You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

C# da Formlar Arası Veri Taşınması

C# da Formlar Arası Veri Taşınması

Posting Freak
C# da Formlar Arası Veri Taşınması
Bir formdan diğer bir form çağrılması, çağrılan formdan girilen verilerin ana formda alınması. Bu dokümanı gerek programlama.com un formunda gelen sorularda gerekse bana doğrudan gelen sorular üzerine yazma ihtiyacı duydum. Bu dokümanda oluşturduğumuz bir c# windows uygulamasında birden fazla formu nasıl kullanacağımızı, formlar arasında veri alışverişini nasıl yapacağımızı anlatacağım.


Microsoft .net i ya da sharpdevelop u açtığımızda windows uygulaması dediğimiz de bu derleyiciler ekrana bir main form getirir. Eğer uygulamaya koyacağımız program bir den fazla formu gerektiriyorsa solution explorer penceresinde add new item sekmesi ile ikinci bir form oluşturabiliriz. Bu oluşan ikinci form tamamen birinci formdan ayrı olarak düşünebiliriz. Bu form sınıf hiyerarşisi içerisinde düşündüğümüzde ayrı bir sınıf olarak gözükür. Biz bu formu ana formumuzda o tipte nesne oluşturararak kullanabiliriz.


Ana formumuzun ismi form1 ikinci oluşturduğumuz form ise form2 isminde olsun.

Form1 de form2 cinsinde bir nesne oluşturmak için.
Form2 ikincipencere=new Form2();
şeklind tanımlama yapabiliriz. Burada Form2 tipinde bir nesne oluşturuyoruz bu nesnenin ismi ise ikincipencere dir. Bu pencereyi ekrana çıkarmak için ikincipencere.Show() yazılır.


Yukarıda anlatıklarımızla ikinci bir form oluşturduk ve bunu ekrana çıkardık. Şimdi ise ikinci formdan ana forma nasıl veri taşınacağını anlatacağız. Bunu yapmak için global değişkenler atamalıyız. C# da global değişkenin tanımlaması static sözcüğü kullanılır. Aşağıda tanımladığımız değişkenler gösterilmektedir.

public static int intdeger;
public static double doubdeger;
public static string stdeger;


İkinci formda ise bu değişkenlere

Form1.intdeger=Convert.ToInt32(textBox1.Text);
Form1.doubdeger=Convert.ToDouble(textBox2.Text);
Form1.stdeger=textBox3.Text;
[Resim: 114ld.jpg]Ben göremem daha uzun boyunu
Ahret derler kısaltamam yolunu
Bugün Sahı Merdan sarsın oglunu
Yetis Ya Üseyin baban gidiyo

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.