You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çevik Bir ve eski MİT'çi Gündeş Ergenekon'da 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi..

Çevik Bir ve eski MİT'çi Gündeş Ergenekon'da 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi..

Posting Freak
Çevik Bir ve eski MİT'çi Gündeş Ergenekon'da 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi..
Çevik Bir ve eski MİT'çi Gündeş Ergenekon'da 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi 28 Şubat sürecinde Genelkurmay 2. Başkanlığı yapan emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş, Ergenekon soruşturması kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi. Savcı Zekeriya Öz, iki 'şüpheli'ye Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast iddiasıyla ilgili sorular sorulduğunu açıkladı.
Soruşturmayı yüreten savcıların talebi üzerine dün İstanbul Adliyesi'ne gelen Bir'in ifadesi yaklaşık 5 saat sürdü. Savcı Öz, emekli orgeneralin ardından Nuri Gündeş'i ifadeye aldı. Gündeş'in sorgusunun ise 2 saati bulduğu öğrenildi. Çevik Bir, ifadenin ardından avukatı Büyük Kulüp Genel Sekreteri Mehmet Dinçler ile birlikte adliyeden ayrıldı. Gazetecilerin ısrarlı sorularını cevaplamadı.
Ergenekon soruşturmasında dün sürpriz bir gelişme yaşandı. Ergenekon soruşturması kapsamında, 28 Şubat'ın mimarlarından Çevik Bir ile Nuri Gündeş'in 'şüpheli' olarak ifadeleri alındı. Zekeriya Öz, ilk olarak Çevik Bir'i sorguladı. Emekli orgeneralin sorgusu yaklaşık 5 saat sürdü. Bir'e 28 Şubat süreci dahil olmak üzere Ergenekon soruşturması kapsamında bazı sorular yöneltildiği öğrenildi. Sorgusunun tamamlanmasının ardından Bir, avukatı Mehmet Seven Dinçler ile birlikte adliyeden ayrıldı. Basın mensuplarının görüşmenin içeriği ile ilgili ısrarlı sorularına Bir, "İyi akşamlar." diyerek cevap verdi. Avukatı ise müvekkilinin 'bilgisine başvurulduğunu' söyledi. "Sorulan soruların darbe günlükleri ile ilgisi var mıydı?" sorusunu cevapsız bırakan Dinçler, "Hukuka saygımızdan dolayı, gelerek ifademizi verdik. Müvekkilim susma hakkı kullanmamıştır. Sorulan her olay ve soruyu bire bir cevaplamıştır." dedi.
İKİNCİ İDDİANAMEDE 13 KEZ ADI GEÇİYOR
Orgeneral Çevik Bir'in adı 2. Ergenekon iddianamesinde tam 13 kez geçiyor. İddianame eklerinde 22 sayfadan oluşan ve 'Örgütün Temel Dokümanları' adlı başlıkta 'Örtülü Faaliyetler-Çevik Bir Doküman' adı altında belgeler bulunuyor. Bu belgelerin ise Ergenekon'un ilk iddianamesi kapsamında davaları görülen sanıklar Doğu Perinçek, Ümit Oğuztan ve Veli Küçük'ten ele geçirildiği ileri sürülüyor. Belgelerin bu sanıklarca yazılan mektuplardan oluştuğu iddianamede anlatılıyor. 22 sayfalık bu dokümanda Çevik Bir'den bahsediliyor.
Yine ikinci iddianamede yer alan ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu ileri sürülen 'darbe günlükleri'nde de sık sık ismi zikrediliyor. İddianamede Bir'in ismi ilk olarak Levent Ersöz'ün Bedrettin Dalan ile yaptığı görüşmede geçiyor. Ersöz'ün "Başkanım ne yapalım, ihtilal mi yapalım?" diye sorduğu bölümde Bedrettin Dalan'ın da "İhtilal yapılsın demiyorum. Bir çözümü her zaman vardır. Bu işlerimden dolayı dünyada değişik kişilerle tanıştım. Şu andaki Fransa cumhurbaşkanı benim yardımcımdı üç sene öncesi." diyor. Sonra da 28 Şubat öncesi Bir'le oturup konuştuğunu, Çevik Paşa'nın 4 saat not aldığını ve bunları bilgi notu şeklinde karargahındaki generallere dağıttığını söylediği belirtiliyor.
Yine ikinci iddianamede 'Afrodit' isimli ana klasör içerisinde bulunan 'G' isimli alt klasör içeriğinde bulunan 'Generaller' isimli word belgesi içinde emekli generaller Güven Erkaya, Teoman Koman, Vural Bayazıt ve Çevik Bir hakkında fişleme şeklinde istihbari bilgilerin bulunduğu da ileri sürülüyor.
Nuri Gündeş de sorgusunun ardından adliyeden ayrıldı. Savclıkta iki saat sorgulanan Gündeş, Ağustos 2006'da özel güvenlik şirketlerinin oluşturduğu Özel Güvenlik Federasyonu'nun başkanlığına getirilmişti. Ergenekon iddianamesinde özel güvenlik şirketleri geniş yer tutuyor. Veli Küçük, özel güvenlik şirketi yöneticisi olarak tanımlanıyor.
Savcı Zekeriya Öz, akşam saatlerinde basın mensuplarının soruları üzerine Çevik Bir ve Nuri Gündeş'in ifadelerinin Ergenekon soruşturması kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla alındığını açıkladı.
Başbakan'a suikast belgeleri soruldu Ergenekon savcılarının Çevik Bir'e 28 Şubat süreci ve Ergenekon soruşturmasında ele geçirilen ve isminin geçtiği bazı belgelerle ilgili sorular soruldu. Savcıların gündemindeki bir diğer konu da Başbakan'a yönelik suikast belgeleriydi. Sorguda bu konu da gündeme geldi. Çevik Bir, 28 Şubat dönemini, "Demokrasiye balans ayarı yaptık." sözleriyle anlatmıştı. Bir'in söz konusu dönemde sivil savcılara 'emirler' vererek, bazı isimlerin yargılanmasını sağladığı ortaya çıkmıştı. ZAMAN
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.