You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çocukları ruh hastası yapacaklar

Çocukları ruh hastası yapacaklar

Administrator
Çocukları ruh hastası yapacaklar
Uzmanlardan ortaöğretimdeki başörtüsü serbestine uyarı geldi. Çocukların sağlıklı gelişimi için uygulamanın kaldırılmasını isteyen Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, ’Soyut bir konu olan dinin ve dini kavramların 10-18 yaş aralığındaki çocuklar tarafından özümsenmesi ve kendi yaşamlarıyla ilgili kararları vermeleri beklenemez. Bu bağlamda 10 yaşındaki bir çocuğun baş örtmeye karar vermesi kendi özgür düşüncesiyle aldığı bir karar olamayacaktır’ açıklaması yaptı.

Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 5. Sınıf öğrencilerinde başörtünün serbest bırakılmasına ilişkin düzenlemeyi eleştirdi. Çocuk ve ergenlere yönelik başörtüsü düzenlemesinin bir özgürlük konusu olmadığının ve önemli sakıncalarının bulunduğunun belirtildiği açıklamada, çocukluktan erişkinliğe geçişteki büyüme ve olgunlaşma ergenlik döneminin sonuna kadar sürdüğü anımsatıldı. Ergenliğin dönemi erişkin kimliğinin oluşumuna hizmet eden bir gelişim basamağı olduğunun vurgulandığı açıklamada, BM Çocuk Hakları Bildirgesi’nin 18 yaşın altındaki herkesi çocuk kabul ettiği anımsatıldı. Çocuk ve ergenlerin ruhsal gelişimini inceleyen bilimsel araştırmaların, 5. Sınıfa başlayan çocukların (ortalama10 yaş) henüz soyut düşünme becerilerinin gelişmediğini gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, ’Bir ergenlik özelliği olan soyut düşüncenin gelişimi genel olarak 12 yaşından itibaren başlamakla birlikte, çoğu çocuk için bu süreç daha sonra da olabilmektedir. Bu nedenle soyut bir konu olan dinin ve dini kavramların 10-18 yaş aralığındaki çocuklar tarafından özümsenmesi ve kendi yaşamlarıyla ilgili kararları vermeleri beklenemez. Bu bağlamda 10 yaşındaki bir çocuğun baş örtmeye karar vermesi kendi özgür düşüncesiyle aldığı bir karar olamayacaktır’ denildi.

RUHSAL HASTALIKLARA YAKALANMA RİSKİ ARTAR


Ortaöğretim çağı çocuğu baş örtmenin soyut dini gerekçelerini henüz tam olarak kavrayamayacağının, ailesi ve/veya okulundaki erişkinlerin etkisi altında kalarak başörtme gerekçelerini benimsemek zorunda kalacağının vurgulandığı açıklamada, ’Günah kavramı çocukların gelişim düzeylerindeki soyut algılama özellikleri kapsamında doğrudan suç işlemeyle ve suçluluk duygusuyla ilişkilendirilen bir kavramdır ve günah işlememek için başlarını örtmek zorunda kalmaları, bunu yapmazlarsa kendilerini her an suç işleyebilecek gibi hissetmelerine, yani potansiyel suçlu gibi algılamalarına yol açacaktır’ denildi. Erken yaşta aşılanan suçluluk duygularının çocuk ve gençlerin gelişimini olumsuz etkilediğinin, kendilerine güven duymalarını azalttığının, özgür ve yaratıcı düşünme kapasitelerini kısıtladığının ve ileriki yaşamlarında ruhsal hastalıklara yakalanma risklerini arttırdığının altı çizilen açıklamada, çocukluk yaştan başlayarak kapasitelerinin önüne engeller çekilerek yetiştirilen çocukların ileriki dönemlerde kimlik gelişimlerinin de olumsuz etkileneceği kaydedildi. Açıklamada, ’Bu ülkedeki erkek çocukları yetiştirecek olanlar da geleceğin annesi olacak bu kız çocuklardır. Bizde ve tüm dünyadaki araştırmaların ortak olarak ortaya koyduğu bir bilgi çocuk gelişimi üzerinde en etkili kişilerin anneler olduğudur. Kendine güven duygusu kısıtlanmış, kendini potansiyel suçlu olmaktan korumaya odaklanmış, yaratıcı düşünceden yoksun kalmış annelerin bu ülkeye kendine güvenli, girişimci ve yaratıcı gençler yetiştirmesi beklenemez. Bu durum insanların erişkin yaşta (ergenlik dönemini bitirdikten sonra) başlarını kapatma kararı almalarından farklıdır. Ancak 9-10 yaşta olan çocuklara böyle bir uygulama getirilmesinin hiçbir şekilde özgürlük olarak tanımlanamayacağı açıktır’ denildi.

UYGULAMANIN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ

Başörtüsü takma, kız ve erkek çocuğuna kimliklerinin henüz geliştiği bir dönemde kızların erkeklerden sosyal anlamda farklı olduklarını, kız çocuğunun artık cinsel bir nesne durumuna geldiği mesajını da vereceğine dikkat çekilen açıklamada, ’Ortaöğretimde başörtüsünün çocuklar arasında ayrımcılık yaratacağı ve söz konusu uygulamanın Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesi’ne de aykırı olduğu açıktır. Türkiye’deki hekimler ve alanın uzmanları çocuk ve ergen psikiyatristleri olarak bilimsel gerçekleri paylaşmayı ve bu uygulamanın getireceği olumsuz ruhsal sonuçlara yönelik endişemizi dile getirmeyi, çocuklara, ergenlere, ailelere ve topluma karşı sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyor, politika uygulayıcıları bilimsel gerçekler çerçevesinde düşünmeye ve uygulamaya davet ediyor ve bu uygulamanın kaldırılmasını bekliyoruz’ denildi.

Odatv.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.