You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

CHP'den "tutuklu gazeteciler" raporu

CHP'den "tutuklu gazeteciler" raporu

Posting Freak
CHP'den "tutuklu gazeteciler" raporu
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'den oluşan cezaevi komisyonu, Muş, Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Kocaeli, İzmir, Ankara'nın da aralarında bulunduğu bazı illerdeki cezaevlerini ziyaret etti.

Milletvekilleri, bu cezaevlerinde kalan tutuklu gazeteciler ile birebir görüşerek, sorunlarını dinledi, sağlık durumları hakkında bilgi aldı . Komisyon, sorunları, tespitleri ve çözüm önerilerini, 138 sayfadan oluşan ''Tutuklu Gazeteciler Raporu/Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye'' başlıklı raporda topladı. İngilizce olarak da çevrilecek rapor, uluslararası gazeteci örgütlerine de gönderilecek.

Raporda, cezaevlerinin olumsuz şartlarından gazetecilerin daha fazla yaşadığı; daktilo, bilgisayar verilmeyerek geçim kaynağı olan yazmasının engellendiğini; sınırlı sayıda kitap verilmesi nedeniyle araştırma yapamadıkları belirtildi.

Komisyon üyesi Veli Ağbaba yaptığı açıklamada, cezaevindeki incelemeleri hakkında bilgi verdi. Ağbaba, tutuklu gazetecilerin kaçının KCK davasından, kaçının "Ergenekon"dan, kaçının başka davalardan tutuklandığına baktıklarını belirterek, ''Siyasi koşullara göre, döneme göre gazetecilerin içerde bulunma gerekçeleri değişiyor. Bunlar arasında Kandil'le haber yaptığı için suçlanan, Pozantı Cezaevi ile ilgili haber yaparak devlet mahremiyetini açığa çıkardığı için suçlanan da var. Kandil'de haber yapmak suçsa geçtiğimiz günlerde Kandil'e gidenlerin de tutuklanması lazım. Gazetecilerin tutuklu olmalarının sebebi günün siyasi koşulları. Ancak yaptığımız incelemelerde şunu gördük ki en fazla tutuklu gazetecinin olduğu ülke Türkiye" dedi. Ağbaba, Terörle Mücadele Kanunu'nun değişmesini isteyerek, gazetecilik faaliyetinin suç sayılmaması gerektiğini dile getirdi.24 Mayıs 2013
Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.