You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

CHP, ABD ve Alevilik

CHP, ABD ve Alevilik

Administrator
CHP, ABD ve Alevilik
[COLOR=#404040][COLOR=#202020]CHP, ABD ve Alevilik

[COLOR=#404040] [COLOR=#202020][COLOR=#CE0018]Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi
drahmethamdi @ hotmail.com


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve ekibinin ABD ziyaretini takip ederken, yeni CHP'nin gerçek yüzünü daha iyi görüyorsunuz. Sadece CHP'nin değil Türk siyasetinin de içine düştüğü vahim durumu anlayabilirsiniz.Uzun yıllardan beri iktidar yüzü göremeyen CHP, bir umut uğruna seçim öncesi ABD'de temaslarına devam ediyor. Tamda seçim öncesi halka gitmesi gereken CHP, maalesef icazetini güç odaklarına endekslemiş durumda.

Kılıçdaroğlu, ABD'ye giderken uçakta yaptığı açıklama ile Obama'ya önemli bir mesaj gönderdi. Alevi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, siyahi olan Obama başkan olduğuna göre, bir Alevi olarak kendisinin de başbakan olabileceğini ifade etti. Burada iki mesaj var. Birincisi Alevilik ikincisi başbakan olma isteği. Peki, bu taleplerin ABD'ye giderken verilmesinin sebebi nedir? Kılıçdaroğlu, seçim çalışmasını ABD'de başlatmıştır. İcazet almak için kendini ispat etmek zorundadır.

ABD'nin Ortadoğu politikasında rol kapmak istemektedir. Bilindiği gibi, Sünnilerin başı rolündeki AKP hükümeti ile Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) başaramayan ABD bu defa Şii bloka yakınlaşmaktadır. ABD, İran ile anlaşma masasına oturmuştur. Irak merkezi hükümeti ile arası son derece iyidir. Özellikle Kuzey Irak Kürdistan bölgesinin Türkiye ile yaptığı petrol anlaşmasına ciddi tepki koymuştur. Türk hükümeti böyle bir anlaşma yapmadıklarını ifade etmek zorunda kalmıştır.

Ayrıca ABD ve Irak merkezi yönetiminin istediği şekilde petrol anlaşması yapmak zorunda kalmıştır. ABD bu duruşu ile Irak'ın da gönlünü kazanmaya çalışmaktadır. ABD, Suriye konusunda da saldırgan tavırlarından şimdilik kaydıyla vazgeçmiş görünmektedir. Gelinen noktada batılı devletler Suriye'ye büyükelçilik açmak için hazırlık yapmaktadır. Esad Türkiye, Katar ve Suud elçiliklerine müsaade etmemektedir. ABD, her zaman olduğu gibi müttefiklerini buruşturup çöp kutusuna atmıştır.

İşte tam da bu zamanda Kılıçdaroğlu Sünni olmadığının altını çiziyor. Kurulan yeni oyunda aktör olabileceği mesajını veriyor.Kılıçdaroğlu'nun Alevi olmasını ilan etmesi Alevi vatandaşlarımızı nasıl etkileyecektir. Burada Aleviler istismar edilmektedir. Aleviler üzerinden bir pazarlık başlatılmaktadır. Bugüne kadar Alevi olduğunu gizleyen hatta CHP koridorlarında Alevilik ifadesinin kullanımını yasaklayan Kılıçdaroğlu, ifrat ve tefrit arasında gidip gelmektedir.

Hacıbektaş postnişini Arife anamız her fırsatta, daha önceden Alevi olduklarını ifade edemediklerini, ancak Prof. Dr. Haydar Baş beyin Ehl-i Beyt açılımı ile Aleviliğin toplum nezdinde meşru kabul edildiğini ve Alevi olduklarını artık ifade edebildiklerini ifade etmişlerdi. İşte tam da bu noktada Sayın Kılıçdaroğlu'nun Sayın Baş'a bir teşekkür borcu vardır. Daha önce ifade edemediği Aleviliğini şimdi ABD yolunda da olsa ifade edebilecek gücü kendinde bulduğu için.


* * *ABD'ye muhalefete sert bir fren koyan CHP akredite olmak için Beyaz Saray'da imtihana bile tabi tutuldu. Beyaz Saraydaki Ulusal Güvenlik Avrupa Danışmanı ve Beyaz Saray Türkiye Masası Şefi ile yaptıkları görüşme adeta bir eleme imtihanı şeklinde geçer. Önemine binaen iki soruya kısaca temas etmek istiyorum.

"Suriye, Irak, Mısır, İsrail ve AB politikanız nedir?"Arap baharının aktif olduğu zaman diliminde CHP ABD'nin işgal hareketine muhalif bir duruş sergilemişti. Bu soru ile ya tevbe et ya de kapılar sana kapalı mesajı verilmiştir.Bir diğer soru ise, "Ekonomide farklı neler yapacaksınız?" şeklindedir.Bunun da sebebi şu. Bilindiği gibi AKP hükümetinin de uyguladığı öteden beri ülkemizde icra edilen kapitalist ekonomidir. Yani emperyalist devletlerin özellikle de ABD'nin ekonomik olarak ülkemizi sömürdüğü bir sistemdir.

2011 yılında yapılan genel seçimlerde o zaman genel başkan yardımcısı olan Gürsel Tekin'le CHP genel merkezinde bir görüşmemiz olmuştu. CHP'nin seçim vaatleri Prof. Dr. Haydar Baş beye ait olan Milli Ekonomi Modelinden alıntı idi. Kendilerine, bu vaatler size ait değil, niçin kaynağını açıklamıyorsunuz dediğimde "ne yani IMF'den mi alacaktık tabi haydar hocamızdan aldık" demişti.

İşte ABD bunun hesabını CHP'ye soruyor: "Siz bizim esaretimizde kalmaya devam edecek misiniz, yoksa Haydar hocanın ulusal duruşunun ekonomik projelerine mi yaklaşacaksınız?" demektedir.CHP'nin verdiği cevabın ne olduğu bellidir, ancak açıklamayı kendilerinin yapmasını arzu ederim.Özet olarak CHP'nin milletin derdine derman olacak bir duruşu yok. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olacaklardır.

KAYNAK: https://www.yenimesaj.com.tr/chp-abd-ve-...228086.htmİçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.