You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Cevizin bu faydası çok şaşırtacak!

Cevizin bu faydası çok şaşırtacak!

Administrator
Cevizin bu faydası çok şaşırtacak!
[COLOR="#000000"New York Eyaleti Gelişimsel Engeller Hakkında Temel Araştırmalar Enstitüsü (IBR), Gelişimsel Nöroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Abha Chauhan önderliğinde yürütülen araştırmada, ceviz açısından zengin bir diyet uygulanan farelerin öğrenme becerilerinde, hafızada, kaygı azaltımında ve motor gelişiminde kayda değer iyileşme görüldü.

Araştırmacılar cevizdeki yüksek antioksidan içeriğinin (3,7 mmol/ons), fare beynini alzheimer hastalığında yaygın olarak görülen dejenerasyona karşı korumaya katkı sağlamış olabileceğini ileri sürdü. Oksidatif stres ve enflamasyon, beş milyondan fazla ABD vatandaşını etkileyen bu hastalığın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Chauhan elde edilen bulguların alzheimer hastalığı hakkında gelecekte insanlar üzerinde yapılacak araştırmalar için zemin hazırladığını belirterek, ’Gerçekleştirdiğimiz çalışma, cevizin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki koruyucu etkilerini gösteren ve sayıları gittikçe artan araştırmalara katkıda bulunuyor’ dedi.

67 saniyede bir yeni vaka

Araştırma grubu, farelere verilen diyete, insanlarda sırasıyla günde 30 ila 45 gram cevize denk olan yüzde 6 ila 9 oranında ceviz eklenmesiyle ortaya çıkan etkileri inceledi. Araştırma Dr. Chauhan tarafından geçmişte yürütülen ve ceviz özütünün amiloid beta proteininin yol açtığı oksidatif hasara karşı koruyucu etkilerini vurgulayan bir hücre kültürü araştırmasından yola çıkılarak gerçekleştirildi. Bu protein alzheimer hastalarının beyinlerinde oluşan amiloid plaklarının en önemli bileşeni olarak biliniyor.

Alzheimer hastalığı ile ilgili en önemli risk faktörü yaş olarak beliriyor. Yaş arttıkça hastalanma riski artarken, 65 yaşından sonra her 100 kişiden 5'i alzheimer hastalığına yakalanıyor. 85 yaşından sonra ise her 100 kişiden 45'i alzheimer hastası oluyor. Dünyada 38 milyon, ABD’de 5 milyon alzheimer hastası bulunurken; nüfusunun yüzde 8'i 65 yaş ve üzeri olan Türkiye’de 400.000 civarında alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Nüfusun yaşlanmasıyla birlikte bu rakamların 2030 yılında iki, 2050 yılında ise üç katına çıkması bekleniyor.

Journal of Alzheimer’s Disease dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ABD’de her 67 saniyede bir kişi alzheimer hastalığına yakalanıyor. Bu durum da, bu hastalığı önlemek, yavaşlatmak veya durdurmak için yöntemler belirlemenin ne denli önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Ceviz içerdiği çok sayıda vitamin ve mineral nedeniyle başka besleyici özelliklere de sahip. Ayrıca önemli bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağı (28 gram başına 2,5 gram) ile kalp ve beyin sağlığı için önemli bir yağ asidi olan omega 3 içeren tek yemiş türü olarak öne çıkıyor. Araştırmacılar çalışmada saptanan davranışsal semptomların iyileşmesinde ALA’nın bir rolü olabileceğini ileri sürüyor.

ulusalpost.com/cevizin-bu-faydasi-cok-sasirtacak-32721h.htm
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.