You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Büyükelçiye Kürtçe karşılama

Büyükelçiye Kürtçe karşılama

Posting Freak
Büyükelçiye Kürtçe karşılama
Cumhuriyet
18.06.2009

ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey Güneydoğu turuna çıktı

Büyükelçiye Kürtçe karşılama

© Jeffrey ve bareberindekilere kent hakkında ayrıntılı bilgiler veren Baydemir, “Diyalog, ortak akıl ve samimiyetle aşılmayacak hiçbir sorunun olmayacağına inanıyoruz. Dilimizin döndüğü her ortamda bütün herkese diyalog ve işbirliği çağrısında bulunuyoruz” dedi.
MAHMUT ORAL

DİYARBAKIR - Güneydoğu gezilerinin ilkini Diyarbakır’a düzenleyen ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, “Askeri tedbirler, güvenlik önlemleri yeterli değil. Aynı zamanda iktisadi, siyasi başka iyileştirmeler lazım” dedi.

Diyarbakır’da dün çok yoğun görüşmeler yapan ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, sabah saatlerinde ilk olarak Vali Hüseyin Avni Mutlu ile bir araya geldi. Ardından delegasyonuyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Jeffrey, Başkan Osman Baydemir tarafından Kürtçe, “Hûn bi xêr hatin, serseran, serçavan hatin - Hoş geldiniz. Başımız, gözümüz üstüne geldiniz” diye karşılandı.

Jeffrey ve beraberindekilere kent hakkında ayrıntılı bilgi veren Baydemir, “Diyarbakır’ın dinamikleri çok güçlü bir istence, çabaya ve kararlılığa sahip. Kentimizi turizm, ticaret, sanat, kültür kenti haline getirmeyi arzuluyoruz. Diyalog, ortak akıl ve samimiyetle aşılmayacak hiçbir sorunun olmayacağına inanıyoruz. Dilimizin döndüğü her ortamda bütün herkese diyalog ve işbirliği çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Büyükelçi Jeffrey ise 25 yıl önce Diyarbakır’a gelip dönemin belediye başkanı ile görüştüğünü anımsattı. O zamanki Diyarbakır ile şimdiki arasında karşılaştırılamayacak kadar çok fark bulunduğuna işaret eden Jeffrey, şunları söyledi: “Bugün bölge bütün dünya için çok önemli. Eskiden Türkiye’de istikrarsız bir bölge vardı. İstikrarsızlık halen devam ediyor. Fakat aynı aşamada Irak’ta daha kötü bir durum vardı. Kuzey Irak’ta birkaç seneden beri huzur var. Kuzey Irak’ta, bütün ülkede daha iyi bir durum başlıyor. Bu sebeple ticaret, ihracat ve yatırım imkânları Irak ile Türkiye’de büyüyor ve bu sizin bölgenizi iyileştirebilir.”

‘]İyileştirmeler lazım’[/color]

ABD Başkanı Barack Obama’nın TBMM’de yaptığı konuşmaya dikkat çeken Jeffrey, ülke olarak her türlü teröre karşı olduklarını vurguladı ve “Biz her türlü teröre karşı çıkıyoruz. Fakat askeri tedbirler, güvenlik önlemleri yeterli değil. Aynı zamanda iktisadi, siyasi başka iyileştirmeler lazım. Bütün istikrarsız bölgelerde kalkınma son derece önemlidir” diye konuştu. Baydemir, Jeffrey’ye göç mağduru genç kızların Yeni Yaşam Atölyesi’nde hazırladıkları üzerinde iki başlı kartal figürünün resmedildiği Büyükşehir Belediyesi’nin ambleminin bulunduğu seramik bir tabak armağan etti.

Jeffrey öğle yemeğinde ise Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk ile bir araya geldi. Jeffrey daha sonra Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, İnsan Hakları Derneği Başkanı Muharrem Erbey eski siyasetçi Altan Tan’la görüştü. Jeffrey akşam saatlerinde ise GÜNSİAD tarafından onuruna Kervansaray Oteli’nde saat 17:30’da düzenlenen resepsiyona katıldı.

"Emperyalizmin uşaklarını iyi tanıyalım!"

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.