You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Senior Member
Atatürk yalanı
“Ellerde kaldı benim yavrum.”
Bir şehit anasının ağıtıdır bu. Afganistan’da 11 arkadaşıyla birlikte şehit olan Binbaşı Mithat Çolak’ın annesinin, çıplak gerçeği, her türlü anlaşma, sözleşme ya da uluslar arası yükümlülükler gibi süslü bahane ve perdeleri arkasından çıkarıp hamur kokan buğday renkli elleriyle suratımıza çarpmasıdır.
Haklıdır o anne ve geri kalan bütün o bahaneler haksızdır. Ellerde kalmıştır Binbaşı Mithat’ımız ve 11 arkadaşı…
Halkın sorduğu haklı soru şudur:
Ne işimiz var orada?
Öyle ya o canlar, mesela 96 numaralı hudut taşımızı, düşman taarruzuna karşı savunurken ya da Cudi’nin tepesinde, halkın güvenliği için terörle mücadele ederken ya da Irak’ın kuzeyinde bilmem ne terör kampını ararken verilmedi.
Taa Afganistan’daydılar.
Bülent Arınç, bu soruya cevap vermek için “Robenson gibi yalnız başına yaşayan bir ülke değiliz, sözleşmelerimiz var” dedi. Hüseyin Çelik “Büyük devlet olduğumuzu ve bu tür görevlerin bir bedeli olduğunu” söyledi.
Ama en acayip, evet, evet acayip açıklamayı Ahmet Davutoğlu yaptı. Dedi ki: “Afganistan’a Atatürk de asker gönderdi.”
Yani, Atatürk’ün yolundan gidiyoruz demeye getiriyor.
İşine geldiği zaman “90 yıllık baskı rejimi” de, İstiklal Mahkemeleri’ni diline dola, lafı Atatürk’e “diktatör” demeye kadar getir… İşine geldiği zaman da sarıl Atatürk’e… Tam AKP tarzı.
İş bu kadarla kalsa iyi, verdikleri bilgi de doğru değil. Atatürk Afganistan’a hiçbir zaman askeri birlik göndermedi. Reform için bazı askeri ve sivil uzmanlar gönderdi sadece. O da şu anda Afganistan’da yapılanın tam aksi bir amaç taşıyordu. Hedefi, batı yayılmacılığına karşı bir Asya ittifakıydı.
ATATÜRK VE AFGANİSTAN
Afganistan, 1919 yılında İngilizlere karşı Amanullah Han liderliğinde bağımsızlık savaşını kazandığında, Türkiye dışında bağımsız olan tek Müslüman ülkeydi. Aynı yıl biz de bağımsızlığımızı korumak için savaşa başladık.
1920’de Ankara’da kurulan TBMM hükümetini ilk Afganistan tanıdı. Afganistan’ın bağımsızlığını ise ilk SSCB, sonra da Ankara tanıdı.
Dikkat edilsin lütfen, ilk SSCB. Aynı dönemde Türkiye-SSCB ilişkileri de çok kuvvetlidir. Sebebi Batı emperyalizmine karşı doğuda bir istinatgâh oluşturmaktadır. Bugünkü gibi Batı emperyalizminin öncü kuvveti olarak değil. Daha sonra Afganistan’ın da dâhil olduğu ve Atatürk tarafından kurulan Sadabad Paktı’nın amacı budur.
AFGANİSTAN’A ASKERİ BİRLİK GÖNDERMEDİK
Atatürk hiçbir zaman Afganistan’a orada silah taşıyan, bayrak gösteren, devriye gezen bir askeri birlik göndermedi.
Afganistan’a ilk 1922’de daha sonra da 1928’de gönderilenler, yapılan ikili anlaşmalarla Afganistan’ın reform ve çağdaşlaşma hareketlerine danışmanlık yapması için gönderilen uzmanlar heyetidir. Üstelik bunlar sadece asker değil sivillerin de bulunduğu heyetlerdir. Mülkiyeliler, hukukçular, doktorlar ve öğretmenlerdi.
Afganistan’dan da Türkiye’ye öğrenciler gelmiş ve çeşitli okullarda okumuşlardır. Afganistan’da kurulan Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakülteleri Türk uzmanlar ve Türkiye’de okuyan Afganlıların çalışmalarıyla kuruldu.
ATATÜRK KARZAİLERE KARŞIYDI
Gelelim Atatürk’ün Afganistan ilgisinin nedenlerine. İlk ve en önemli olanı Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin genel stratejisi ile ilgilidir: Batı emperyalizminin yayılmacı gücüne karşı Asya’da her biri bağımsız devletlerden oluşan bir ezilen milletler ittifakına dayanmak. Stratejik yön budur. Kurtuluş Savaşı bu işbirlikleriyle kazanıldı.
İlginin diğer nedeni Amanullah Han’ın İngiliz sömürgeciliğine karşı savaşarak istiklalini kazanan ve çağdaşlaşma hedefi olan bir lider olmasıdır.
Zamanın süper gücü olan İngiltere’nin piyonu olan bir mürteci olsaydı, onunla bu ilişkiyi kurmazdı. Nitekim Amanullah Han’ı bir darbe ile deviren Beççe-i Saka tahta çıktığında Türkiye bu rejimi tanımamıştır. İngilizlerin kışkırttığı Beççe-i Saka bugünkü Taliban gibi okulları kapatıp medreseleri açan, şer’i hukuku uygulayan bir yobazdı.
Hoş bugünün Türkiye’sinde Beççe-i Saka gibileri sevecek çok adam da bulabilirsiniz ya neyse…
Atatürk her biri mutlaka darbe veya suikast ile devrilen üç Afgan Kralı görmüştür: Amanullah Han, Muhammed Nadir Şah ve Muhammed Zahir Şah. Onların istekleri doğrultusunda, onlara danışmanlık hizmeti veren heyetleri daima gönderdi. İran ile aralarındaki sınır problemini arabulucu olarak o iki ülkenin talebiyle bizzat çözdü ve Afganistan’ın Milletler Cemiyeti üyesi olmasını sağladı.
Ama hiçbir zaman Batılı bir gücün müttefiki olarak oraya askeri birlik göndermedi. Karzai gibi yedi sülalesi Amerika’da olan, Amerika’nın emri olmadan adım atmayan bir adam Atatürk’ten Beççe-i Saka muamelesi görürdü…
ABD AFGANİSTAN’DA NE YAPIYOR
ABD’nin Afganistan’daki varlığı, Atatürk’ün oluşturmaya çalıştığı Asya ittifakını engellemek ve oradan elde ettiği narko-dolarları kendi iç piyasasına aktarmak; Ön Asya ve Ortadoğu’ya olan topografik ve stratejik hakimiyetinden yararlanarak Asya-Avrupa enerji hatları üzerinden kontrol sağlamak; Çin, Hindistan ve Rusya’nın kendi çıkarına karşı olası bir birliğine engel olmak; BOP önündeki engelleri bertaraf ederek önce Ortadoğu’yu ardından da Türkiye’yi parçalamak amaçlarına hizmet etmektir.
Bu amaçların hangisinin Atatürk ile bir ilişkisi olabilir?
Atatürk İngiliz kışkırtmasıyla hareket eden Beççe-i Saka’ya destek olmuş mu ki, Karzai’ye olsundu. Atatürk, İngilizlere Hindistan’daki sömürgeleri için destek oldu mu ki, ABD’ye destek olsundu… Yani kendi emperyalizm yandaşlıklarına Atatürk’ü perde yapanlar yalan söylüyorlar.
Atatürk’ün büyük Batılı güçlerle müttefikliğe “sakıncaları faydasından daha çok olduğu için” nasıl karşı olduğunu bilmeyenler, onun Dış İşleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras’ın anılarını okusunlar. Dostça ilişki kurar ama asla emrine askerlerini verecek kadar yakın müttefik olmazdı, olunmasını istemezdi…
ELLERDE KALDI
Ve iktidarın, “Atatürk de asker yollamıştı” yalanını çürüttükten sonra geldiğimiz nokta budur. Mithat Çolak Binbaşımızın annesinin söylediğidir: Ellerde kalmıştır yiğitlerimizin canları. Sözlerinin kaynağı milli vicdan ve tarihsel hafıza olan o anamız haklıdır. Ve bunun aksini söyleyenler ya kendileri eldir, ya da ellerin oyuncağı olmuşlardır. Süslü sözler ve tarih yalanlarıyla bu gerçeği örtemezsiniz.
Biz değil, Şehit Üsteğmen Murat Yıldız’ın eşi Ayşegül Yıldız soruyor: Ne yapıyor orada Türk milletinin ordusu?
Eğer orada milli çıkarlarımız korunuyorsa, açıklayın, hangi milli çıkarlar?
Afganistan’dan bize yönelen bir tehdit varsa açıklayın hangi tehdit?
Irak’ın kuzeyindeki PKK kampları her türlü tehdidin ve saldırının ülkemize yöneltildiği üsler olduğu halde, Irak’ta neden Afganistan’daki gibi birliklerimiz yok?
Açıklayın! El mi oldunuz hepiniz, ellere sözler mi verdiniz?
Hangi sözlerin bedelidir ellerde kalan yiğitlerimiz?
Mehmet Yiğittürk
Odatv.com
Posting Freak
Atatürk yalanı
Yemende ne işi varsa , Kore de ne işi varsa Afganistan da aynı işi vardı Mehmetçiğin. Siyasilerin Amerika ya kendilerini şirin göstermek için yalakalık olsun diye gönderildi bu vatanın evlatları Siyasilerin oyunu ile gitti.
[COLOR="Green"][SIZE="5"]
Atatürk dediler adıma benim
İkrarımı verdim Ali’dir Pirim
Mürşidim Zöhre Ana posta vekilim
Latince yazısını dilden dökerim

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Askerimi düzdüm Yunan’a karşı
Üseyin kafası mızrakta başı
Deniz kenarında Mehdi duacı

BİLDİREN ; PİR ZÖHRE ANA
[/COLOR]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.