You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Core web vitals güncellemesi web siteleri nasil etkiledi?

Core web vitals güncellemesi web siteleri nasil etkiledi?

Administrator
Core web vitals güncellemesi web siteleri nasil etkiledi?
[COLOR=#818181][FONT=Quicksand] CORE WEB VITALS GÜNCELLEMESİ WEB SİTELERİ NASIL ETKİLEDİ?

Google, daha önce Mayıs ayında uygulanacağını söylediği ve çoğu SEO uzmanı ve web site sahibi tarafından beklenen Core Web Vitals algoritma güncellemesinin bir kısmını, 2021 yılının Haziran ayında işleme aldı.
[COLOR=#212529][FONT=Quicksand] Kalan değişikliklerin 2021 yılının Temmuz ayında yapılacağını duyuran Google’ın, şu ana kadar yeni algoritmayla web siteler üzerinde ne gibi değişiklikler yarattığına, yazımızda kısaca göz atalım.
YENİ GÜNCELLEMEDEN EN ÇOK HANGİ WEB SİTELER ETKİLENDİ? Yaptığımız gözlem ve detaylı inceleme sonucunda, yeni güncellemenin her web siteyi aynı oranda etkilemediğini gördük. Bazı alanlardaki web sitelerde çok daha fazla olumlu etki yaratırken, bazılarında ise değişiklik yapmadığını ya da olumsuz etkilediğini gözlemledik.
Güncellemeden özellikle bazı sektörler öncelikli olarak etkilenmiş gözükmekte. Bu sektörler arasında en çok olumlu yönde etkilenenler ise tespitlerimize göre ’Sigorta, Hukuk ve Araç Kiralama-Araç Sigortası’ şirketlerine ait web siteler oldu. Bu sektörlerde sıralama artışı yakalayan domainlerin aynı zamanda bir diğer ortak noktası da, hemen hemen hepsinin yurt dışına ait ve İngilizce içerikli web siteler olması.
Güncellemeyle ilgili başından beri en çok merak edilen bir diğer alan ise e-ticaret siteleri oldu.
E-ticaret siteleri üzerindeki etkiyi detaylı olarak incelediğimizde, yeni güncellemenin e-ticaret web sitelerini yukarıda bahsettiğimiz alanlardaki web siteler kadar etkilemediğini, arama sonucu sayfalarında yüksek ya da beklenen oranda bir farklılık yaratmadığını gözlemledik.
PEKİ CORE WEB VITALS, TÜRKİYE'DE NASIL BİR ETKİ YARATTI?
Hosting’i Türkiye’de yer alan ve Türkçe içerikli web sitelerde ise güncelleme, yurt dışındaki web sitelere oranla daha farklı ve beklenenin altında sonuç verdi.
Google Search Console ve çeşitli tool(araç)lar üzerinden yaptığımız incelemelerde, hemen hemen tüm web sitelerin ’5 Haziran 2021’ tarihinde tıklama ve sıralama oranlarının önemli ölçüde düştüğü, ertesi gün tekrardan yükselişe geçtiği fark edildi. Ancak bunun sadece güncellemeye bağlı olup olmadığını bilmemekle birlikte, tüm web sitelerde aynı gün düşüş yaşanması, güncellemeyle ilgili olabileceği sonucunu beraberinde getirdi.
Core Web Vitals, Sıralama Değişikliklerinde Hangi Kriterleri Baz Aldı?
Google, bu konuda henüz detaylı ve tatmin edici bir açıklama yapmış değil. Ancak kesin bir cevabı olmamakla birlikte, son güncellemeyle Google Search Console üzerindeki ’Sayfa Deneyimi Kriterleri’ ve ’Mobil Kullanılabilirlik’ kavramlarının ön plana çıktığını söyleyebiliriz.
Tüm bunların yanı sıra özellikle de yine Google Search Console üzerinde bulunan ’Önemli Web Verileri’, güncellemeyi en çok etkilediğini düşündüğümüz ve Google, baz aldığı kriterleri bize açıklayana kadar en çok dikkat etmemiz gereken kavram olarak gözükmekte.
Ayrıca detaylı yaptığımız incelemelerde vardığımız bir diğer sonuç, farklı kelimelerde ön plana çıkan sayfaların, artık o kelimelerde genel olarak sıralama almaması oldu.
Örneğin; SEO üzerine açılmış bir web site, önceden ’doktor’ anahtar kelimesi üzerinden trafik alıyorsa, yeni güncellemeyle artık sıralama almamaya ya da çok daha düşük sıralama almaya başladı.

Tüm Değişiklikleri Özetleyecek Olursak;
  • Yeni algoritma güncellemesi, her sektöre aynı oranda etki etmedi. Aynı zamanda yurt dışındaki web sitelere etkisi çok daha fazla oldu.

  • Yeni güncellemenin hangi kavramları baz aldığı hala tam olarak bilinmemekte. Temmuz ayında güncellemenin tamamlanmasıyla, tam anlamıyla etki eden faktörlerin belirlenebileceğini düşünüyoruz.

  • Şu anki noktada, Google Search Console üzerindeki ’Önemli Web Verileri’ raporu büyük önem taşımakta. Ayrıca ’Mobil Kullanılabilirlik’ ve ’Sayfa Deneyimi’ de üzerinde durulması gereken bir diğer kavramlar.

Önemli Web Verileri Neleri İçerir?
  • Largest *******ful Paint (LCP): Sayfaya girdiğimiz andan itibaren, sayfanın telem içeriğinin tamamen yüklenme süresini ölçer.

  • First Input Delay (FID): Kullanıcının sayfayla etkileşime geçme süresini ölçer. Örnek olarak; kullanıcının bir butona basması ve yanıt alma süresi.

  • Cumulative Layout Shift (CLS): Web siteye gelen kullanıcıların, beklenmeyen düzen kaymalarını yaşama sıklığını ölçer.

Önemli web verilerinin ve Google Core Web Vitals Algoritmasının detaylarını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

KAYNAK: seohocasi.com/core-web-vitals-guncellemesi-web-siteleri-nasil-etkiledi/

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.