You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bozdağ, Erdoğan'ın 'AK' atamalarını böyle savundu

Bozdağ, Erdoğan'ın 'AK' atamalarını böyle savundu

Posting Freak
Bozdağ, Erdoğan'ın 'AK' atamalarını böyle savundu
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK Genel Kurul Toplantısı'nda, yeni seçilen üyelerle bir araya geldi.

Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Bozdağ, HSYK üyelikleri için Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisi, adli ve idari yargı hakim ve savcıları tarafından yapılan seçimlerin tamamlandığını, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 4 üye seçtiğini anımsattı.

Böylece kurulun bütün üyelerinin tamamlandığını belirten Bozdağ, "Yapılan seçimler sonucunda demokratik meşruiyeti oldukça yüksek, çoğulcu bir kurul yapısı oluştu. Kurul üyeleri dün HSYK'ya gelerek kayıtlarını yaptırdılar. Bugün de olağanüstü bir toplantıyla kurul üyelerinin hangi dairede çalışacakları, daire başkanlıkları ve başkanvekilliğine ilişkin seçimler yapılacaktır. Bunlar yasa gereği yapılması gereken işlerdir. Bugün ilk toplantı. Bu ilk toplantıda seçim işleri yasaya uygun şekilde tamamlanacaktır" diye konuştu.

Yeni kurulun ülkeye, yargı camiasına hayırlı olmasını dileyen Bozdağ, yeni üyelerin 4 yıl görev yapacağını, bu süre içinde hukukun üstünlüğüne, yargının tarafsız ve bağımsız biçimde görev yapmasına hizmet edeceklerini kaydetti.

Bozdağ, bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurulun yapısının tarafsız olmadığı yönündeki eleştirilerini hatırlatması üzerine, kurulun yapısının seçimlerle oluştuğunu hatırlattı.

'AK' ATAMALARA İLK YORUM: KİMSENİN İTİRAZI YOK

HSYK'nın yeni üyelerinin seçimle belirlendiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Anayasa ve yasalardan aldığı yetkiyle 4 üyeyi atadığını söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bakıldığı zaman seçimler milletin gözü önünde olan demokratik seçimler. Seçimlerin sıhhati konusunda kimsenin eleştirisi, itirazı yok ve sonuçlar kesinleşmiştir. Bütün bunlar milletin gözü önünde olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın atamaları da Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılmış atamalardır. Hiç kimse bu atamaların Anayasa ve yasaya aykırı olduğunu iddia edemez. Kurulun üye yapısı içerisinde gönül arzu ediyordu ki kürsüden, Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisinden yapılan seçimlerde kadın üyeler çoğunlukta olsun ancak seçimlerde böyle bir sonuç ortaya çıkmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız da öyle zannediyorum ki buradaki kadın eksikliğini görerek 2 kadın üye atamıştır. Bunların tamamı yasal, meşru ve doğru atamalardır. Sayın Kılıçdaroğlu, buradaki demokratik meşruiyetin yüksekliğine ve çoğulculuğa baktığı zaman eleştirisinin haksız olduğunu kendisi de görecektir."

28 Ekim 2014 Salı
cumhuriyet.com.tr
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.