You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

’CHP varken sol bir partiye...

’CHP varken sol bir partiye...

Administrator
“CHP varken sol bir partiye...
[COLOR="#000000"]’CHP varken sol bir partiye ihtiyaç yok’

CHP'nin 9 şehirde düzenleyeceği bölge toplantıları hakkında bilgi veren CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ’Öncelikle 9 bölgede parti yöneticisi kademelerinde yöneticilik yapmış arkadaşlarla bir araya geleceğiz, seçim sürecinin planlamasını bölgede bütün arkadaşlarla tartışmak istiyoruz. Daha çok seçime yönelik bir siyasal strateji. 2015 seçim stratejisini 9 bölgedeki arkadaşlarla paylaşacağız. Toplantı bölgelerdeki merkez illerde düzenlenecek. Ege'de merkez il İzmir olduğu için, Orta Anadolu'da merkez il Ankara olduğu için toplantılarımızı bu illerde düzenleyeceğiz. İzmir'deki toplantının Aralık ayının ilk haftasında yapılması planlanıyor. Şimdilik tarih tam olarak net değil. Buradaki toplantıda 2015 genel seçimlerinin yol haritasını çıkaracağız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da bizimle olacak’ dedi.

Son günlerde ortaya atılan ’önseçim’ konusuna da değinen Tekin, partinin tüzüğünde yazıyorken önseçimin sürekli gündeme getirilmesinin yanlış olduğunu belirtti. Tekin şunları söyledi:

’Şaşkınlıkla olayı izliyorum. Nasıl bir ülkenin anayasası varsa bir partinin de var. Bunun tartışılması bile bir abestir yani. Ortada tüzük bir kanun koymuşsunuz, bir anayasa hükümü var; bu anayasaya uymayacağım diye bir şey var mı? Özellikle partili arkadaşlarımızın da, -doğrusu ben üzülerek ifade etmek istiyorum- tüzüklerinden haberleri yok. Ama tüzük çok açık. ’Yüzde 15 kontenjan, arzu ederse genel başkan da yüzde 5 kontenjan kullanır’ diyor. İfadeler açık ön seçim tabi ki yapılacak.’

DAVUTOĞLU ORTADOĞU RAPORUMUZU OKUSAYDI...

Son zamanlarda sıkça dile getirilen ’CHP sağa kaydı’ iddiaları ile solda yeni arayışa da değinen Tekin CHP'nin varlığını koruduğu sürece solda yeni bir arayışa gerek olmadığını söyledi. Tekin ’İzmir'de 8 tane ilçenin kaybedilmesinin temel sebebi başta Ankara olmak üzere biraz da bakarsak hatalar olmuştur. Bunun tekrarlanmaması için bölgesel toplantıları yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte bizi de aşan CHP talebi var. Halk herkesten çok CHP'nin iktidar olmasını istiyor. Nedenlerinden biri Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılarda AKP'nin sorun çözme imkanı olmadığındandır. Türkiye önümüzde Ortadoğu coğrafyası içerideki dışarıdaki barışını yeniden inşa etmek istiyorsa, bunu ancak ve ancak CHP sağlar. CHP iktidarı ile Türkiye 3 ay içerisinde bunun üstesinden gelir. Bunlar nereden çıktı; bizi okuyanlar da soracaktır. 2012 yılında Ortadoğu'da Sayın Genel Başkan'ın olduğu bir heyetle çalışmalarımız oldu. Bütün Ortadoğu coğrafyasındaki sosyal demokrat siyasal partileri, İslam coğrafyasında bütün partileri İstanbul'da ilk kez toplayan bir çalıştay... Gerek o çalıştayın gerekse Suriye, Mısır ve çalışmalarımızın tamamını rapor halinde özel görüşmeler dahil olmak üzere bakanlar ve başbakan ile paylaştık. Sayın Davutoğlu o zaman Dışişleri Bakanıydı ve raporların tamamını gönderdik. O raporların tamamına bakabilselerdi çaresiz kalınmamış olurdu. Sadece onlar çaresiz kalmıyor, onların çaresiz kalması beni ilgilendirmez, bu ülkenin uluslararası arenada çaresiz kalması beni üzdü. Bizim Ortadoğu'da İslam coğrafyasıyla ilgili projelerimiz, içerideki sorunlarımızla ilgili projelerimiz var, sorunları çok kısa süre içinde CHP çözebilir. Toplum da bunun farkında olduğu için toplum ısrarla CHP iktidarı talep ediyor’ dedi.

CHP VARKEN SOL BİR PARTİYE İHTİYAÇ YOK

CHP'de yaşanan istifalara ve yeni parti beklentilerine de değinen Tekin sözlerini şöyle tamamladı:

’Bizler o işlerle hiç meşgul değiliz. CHP'nin gidişini 1950'den sonra çok hayal edenler olmuştur. Türkiye'nin gelmiş olduğu durumu anlatıyorum. CHP'de parçalanma beklentisi yok. Elbette bu konuda arzu eden arkadaşımızın kendi iradesidir, kendi iradelerine el koyacak değiliz. Ama CHP varlığını koruduğu sürece solda bir parti arayışına gerek yoktur. İzmir'e gelince... Elbette İzmir’de büyük hedefimiz var; inşallah ilerleyen günlerde İzmir’de olacağım.

Genel seçimlerde İzmir'de yüzde 60'ın altında bir sonuç çıkacağına inanmıyorum.’

Deniz Kezer / İzmir

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.