You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Control Panel Ayarları

Control Panel Ayarları

Posting Freak
Control Panel Ayarları
Control Panel üzerindeki herhangi bir ayar diyalog penceresine ulaşmak için en temel api'lerden birini kullanabileceğinizi biliyormusunuz? Yapmanız gereken şey çok basit Önce unit'e uses ShellApi; satırını ekleyin.[Resim: www.zohreanaforum.com][COLOR=#c5003f]ShellExecute() fonksiyonu ShellApi unit'i içinde tanımlıdır. Bu api fonksiyonunu programınızda kullanabilmek için yukardaki satırın programınızda bulunması gerekir.

daha sonra programınızda Control Panelden herhangi bir ayar özelliğini açmak istediğiniz event'in içine şu kodu ekleyin. Biz örneğimizde Form1 adlı bir formun üzerinde yer alan Button1 adlı bir butona basıldığında bu işlemin yapılmasını istedik.


procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
ShellExecute(Handle, 'open', 'control', 'keyboard', nil, SW_SHOW);
end;[Resim: www.zohreanaforum.com][COLOR=#c5003f]Burada 'control' Control Panel'in açılacağını 'date/time' ise Date/Time Properties diyalog penceresinin açılacağını belirtiyor.

[Resim: www.zohreanaforum.com][COLOR=#c5003f]Diğer özelliklere ulaşmak için 'date/time' yerine aşağıdaki parametreleri kullanabilirsiniz:

'display' Ekran ve masaüstü ayarları penceresini getirir.
'international' Bölgesel ayarlar penceresini getirir.
'mouse' Mouse ayarları penceresini getirir.
'keyboard' Keyboard ayarları penceresini getirir.

Murat Zaralı
[Resim: 114ld.jpg]Ben göremem daha uzun boyunu
Ahret derler kısaltamam yolunu
Bugün Sahı Merdan sarsın oglunu
Yetis Ya Üseyin baban gidiyo

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.