You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Senior Member
Chp de kurultay
CHP kurultaya hazırlanıyor


[Resim: 16.gif]
A.A[Resim: 16.gif]
23 Şubat 2012
[Resim: 16.gif]

[Resim: 16.gif]
[Resim: 3.gif]
[Resim: 16.gif]
[Resim: 4.gif]


[Resim: 16.gif]
[Resim: 38.jpg]
CHP'de 26 Şubat Pazar günü yapılacak 16. Olağanüstü Kurultay için hazırlık sürüyor. Anadolu Ateşi dans topluluğu da kurultayda sahne alacak.
[Resim: 16.gif]
Kurultay nedeniyle Söğütözü'ndeki Genel Merkez binasına parti bayraklarıyla üzerinde “Büyük Demokrasi Şöleni” yazısı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'nun fotoğrafı bulunan büyük boy posterler asıldı.

Kurultayın gerçekleştirileceği Ankara Spor Salonu da pazar günü için hazırlanacak. Mavi, beyaz ve kırmızı renklerin hakim olacağı salonda konuşmaların yapılacağı platform oluşturulacak. Platformun yanlarına dev ekranlar yerleştirilirken, tribünler delege ve konuklar için hazırlanacak.

CHP 'nin 16. Olağanüstü Kurultayı'nı izlemek için 92 kuruluştan 918 basın mensubu genel merkeze başvurdu. Salonun saha içinde basın mensupları için yerler oluşturulacak, ayrıca fuayede de çalışma alanları hazırlanacak.

ANADOLU ATEŞİ SAHNE ALACAK
Anadolu Ateşi Dans Topluluğu'nun bir gösteri sunacağı kurultay için kentin çeşitli yerlerine “Büyük Demokrasi Şöleni” yazılı afişler asıldı. Kurultaya, fikir ve sanat dünyası, sivil toplum örgütleriyle yabancı misyon temsilcileri de davet edildi.

Öte yandan kurultay için Ankara 'ya gelecek delegeler 8 ayrı otelde konaklayacak.

33 OLAĞAN, 15 OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

CHP tarihinde, toplam 33 olağan ve 15 olağanüstü kurultay gerçekleştirildi. CHP 'nin ilk genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün dışında İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Deniz Baykal 'ın ardından 33. Olağan Kurultay'da göreve gelen Kemal Kılıçdaroğlu bu görevi yürüten isimler oldu.
CHP 'nin ilk olağanüstü kurultayı Atatürk'ün vefatının ardından 26 Aralık 1938 tarihinde toplandı. 1. Olağanüstü Kurultay'da, İsmet İnönü “değişmez genel başkanlığa” seçildi ve 33 yılı aşkın bir süre bu görevi sürdürdü.

15. Olağanüstü Kurultay ise 18 Aralık 2010'da Parti Meclisi (PM) seçimi gündemiyle toplandı. Yeni PM üyelerinin belirlendiği 15. Olağanüstü Kurultay eski Genel Başkan Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav'ın PM dışında kaldığı kurultay olarak dikkati çekti.

CHP 'de son olağanüstü kurultay süreci ise aralarında eski Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı'nın da bulunduğu bir grup partilinin olağanüstü kurultay istemiyle topladıkları 362 imzalı dilekçeyi, 18 Ocak 2012'de genel merkeze teslim etmeleriyle başladı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu , tüzük değişiklikleri talepleri ve kendisinin de daha önce bu yönde yaptığı açıklamalar doğrultusunda 26 Şubat'ta tüzüğün tamamının ele alınması gündemiyle 16. Olağanüstü Kurultayı toplama kararı aldı.

Kılıçdaroğlu , 362 imzalı dilekçedeki tüzüğün 9 maddesinin değiştirilmesi talebinin yerine getirmesi için de 17. Olağanüstü Kurultay'ın toplanacağını açıkladı. 1 Mart olarak belirlenen 17. Olağanüstü Kurultay tarihi kış koşulları göz önünde bulundurularak 27 Şubat'a alındı.

İki ayrı kurultay toplanması başta eski Genel Sekreter Önder Sav olmak üzere bazı partililerin tepkilerine neden olurken, tüzük maddelerinde yapılacak değişiklikler de tartışmalara yol açtı.

CHP 'nin 16. Olağanüstü Kurultayı'nda delegenin oyuna sunulacak yeni tüzük, 81 il temsilcisi, PM üyeleri ve milletvekillerinin önerileri doğrultusunda Tüzük Komisyonu tarafından hazırlanıyor.

“KAVGA, GÜRÜLTÜ BEKLEYENLERİN BEKLENTİSİ BOŞA ÇIKACAK”

CHP 'de art arda gerçekleştirilecek kurultayların hazırlıkları sürerken Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yaptığı açıklamada, CHP 'nin kuruluşundan bu yana temel dayanak noktasının delege ve örgüt yapısı olduğunu söyledi. Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Halkın kendisini bulabildiği, temsil oranı yüksek, güçlü, dinamik ve demokrasi kültürünün hakim olduğu bir taban, CHP 'yi bugünlere kadar ayakta tutmuştur, bundan sonra da yarınlarının teminatı olacaktır.
7'den 70'e tüm üyelerimiz demokrasi kültürü ve parti ilkelerine bağlılıkları neticesinde hem partimizin hem de ülkemizin geleceğini oluşturacaklardır. Bu kurultay, diğer tüm partilere örnek teşkil edecek bir demokrasi şöleni olacak ve neticede yine örnek bir tüzüğün oluşmasını sağlayacaktır. CHP değişimi kendi tüzüğü ile başlatıp bu süreci ülke için de işletecektir. Kendi tüzüğü demokratik olmayan bir partinin ülkeye demokrasiyi hakim kılması mümkün değildir.”

Kurultayın, şölen havasında geçmesi için gençlik ve kadın kollarının gerekli çalışmaları yaptıklarını anlatan Tekin, “Türkiye'nin ve Anadolu'nun en köklü partisi olan CHP kurultayı, yine bu toprakların kültürünün en iyi sergilendiği Anadolu Ateşi grubunun gösterileriyle renklenecek” dedi.

16. Olağanüstü Kurultay'a herkesin davetli olduğunu, 17. Olağanüstü Kurultay'a ise sadece delegelerin katılabileceğini belirten Tekin, “Tüm partililer olarak kavga ve gürültü bekleyenlerin beklentisinin boşa çıkacağında hemfikiriz. Örgütümüzün ana dayanak noktası parti ve ülke menfaatiyle demokrasi kültürünün önce CHP 'de sonra tüm Türkiye'de hakim olmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.
MATKAP: “DELEGELER GÖREVİNİ YAPACAK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap da, “Bu kurultaylar hem iç işleyişimize dönük barikatların aşıldığı bir kurultay olacak, hem de bir bütünleşme kurultayı olacak. Ayrışma lüksümüz yok” dedi. Matkap, muhaliflerin boykot yapacağı haberlerine ilişkin olarak da “Boykota ihtimal vermiyorum. Delegeler görevini yapacak” görüşünü dile getirdi.
KARAKAŞ: “ÜÇ DÖNEM SINIRI GETİRİLSİN”
CHP PM üyesi ve SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş tüzük konusunda bir kitap yazarken “26, 27 Şubat kurultaylarının fırsat olduğunu, CHP ’nin tüzük reformu yapması gerektiğini”söyledi. Karakaş’ın “Çağdaş Parti Örgütlenmesi - CHP ve Örgütsel Yenilenmenin Temel İlkeleri” adlı kitabı yayımlandı. Karakaş, “CHP’nin güçlenebilmesi ve çekim merkezi olabilmesi için ideolojik niteliğin yanı sıra örgütsel yapısını ve çalışma tarzını baştan aşağıya yenilemesi, bu konuda cesur olması gerektiğini, 26 ve 27 Şubat günlerinde yapılacak kurultayların bunun için fırsat olduğunu” söyledi.
GÜNEŞ’TEN ÖRGÜTE MEKTUP
Tüzük komisyonunda görev alan CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, hazırladığı “Daha demokratik, daha etkin ve iktidara yürüyen (dışa dönük) bir parti yapısı için tüzük önerileri” başlıklı raporunu 81 il başkanına gönderdi. Raporda yer alan bazı öneriler şöyle:
• PM belirlenmesinde çarşaf liste esası benimsenmeli, blok liste seçeneği tüzükten ise çıkarılmalıdır. PM’de Bilim ve Kültür Yönetim Platformu kontenjanı kalkmalıdır. Bu kontenjan şimdiye dek yanlış kullanılmıştır.
• Merkez yoklaması yöntemiyle belirlenecek milletvekili adayı toplam aday listesinin yüzde 10’unu geçememelidir. Üye sayısı 15 bini geçen illerde aday yoklaması uygulanmalıdır. Üye sayısı 15 binden aşağı olan illerde önseçim uygulanmalıdır.
• Elbette tıpkı bir hükümetin oluşturulmasında başbakanın yetki kullandığı gibi genel başkan da kendi çalışma kurulunu belirleyebilir. 2008’de tüzüğe giren ve 3 Kasım 2010’da yürürlüğe sokulan MYK oluşumu da işlevseldir. Ancak uygulamada ciddi boyutta yapısal bozukluklar vardır. MYK, genel başkan tarafından PM içinden oluşturulsa da, mutlaka güvenoyu almalıdır. MYK üye sayısı, genel başkan dahil, 15’i geçmemelidir.
KADIN KOTASI YÜZDE 33’E ÇIKIYOR
CHP Genel Merkezi’nin hazırladığı tüzük taslağına son biçimi verilirken taslakta kadın kotası yüzde 25’ten yüzde 33’e çıkarıldı. Gençlik kotası ise yüzde 10 olarak öngörüldü. Yeni tüzüğün haziran ayında yapılacak olağan kurultayda yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.