You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?

Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?

Posting Freak
Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?
Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil, Başbakan Erdoğan'ın dün AK Parti grup toplantısında Cumhuriyet gazetesinden gösterdiği küpür ile verdiği örneğe çok sert bir yanıt verdi.

1936 tarihli küpürde İzmir Seferihisar'da tarihi bir caminin ahır yapıldığı bilgisini milletvekilleri ile paylaşan Erdoğan için Özdil "iktidarlar, Menderes’ten Demirel’den beri ’İzmir’de tarihi camiyi ahır yaptılar’ sakızını çiğniyor ama İzmir Seferihisar’daki o tarihi caminin tarihi medresesini yeniden açmak da CHP’ye nasip oluyor!" yazdı.

Özdil ardından ekledi: "İnanmayan, zahmet edip Düzce Köyü’ne gitsin namaz kılsın, öyküsünü ahaliye sorsun."

MUSTAFA KEMAL CAMİYİ AHIR YAPTI...

İşte Özdil'in "Mustafa Kemal camiyi ahır yaptı, öyle mi?" başlıklı yazısından çok çarpıcı bir bölüm:

Başbakan açıkladı: ’Camiyi ahır yaptılar.’

Nerede?
İzmir Seferihisar’da.
Ne zaman?
1936’da.
Atatürk zamanında mı?
Atatürk zamanında.
Kanıt?
Belge gösterdi.
20 Nisan 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesi.
’Bu ne insafsızlık, Seferihisar’da tarihi cami ahır yapılmış’ başlıklı haberin kupürü.
(...) Şimdiiii... Gelelim belgeye.

20 Nisan 1936 tarihli, Cumhuriyet gazetesinde ’Bu ne insafsızlık, Seferihisar’da tarihi cami ahır yapılmış’ başlıklı haber var mı?
Var.
Peki haberin içinde ne yazıyor?
Şu yazıyor...

’Seferihisar’ın Hereke Köyü’nde bir cami tahrip edilmiş ve ahır haline getirilmiştir. Müze müdürü, tahkikat yapmıştır. Verdiği malumata göre, kütüphane ve medresesi vardır. Kütüphanesinden eser kalmamıştır. Evren oğullarından Kasım tarafından inşa ettirilmiştir. Üstündeki Arapça yazıya göre, 641 yıllık olduğu anlaşılmıştır. Osmanlı-Türk stilindedir. Tahribata rağmen, geriye kalan kısmı muhafaza edilirse, kıymettir.’

O CAMİYİ CHP HİZMETE AÇTI

Yani?
Camiyi ahır haline getiren, CHP değil, işgal sırasındaki vandallıktı. Türk nüfusun seneler süren yokluğunda, caminin insafsızca ahır haline getirildiğini tespit eden ve bu bilgiyi Cumhuriyet gazetesine veren, bizzat, CHP’nin İzmir Müze Müdürü’ydü.

(Antik bölge olduğu için, Müze Müdürü tarafından tespit edildi... Cami ibadete açık olsaydı, 1936’da ahır yapılsaydı, teee 1924’te kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilirdi. Diyanet’in haberi bile yoktu, çünkü, senelerdir cami olarak kullanılmıyordu, ibadete kapalıydı. O nedenle, arkeolojik sayım yapan Müze Müdürü tarafından bulundu.)
(...) Bu sonuca nereden varıyorsun derseniz... 1936’da CHP tarafından ahır haline getirildiği iddia edilen o köydeki camiyi, 1936’da, bizzat CHP cami yaptı da, oradan varıyorum!

Kasım Çelebi Camii...

Metruk halde bulundu. Sadece antik ören yerlerinden araklanarak monte edilen sütun duvarı ayaktaydı. Revakları temizlendi. Minaresi onarıldı. İbadete açıldı. İnanmayan, zahmet edip Düzce Köyü’ne gitsin namaz kılsın, öyküsünü ahaliye sorsun.

BAŞLIĞINI GÖSTERİP İÇİNDE YAZANI ANLATMAYAN İKTİDAR

Üstelik. Kupürün başlığını gösterip, içinde ne yazdığını anlatmayan iktidarlar, Menderes’ten Demirel’den beri ’İzmir’de tarihi camiyi ahır yaptılar’ sakızını çiğniyor ama...
İzmir Seferihisar’daki o tarihi caminin tarihi medresesini yeniden açmak da CHP’ye nasip oluyor!

Seçimi ezici üstünlükle kazanan CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP tarafından ibadete açılmasına rağmen, CHP tarafından ahır yaptırıldı denilen Kasım Çelebi Camii’nin medresesini restore ettiriyor. Proje hazırlandı, Anıtlar Kurulu’na sunuldu, kabul edildi, kaynak tahsis edilmesi için İl Özel İdaresi’ne başvuruldu, bugün yarın inşaatına başlanacak.

HAKİKATTEN İNSAFSIZLIK

Dolayısıyla... Söz konusu kupürün sadece ’bu ne insafsızlık’ tarafı doğrudur.

Mustafa Kemal Atatürk’ü camiyi ahır yaptıran kişi olarak göstermek.. Hakikatten insafsızlık...

Yılmaz ÖZDİL

25 Nisan 2012 Çarşamba
Kaynak: haberciniz.biz
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Senior Member
Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?
Allah din tüccarlığı yapanlara fırsat vermesin inşallah.


GÖZÜM ÜZERİNİZDE !


İktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!


Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927
[Resim: ata_imza.gif]
Posting Freak
Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?
Öyle olmasını istemişler vede Adınıda koymuşlar Adı (Ahır) istedikleri bu imiş demekki bu kadar ısrar ettiklerine göre yapmışlar derken sanki zamanında oradaydı her şeye tanıkmış gibi laf ebeliği yapa yapa işi bitiyor.
Bir ismim Bektaş bir ismim Ali
Bir ismim Mustafa Kemal'im teni
Bozatlı Hızırdır vallaha Piri
Bir ismim Muhammet Mekkede yeri.

ZÖHRE ANA
Senior Member
Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?
pasam bilir isini kurban oldugum,deniz gözlum
Posting Freak
Camiler Atatürk'ün Zamanında Mı Yıkıldı?

http://sinanmeydan.com.tr/index.php?opti...Itemid=228

Atatürk Edirne Selimiye Camii’nde 7 Şubat 1923 Çarşamba günü Balıkesir Paşa Camii’nde öğle namazı kılan ve bir hutbe veren Atatürk, özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında öğle ve Cuma namazlarını, Anadolu’nun değişik şehirlerindeki (Havza, Amasya, Ankara, Balıkesir gibi) değişik camilerde kılmıştır. Atatürk, cumhuriyetin ilanından sonra da yurt gezilerinde özellikle tarihi camileri ziyaret etmeye büyük özen göstermiştir.

Örneğin Atatürk, Edirne ziyaretinde Edirne Selimiye Camii’ne gitmiştir.
[Resim: 9.jpg]
Atatürk Edirne'de Selimiye Camii ve Külliyesini gezerken. (25 Aralık 1930)*
Caminin giriş kapısının üstündeki kitabeyi inceleyen Atatürk, orada yazılı olan AYETİ okumuş ve caminin imamı Fereli Ahmet Efendi’ye bu ayetin anlamını sormuştur. Daha sonra da camiye girerek incelemelerde bulunmuş ve bazı açıklamalar yapmıştır:

Atatürk, caminin içinde minberle avize arasında durmuş ve, ’Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahattan mahrumdur’ diye söze başladıktan sonra şunları söylemiştir:

’Bakınız, ecdadımız İstanbul’un fethinden tam 125 sene sonra bu şaheser camiyi İstanbul’da değil de Edirne’de yapmış, böylece Edirne’ye mührünü basmış, tapulamıştır. Dahi Mimar Sinan sanat ve din aşkıyla bu eseri bina etmiştir.’ Daha sonra avizenin üzerinde yarım kubbede yer alan Arapça yazıyı okuyan Atatürk, Müftü’ye dönerek ’Hocam, bu ayet Tövbe Suresi’nin 18. Ayeti değil mi?’ diye sormuş, Müftü, ’Evet Paşa Hazretleri’ cevabını vermiştir. Atatürk, tekrar Müftü’ye dönerek, ’Bana bu ayetin manasını söyleyebilir misiniz?’ diye sormuştur. Müftü de, ’Bildiğim kadarıyla bu ayette ’Allah’ın, mescitlerini, camilerini yapan ve imar edenler Allah’a ve ahiret gününe iman edip, namazlarını kılan, zekatlarını veren ve ancak Allah’tan korkanlardır. Onlar doğru yoldadır’ demektedir.’ demiştir.[17]

Atatürk’ün Cami Araştırmaları Atatürk, ayrıca belki de Türk siyasetçileri arasında ilk ve tek ’cami araştırması’ yapan liderdir. İslam tarihinde ilk camilerin nasıl ortaya çıktığını merak eden Atatürk, Leon Caetani’nin ’İslam Tarihi’ adlı eserinin 3. cildinde ’Caminin Kökeni’, ’Medine’de Caminin Kurulması’ başlıkları altındaki satırlarla ilgilenmiş, önemli bulduğu satırların altınız çizmiş ve sayfa kenarlarına bazı notlar almıştır.[18]
Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
[Resim: imza3cp.gif]


Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
(Pir Zöhre Ana)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.