You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Atatürk'ün "telgraf"ıy la vurdu!

Atatürk'ün "telgraf"ıy la vurdu!

Posting Freak
Atatürk'ün "telgraf"ıy la vurdu!
[Resim: 14.jpg]

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Suriye:
- Suriye'de ateşkes ilan edildiğinde temkinli davranmıştık. Ülkeden gelen son haberler bu temkinli duruşumuzu haklı çıkarıyor. Türkiye olarak bu gözlemcilerin bir an önce ülkede göreve başlamasını, Annan planının uygulanıp uygulanmadığını denetlenmesini bekliyoruz. Yaraların sarılması, bölgeye insani yardımın ulaştırılması aciliyet arz ediyor.

- Şu anda 2 Türk gazeteci halen Suriyelilerin elinde esir konumundadır. Ülkede halkın iradesi doğrultusunda çoğulculuğu hedefleyen anayasa talebi de derhal karşılanmalıdır.

Yolsuzluk iddiaları, CHP'ye yanıt:
- Genel başkanları bize yolsuzluk çamuru atarken kendi partilerinde alttan alta neler olduğunu görmüyorlar. Antalya Belediye Başkanı'nın açıklamalarını okumuşsunuzdur. Kendi il ve ilçe belediyelerinde birbirlerini yolsuzlukla itham edenler bize çamur atıyor.

"CHP kendine baksın"

- Onlar baktıklarında para, ihale, rant görüyor. Rant hırsı bürümüş olanlardan başka bir şey görmelerini beklemek de haksızlık olur. CHP'li yöneticilere yolsuzluk görmek istiyorlarsa kendi partilerine ve aynaya bakmalarını özellikle tavsiye ediyorum.

- 2013'te Boğaz'ın altında tüp geçit yapılıyor. Girme boğulursun. Buna da çok dikkat et. Bunlar yolsuzlukların olduğu iktidarda olur mu? 2 kilometreik raylı sistem açılışı yapıyor. Orada esip gürlüyor. İzmir'de Piriştina döneminde başlayıp da yürüyemeyen raylı sistem için bizden destek istediniz de Ulaştırma Bakanlığını dahil ettik. Burada Ulaştırma Bakanlığı'nın çok ciddi katkısı var. Sana kalsa bunlar bitmezdi. Ama biz burası CHP'li belediye demedik. Benim halkım var orada.

- Bizden önceki iktidarın hali ortada. Ziraat Bankası gibi bir banka batırılıyordu. Ama şimdi Ziraat da Halk Bankası da Avrupa'da önemli bir konumda. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar olsaydık ABD'de bankalar batarken bizimkiler de batardı. Bize bir şey olmadı. Bize atmak istedikleri çamur kendi elleri yüzlerine bulaşacak. AK Parti'ye yolsuzluk yaklaşmadı. Böyle bir şey olursa kim olursa olsun gözünün yaşına bakmaz onu yanımızdan uzaklaştırırız.

Atatürk'ün 23 Nisan telgrafları:
- TBMM bundan 92 yıl önce 23 Nisan 1920'de bir cuma günü açılmıştı. O tarihten itibaren Meclis milli iradenin temsil yeri olmuştur.

Atatürk'ün telgrafını kısaltarak aktarmak istiyorum. 21 Nisan 1920'de şunları söylüyor.

- ''21 Nisan 1920. Allah'ın yardmıyla Nisan'ın 23. Cuma günü cuma namazını müteakip Ankara'da Meclis'te kürşat edilecek (açılacak), vatanın istikbali gibi en mühim hayati vazifeleri ifa edecek olan Meclis'in açılışını cumaya rastlatmakla o günü nimetinden istifade edilecek, cuma namazı kılınacak, Kur'an'ın nurlarından ve namazdan güç kazanılacaktır. Namazdan sonra Meclis'in toplanacağı yere gidilecek, bir dua okunacak ve kurbanlar kesilecektir. İl merkezinde valinin düzenleyeceği üzre hatim indirilmeye başlanacak, cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplantı yerinin önünde okunup bitirilecektir. Cenab-ı Hak'tan bizi muvaffak kılmasını niyaz ederiz. ''

Bu telgraftan bir gün sonra ise şunu yazıyor:

- ''22 Nisan 1920. Dakika tehir edilmeyecektir. Bütün illerle, bağımsız sancaklara, kolordulara... Nisan'ın 23. cuma günü Meclis açılıp çalışmaya başlayacağından bu tarihten itibaren bütün asker ve sivil makamların ve tüm milletin başvuracağı merci Meclis olacaktır.''

- Yani darbeler değil milletin iradesi olacaktır.

- 23 Nisan'ın yıldönümü arifesinde şunun altını kalın harflerle çiziyorum. Hiçbir güç, hiçbir makam TBMM'nin üzerinde değildir. TBMM'nin ve millet iradesini çiğnemek ya da küçümsemek hiçkimsenin hakkı değildir.

28 Şubat soruşturması:
- 27 Mayıs'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta millet iradesini yok sayanlar bu millete en büyük kötülüğü yapmıştır. Hiçbir müdahale Türkiye'yi ileri götürmemiş, geri götürmüştür. Artık hiçbir ülkede hiçkimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak. 27 Mayıs müdahalesi sanık sandalyesine oturmasa bile mahşeri vicdanda mahkum olmuştur.

- 12 Eylül müdahalesi bugün sanık sandalyesinde. Aradan 1000 yıl değil 15 yıl geçmiş olsa da 28 Şubat bugün sanık sandalyesinde.

"Cezaevine o talimatla girdim"

- "Ana muhalefetin genel başkanı 'AK Parti bu darbelerden hangi zararı gördü' diyor. Önce benim milletim zarar gördü, Ak Parti'nin genel başkanı da belediye başkanıyken cezaevine o talimatlarla girdim. Yoksa bir şiirden dolayı bir belediye başkanı hapse atılır mı? Türkiye'de demokrasi güç kazandı. Türkiye'de artık hukukun üstünlüğü egemen olmuştur."


17.04.2012
Kaynak: cnnturk.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana





Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.