You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Cemil Bayık'tan Kürt-Türk Misaki Milli'si

Cemil Bayık'tan Kürt-Türk Misaki Milli'si

Posting Freak
Cemil Bayık'tan Kürt-Türk Misaki Milli'si
Öcalan'ın söylediği Türk-Kürt Misaki Milli projesi ne? Kandil ve PKK bu işin neresinde? Kürt kanadından ilk kez bu "projeyle" ilgili açık ve net bir ifşaat geldi.

PKK'nın yöneticilerinden Cemil Bayık, Nuçe TV'ye verdiği röportajda "geri çekilmeden" akil adamlara kadar bir çok konuda konuştu.

Bunlar içinde en dikkat çekici olanı Misaki Milli projesiyle ilgili olandı. İşte Cemil Bayık'ın anlattığı Türk-Kürt Misaki Milli projesi...

İLK DEMİREL'E SUNULDU

1960’larda Demirel iktidara geldiğinde ona sunulan bir proje var. Türkiye’nin sorumluluğu altında tüm Kürdistan parçalarının bir konfederal devlet biçiminde örgütlendirilmesi teklifi götürülüyor. Demirel bunu Türkiye’deki generallerle tartışıyor. Bunu tehlikeli görüyorlar onun için de gündemleşmiyor.

ÖZAL'IN DA BÜYÜK PROJESİYDİ

Turgut Özal cumhurbaşkanı olduğunda Misak-ı Milli’yi yeniden gündemine aldı. Musul vilayetini Türkiye’ye katmak istiyordu. Yani Güney Kürdistan’ı. Bunun için Turgut Özal ile Genelkurmay arasında ayrılıklar çıktı, sonuçta genelkurmay istifa etti. Özal Güney Kürtleri ile bazı ilişkiler geliştirdi. Onlar içinde de bunu benimseyenler vardı. Hem Saddam tehlikesine karşı kendilerini korumak, Türkiye ile anlaşmak, yakınlaşmak, işbirliğine girmek istiyorlardı. Hem de ABD’nin 1960’larda geliştirdiği bir plan vardı Kürtler için. Bundan dolayı buna yatıyorlardı. Ama Turgut Özal ekibiyle birlikte tasfiye edildi. Dolayısıyla o süreç o gündem işlemedi.

ŞİMDİ AKP MİSAKİ MİLLİ PROJESİNDE

Şimdi AKP içinde, devlet içinde bu yeniden tartışılıyor. Bütün Kürtler nasıl Türkiye’nin bayrağı altında birleştirilecek. Bu tartışılıyor. Bunu yararlı görenler de var tehlikeli görenler de. Güney Kürdistan’da buna uygun adım atanlar da var. Bu gelişmeler ortamında Türk- Kürt ilişkilerinin Kürt-Arap-Fars ilişkilerinin doğru temellere oturtulması gerekiyor. Bunun tarihi temelleri de var. Bu tarihi temellere dayanarak bunlara yeni şartlarda doğru bir içerik kazandırmak gerekiyor. Doğru bir yol yöntem geliştirmek, tüm Kürtleri doğru bir temelde harekete geçirmek gerekiyor.

GERİ ÇEKİLME İÇİN AÇIK VE NET MESAJ

Cemil Bayık, Türk kamuoyunun yakından izlediği PKK'nın geri çekilmesi konusunda Kandil'in "yasal güvence" ısrarını tekrar dillendirdi.

Bayık, PKK'nın kanalındaki söyleşide şu mesajları verdi;

YASAL GÜVENCE OLMADAN TEK ADIM ATMAYIZ

*"Bir kere geri çekilmenin olması için bunun yasal zemininin hazırlanması gerekiyor. Yasal zemini hazırlanmadan bunun tedbirleri geliştirilmeden gerilla geri çekilemez. Çünkü geçmişte bu deneyimi yaşadık.

ERDOĞAN ALAY EDİYOR

*"Erdoğan ve bazı hükümet, AKP çevreleri diyor ki bu bir hükümet meselesidir, meclis meselesi değil onun için yasalarda değişiklik, yasal güvenceler gerekmiyor. Bu aslında sorunu çözmemede direnmedir, adeta alay etmedir. Ciddi olmaları lazım. Gerilla yasal güvenceyi görmeden tek bir adım geri atamaz. Meclisin karar alması, çağrıda bulunması gerekiyor.

YA FİDAN GİBİ OLURSA!

*"MİT müsteşarları bazı görüşmeler yaptı Oslo’da mahkemelerde hala dosyaları var. Yargılanmak istendiler. Belki AKP bazı kanunlar çıkardı bunu önledi ama dosyaları halen yargıda. Peki, bu sorunu çözmeye çalışanlar var. Önder Apo çalışıyor, BDP’liler gidip geliyor. Yarın bunlar için neler gelişeceğini kim tahmin edebilir ne güvence var?

TÜRK ORDUSU SALDIRIR

*"Türkiye’ de yasalar var. Bu yasalara göre Türk ordusuna verilen talimatlar, emirler var. Şimdi hangi yasa değişti ki Türk ordusu gerilla çekilirken saldırmasın. Türk ordusu bu yasalara göre hareket eder. Yasalarda herhangi bir değişiklik olmadı parlamento herhangi bir değişiklik yapmadı tedbir almadı ki gerilla geri çekilsin. Erdoğan o açıklamayı yapabilir ama yarın ordu saldırabilir bunun hiçbir güvencesi yok. Yarın böyle bir saldırı gelişse hiç kimse bunun hesabını soramaz. Ordu der ki, bana yasa ile tanınan görevler var, ben görevlerimi yerine getiriyorum! Bu kadar nettir. "

KANDİL'İN AKİL İNSAN İSTEĞİ

*"Eğer akil insanlar grubu AKP tarafından oluşturulursa bu akil insanlar olmaz. Böyle bir grubu da kimse onaylamaz. Çünkü tarafsız olmaz, bağımsız olmaz. Akil insanların bağımsız olması gerekiyor. Herkesin benimseyeceği, kabul edeceği, herkesin üzerinde etkili olabilecek başından sonuna kadar bütün aşamalarda hakemlik rolü oynayabilecek, yanlış yapanın karşısında duracak, düzeltecek bir grubun oluşturulması gerekiyor. Bunların hem bize hem devlete karşı hakemlik görevi yapması gerekiyor. "

Haber Tarihi :02-04-2013
Kaynak : internethaber.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.