You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Atatürk ve halifelik

Atatürk ve halifelik

Administrator
Atatürk ve halifelik
[COLOR=#404040]
[COLOR=#404040][COLOR=#202020]Atatürk ve halifelik
[COLOR=#AAAAAA]28.01.2016 00:00:00[COLOR=#202020][Resim: 15.jpg]
[COLOR=#CE0018]Zühtü Kazancı
[email=%[email protected]]zuhtuhaber @ hotmail.com[/email]
[COLOR=#AAAAAA][email=@?subject=Atat%C3%BCrk%20ve%20halifelik&body=https://www.yenimesaj.com.tr/ataturk-ve-halifelik-H1252620.htm][Resim: 16.jpg][/email] [Resim: 17.jpg] [Resim: 18.jpg] [Resim: 19.jpg] [Resim: 20.jpg]
Yıkılmış ve parçalanmış bir imparatorluğun küllerinden yepyeni bir cumhuriyet kuran rahmetli Atatürk, acaba halifelikle ilgili ne düşünüyordu ve neler yaptı?
Bazıları sözde hilafete sahip çıkarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Atatürk'ün saltanatın yanında hilafeti de kaldırdığından bahsetmektedir.
Maksatları, bu liderin "dinsiz" olduğu şeklindeki ithamlarına dayanak bulmaktır.
Söz konusu olay; Müslüman-Türk milleti ile Ata'sının arasını açmak üzerine kurulu bu senaryoya alet olanların iddia ettiği gibi değildir.
Atatürk, saltanat ve halifelik makamını samimiyetle kaldırmıştır. Yani halifelik unvanı kaldırılmıştır. Ancak hilafete dokunulmamıştır.
İlan edilen Cumhuriyet ile egemenlik millete geçmiş; hilafette, tek kişiye ait olmaktan çıkarılarak, cumhuriyetin ve hükümetin şahsında koruma altına alınmıştır.
Dediklerimizin ispatı Atatürk döneminde, 3 Mart 1924'te çıkarılan 431 sayılı Hilafetin İlgasına ve Hanedanı Osmaniye'nin TC Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanun'dur. Bu kanunun 1. maddesi şöyledir: "Halife hal' edilmiştir. Hilafet hükümet ve Cumhuriyet mana ve mefhumunda esasen mündemiç olduğundan hilafet makamı mülgadır."
Atatürk Nutuk'ta da bu hususa detaylı bir şekilde değinmiştir.
(M.Kemal Atatürk, Nutuk, Türk Devrim Tarihi Enstitüsü, 9. Baskı, Milli Eğitim Basımevi, İstanbul 1969, cilt 2, sayfa 713. (Bölüm 14: Lozan Barış Konferansı ve Saltanatın Kaldırılmasına İlişkin Gelişmeler, Hilafet Meselesi. Konu 24: Hilafet Konusunda Halkın Şüphe ve Endişesini Gidermek İçin Yaptığım Açıklamalar.)
Rahmetli Adnan Menderes, Ata'nın Nutuk'ta altını çizdiği görüşlerini devam ettirmek maksadıyla, 1958 senesinde "Eğer isterseniz hilafeti de getirebilirsiniz" demiş ve bir rivayet, 27 Mayıs'a giden süreç bu açıklamadan sonra başlamıştır.
Yani Atatürk aslında dün bahsettiğim hilafet gerçeğini ve kimin halife olması gerektiğini çok iyi bilmektedir.
Bu sebepledir ki, hiçbir zaman kendisi halife olmayı aklının ucundan dahi geçirmemiştir!
Yani halifeliği, zamanı gelince hakkı olan gerçek sahibine verilmek üzere muhafaza altına almıştır da diyebiliriz.
Yoksa o dönemin şartlarında kendisini halife ilan etmiş olsa buna kim ne diyebilirdi ki?
Hilafet bahsinin Atatürk'ün bıraktığı ve gizliliği halen muhafaza edilen vasiyetnamesinde de yer aldığını söyleyen pek çok araştırmacı vardır.
Günü gelip bu vasiyetname açıklanınca birçok enteresan sır da ortaya çıkacaktır!
"Yoksa bir zamanlar Kozmik Oda'ya yapılan baskın ve aramaların bir amacı da bu vasiyetnameyi ele geçirmek miydi?!" sorusu da insanın aklına geliyor!
Merhum Aytunç Altındal, 1988'de açıklanması gereken vasiyetnamenin, Kenan Evren'in talimatıyla 25 sene daha gizlenmesine karar verildiğini ve bu vasiyetnamede Mustafa Kemal'in halifelikle ilgili projesinin de yer aldığını, söylemişti.
Netice itibariyle, rahmetli Mustafa Kemal hem hilafet ve hem de Ehl-i Beyt gerçeğini çok iyi bilen samimi bir Müslüman'dı ve tarihe geçen son derece stratejik bir kararla birlikte halifeliği âdeta derin dondurucuda koruma altına aldı.
Allah o makamın gerçek sahibiyle her iki dünyada dost olmayı bize nasip etsin.


NERDE HABER ORDA YORUM
Enerji Bakanı Berat Albayrak, enerji fiyatlarındaki düşüşün tüketiciye yansıtılması için çalışma başlattıklarını söyledi.
- Olay şöyle oluyor! Petrol fiyatları gökdelenden aşağı düşerken akaryakıt merdivenden iki basamak iniyor!
* * *
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarların ardından kaymakamlarla da toplantılar düzenlemeye başladı.
- Görmemişin sarayı olmuş!
İstanbul'da telefonla aradıkları yaklaşık 10 bin kişiyi dolandırdıkları ileri sürülen çetenin 10 milyon TL'nin üzerinde vurgun yaptığı iddia edildi.
- Bir de 70 milyon kişiyi dolandıranı vardı bunların ama kim olduğunu hatırlayamadım!
* * *
Masada PYD'yi görmek istemeyen Türkiye, sözlerini yutup PYD'yle aynı masaya oturacak gibi görünüyor!
- Birilerinin önüne yatanları düşününce, aynı masayı bırak, aynı koltukta kucaklarına bile otursalar şaşırmam!


Twitter'dan seçmeler
Tübitak'ta sahte Diplomaları kontrol eden kişinin diploması sahte çıkmış. Kendimizden şüphe duymaya başladık.
@aliarslan3460
* * *
İslam dünyası neden mi böyle?!
İran lideri de, Türkiye lideri de Papa'dan dua istediler. Birbirlerinden isteseler ABD'nin BOP'u çöker!
@yusufkaraca34
Önce kırmızıçizgi çizdi, sonra ya onlar ya biz diye rest çekti, bugün Kürtleri istiyoruz, PYD'yi istemiyoruz diyor.
@trajiklevhasi
* * *
PYD madem terör örgütü, niye Türkiye sınırları içerisinden PYD askerlerinin Kobaniye geçişine izin verdiniz.
@denizacar00

https://www.yenimesaj.com.tr/ataturk-ve-...252620.htm


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.