You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

"Başkanlık sisteminin alt yapısı oluşturuluyor"

"Başkanlık sisteminin alt yapısı oluşturuluyor"

Posting Freak
"Başkanlık sisteminin alt yapısı oluşturuluyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (ATAUM) Avrupa Birliği ile ilişkiler konulu konferans verdi. Toplumsal dönüşümlerin ancak siyasetle mümkün olabileceğini ifade eden Koç, dönüşümü sağlayabilmek için daha önce kendisinin CHP'de yönetim değişikliği adına çaba gösterdiğini söyledi.
AB'nin çok önemli sorunlarla yüz yüze geldiğini ve Türkiye'nin bu problemleri dile getirmesi gerektiğini belirten Koç, ''Tek taraflı değil, çift taraflı bir ilişki olsun'' diye konuştu.
Koç, ''Türkiye'nin bir değişim sürecinde olduğunun herkes tarafından söylendiğini ancak, AB'nin de algıladığı bu değişimin, iktidarın ve iktidarın her dediğinin doğru olduğuna inanan ve kendilerini liberal olarak tanımlayan çevrelerin verdiği bir takım bilgilerden oluştuğunu'' söyledi.
Özgürlükçü bir anayasa talep ettiklerini anlatan Koç, ''CHP olarak, özgürlükçü anayasayı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ancak kendi istediği alanlarda sunma stratejisinin önüne geçmek zorundayız'' dedi.
Tek kanallı bir Avrupa oluşmasına kendilerinin de neden olduğunu ifade eden Koç, ''Çok suskun kaldık. Bazı değerleri tam savunamadık. Hakkımızdaki suçlamaları ve oluşturulan dezenformasyon kampanyasını bozamadık'' değerlendirmesinde bulundu.
AKP'nin, AB ve komşu ülkelerle ilişkiler konusunda farklı dış politikalar izlediğini ve bu durumun ''eksen kayması'' olarak adlandırıldığını anlatan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Fundamentalist yapılarla siyasi akrabalığı olan bir kadro var karşımızda. Bu açık ve net. 1980 öncesinde ve sonrasında bu ilişkiler var. Ortadoğu'da monarşik İslami düzenlerin muhalifi olan fundamentalist İslami yapıların hepsiyle bir yol arkadaşlıkları söz konusu. Hizbullah'tan Hamas'a, İran'daki daha radikal unsurlara, Afganistan'daki belirli odaklara kadar, böyle bir siyaset izdüşümü bakımından geçmişte ortaklık çıkıyor. Yürütme erkini ele geçirip, yürütmenin getirdiği sorumlulukla Avrupa'da bazı ilişkileri sürdürürken, bu yakın tarih dilimindeki siyasi akrabalığın bugün onlara sorumluluk olarak yüklediği bazı ilişkileri de çok farklı boyutta sürdürdüklerini görüyoruz. Eksen kayması eğer var ise bu, son bir-iki yılda çıkan bir olay değil, siyasi öğretiden, çizgiden geliyor.''
Koç, Kıbrıs'ın Türkiye'nin AB üyeliğinin tıkanmasında çok güzel bir bahane oluşturduğunu ifade ederek, bu konuda iktidar ve muhalefetin tutarlılığının devam etmesi gerektiğini söyledi.
25 Ekim 2010
Cumhuriyet
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.