You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bakanlık'tan Fazıl Say'a ambargo

Bakanlık'tan Fazıl Say'a ambargo

Administrator
Bakanlık'tan Fazıl Say'a ambargo
[COLOR="#000000"]Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Opkestrası'nın yıllık programını Fazıl Say'ın yer aldığı iki haftayı değiştirterek onayladı. Ankaralılar İstanbul Senfonisi, Su Piyano Konçertosu ve Yunus'un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas'ı dinleyemeyecek.

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say'a uygulanan ambargoya bir yenisi daha eklendi.

Sanattanyansimalar.com sitesinin haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir adım atarak, bestecinin eserlerinin seslendirileceği konseri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) programından çıkarttırdı. Böylece, son olarak Devlet Tiyatroları'ndaki sansür olayının açığa çıkmasının ardından, Bakanlığın orkestraların programlarına da karışmaya başladığı ortaya çıktı.

Bilindiği gibi Devlet Orkestraları'nın yönetim kurulları yıllık sezon programlarını hazırlayarak Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne gönderiyor.

Programlar ’bakan onayı’ ile resmen uygulanır hale geliyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 2014-2015 sezonu için Bakanlığa gönderdiği programda iki ayrı haftada Fazıl Say'a ait eserler yer alıyordu.

Kasım ayında şef Rengim Gökmen'in yöneteceği bir konserde İstanbul Senfonisi çalınacak, Mayıs ayında da 3000 kişilik ATO Congresium'da verilecek konserde şef Naci Özgüç yönetiminde bestecinin ’Su’ başlıklı piyano konçertosuyla, ’Yunus'un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas’ başlıklı eseri seslendirilecekti. CSO'ya sözlü olarak Fazıl Say'ın solist olarak yer alacağı ve eserlerinin çalınacağı programların değiştirilmesi, aksi takdirde yıllık programın bakan tarafından onaylanmayacağı bildirildi. Tam açılış konseri öncesi yapılan bu bildirim üzerine, CSO programda istenen değişikliği yaptı ve bakan onayı çıktı. Açılış konseri de böylece resmi prosedür içinde gerçekleşebildi.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.