You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bu virüs AIDS'den 100 kat daha bulaşıcı

Bu virüs AIDS'den 100 kat daha bulaşıcı

Posting Freak
Bu virüs AIDS'den 100 kat daha bulaşıcı
Ankara Üniversitesi (AÜ) İbni Sina Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, yaptığı açıklamada, viral hepatitlerin Türkiye'de en yaygın görülen bulaşıcı hastalıklardan olduğunu söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Hepatit B ve C taşıyıcısı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Balık, hastalıkların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygın görüldüğünü kaydetti.

Önlem alınmadığı takdirde hastalığın karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi tedavisi zor ve bir o kadar pahalı ölümcül hastalıklara neden olabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Balık, ''Bu nedenle, hastalığın nasıl bulaştığı ve hastalıktan nasıl korunulacağı konusunda toplumun bilgilendirilmesi gerekiyor'' dedi.

İsmail Balık, Hepatit B hastalığının AIDS'ten 100 kat daha kolay bulaşabildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
''Berber ve kuaförlerde sterilize edilmeden kullanılan araç ve gereçler hastalığın yayılmasında önemli etken oluşturuyor. Özellikle erkekler berberde tıraş olurken kullanılan jiletin yeni açılmış ve diğer tıraş malzemelerinin de sterilize edilmiş olmasına dikkat etmeli. Vücuda sterilize edilmemiş aletlerle dövme yaptırılması, küpe ve piercing deliği açtırılması hastalığı kolaylıkla bulaştırabiliyor. Cinsel ilişki sırasında da mutlaka kondom kullanılması gerekiyor.''Çocuklara mutlaka Hepatit B aşısı

Prof. Dr. Balık, hastalığın yayılmasının önlenmesinde aşı yaptırılmasının önemli bir aşama olduğunu söyledi.

Hepatit B aşısının sağlık kuruluşlarınca ücretsiz yapıldığını belirten Balık, ''Bu hastalıkta özellikle çocukların ve bebeklerin aşılanması çok önemlidir. Çocuk hastalığı alırsa yüzde 90'dan fazla taşıyıcılık gelişiyor. Taşıyıcılık da ileride siroz ve karaciğer kanserine dönüşüyor. Bu nedenle tüm ebeveynleri çocuklarına Hepatit B aşısı yaptırmaları konusunda uyarıyorum'' diye konuştu.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.