You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Azerbaycan - Bakü ''Küçük Ali Haydar Baba '' Türbesi

Azerbaycan - Bakü ''Küçük Ali Haydar Baba '' Türbesi

Administrator
Azerbaycan - Bakü ''Küçük Ali Haydar Baba '' Türbesi
Azerbaycan - Bakü ''Küçük Ali Haydar Baba '' Türbesi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan ve o yörede '' Bibi Heybet '' olarak bilinen Evliya'nın gerçek yaşamı '' Küçük Ali Haydar Baba''dır. Ehlibeyt Erenlerinden Musa-i Kazım'ın soyundan gelmektedir. Yaşadığı dönemde denizcilikle uğraşmıştır ve Ruslar'a karşı savaştığı bilinen bir Paşa'dır.

Küçük Ali Haydar Baba'nın Nazife, Şerife ve Zekine adında üç kızı vardır.

Nazife Ana, Şerife Ana ve Zekine Ana her gece kıyıda oturur ve babalarının eve dönmesini beklerlermiş. Küçük Ali Haydar Baba kızlarının kendisini beklediğini bildiğinden teknesinden bir ışık yakarmış. Bu ışık deniz feneridir. Işığı gören kızlar babalarının eve geldiğini anlar ve sevinirlermiş.

Küçük Ali Haydar Baba '' Deniz Fenerinin Piri'' dir.

Küçük Ali Haydar Baba ve üç kızının türbesi de aynı mekanda bulunmaktadır.

Bildiren : Hak Maşuğu Pir Zöhre Ana

2017 yılı Ağustos ayında Pir Zöhre Ana'mız sevenleri ile birlikte Azerbaycan - Bakü'ye türbe ziyareti gerçekleştirmiştir. Bilgiler ziyaret sırasında Pir Zöhre Ana'mızdan alınmıştır.. Hak deryasından alıp zahire aktaran gerçeklerin Piri Zöhre Ana'mız...İman edenlerine, sevenlerine nasip ettiğin tüm güzellikler için sonsuz teşekkür eder, yoluna layık olmayı dileriz. Yüce Pirimiz Zöhre Ana'mızın yüce varlığına, nuruna ve yüce postuna hasretle, özlemle , aşkla niyaz eyleriz... Işığın hep üstümüzde, sevgin hep yüreğimizde olsun Pirim Zöhre Anam...

Aşk ile...
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Son Düzenleme: 08/10/2020, 00:45, Düzenleyen: SuLTann.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.