modern dünyanın beyaz yakalı köleleri halini almıştır’ dedi.
Kocasakal’ın isminin anons edilmesiyle salondaki coşkunun arttığı görüldü. ’İstanbul Barosu Başkanı değil, İstanbul Barosu Başkan adayı olarak görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum’ diyerek sözlerine başlayan Kocasakal’ın konuşması sık sık alkışlarla bölündü.
Kocasakal, Hukukun Üstünlüğü Platformu’nun, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’na açılan davanın ardından yönetimin düşmesi için girişimde bulunduğunu hatırlattı. ’Hukukun Üstünlüğü demek, Genel Kurul iradesini gasp etmeye kalkmak mıdır?’ diye soran Kocasakal, ’Genel Kurul’a istirham ediyorum, bu hareketi bir daha kimse buna teşebbüs edemesin diye cezalandırın’ dedi.
Tertip davalara gösterdikleri tavır nedeniyle ’darbeci’ ve ’Ergenekoncu’ olarak suçlandıklarını anlatan Kocasakal ’Meğer aslında bir paralel yapı kumpas kurmuş. Biz sizden 4 sene önce bunu görmüşüz. Hem özür dilemeniz hem teşekkür etmeniz gerekiyor. Ergenekon ve Balyoz’da avukatlara o zulüm yapılırken neredeydiniz?’ diye konuştu.
’ULUSALCIYIM, MİLLİCİYİM’
Kocasakal şöyle devam etti: ’Hep ulusalcı olduğumdan söz ediliyor. Genel Kurul huzurunda söylüyorum. Ben ulusalcıyım. Ben milliciyim. Ben ulusumun çıkarlarını, küresel çıkarların önünde tutuyorum. Ben 1930’lara, o günkü ekonomik mucizeye, o günkü ruha dönmek istiyorum. Politika yapıyormuşuz. Ne zamandan beri ülke bütünlüğünü, Anayasayı, Cumhuriyet’i, Atatürk ilke ve devrimlerini, bayrağı savunmak politikaya yaklaşmak oldu. Eğer bu siyasetse, seçilirsem bu politikayı yapmaya aynen devam edeceğim. Biz buyuz.’ Kocasakal konuşmasının ardından dakikalarca ayakta alkışlandı.
Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Ayhan Erdoğan da Haziran şehitlerinin isimlerini okudu.
5 GRUP BUGÜN YARIŞACAK
Haliç Kongre Merkezi’nde bugün gerçekleşecek seçimde, 81 sandıkta 32 bin 181 avukatın oy kullanması bekleniyor. Seçimde yarışacak 5 grup ve başkan adayları şöyle: Doç. Dr. Ümit Kocasakal (Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu), Avukat Ayhan Erdoğan (Çağdaş Avukatlar Grubu), Avukat Ali Rıza Kaplan İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu), Avukat Abdullah Arar (Hukukun Üstünlüğü Platformu), eş başkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek (Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu).
ERDOĞAN’A ELEŞTİRİYE TEPKİ
Genel Kurul’da gruplar adına söz alan avukatlar kürsüye çıkarak konuştu. Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan avukat Can Atalay, baronun Haziran Direnişi’nde gerekli tavrı göstermediğini savundu. Atalay’ın ’AKP dikdatörlüğüne karşı direniyoruz, direneceğiz’ sözlerine Hukukun Üstünlüğü Platformu üyeleri itiraz etti. Salondakiler slogan ve alkışlarla Atalay’a destek verdi.
kaynak aydınlık

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.