You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Atatürk’ün mezuniyetinin 113’üncü yılını kutladılar

Atatürk’ün mezuniyetinin 113’üncü yılını kutladılar

Posting Freak
Atatürk’ün mezuniyetinin 113’üncü yılını kutladılar
[Resim: 1-108216.jpg]

Osmanlı döneminde Askeri İdadi binası olarak kullanılan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün 1896-1899 yılları arasında öğrenim gördüğü, bugün ise Manastır Şehir Müzesi olan binada Atatürk'ü anma töreni düzenlendi.

Törene, Genelkurmay Merkez Daire Başkanı Tuğgeneral Ali Şahin İşleyen başkanlığındaki TSK heyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri adına Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri lise komutanlıklarından öğrenciler katıldı.

Tören, Atatürk'e bir dakikalık saygı duruşu ve Türkiye ve Makedonya milli marşların okunması ile başladı. T.C. Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve aydınlanmasında Manastır Askeri İdadisi'nin önemli rol oynadığını, çok sayıda yüksek şahsiyeti yetiştirmiş bir okul olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda Cumhuriyetin temellerini teşkil eden ideallerin oluşmasında ve Atatürk'ün yaşamı boyunca kendisine rehber olacak çağdaş fikirlerin edinmesinde bu topraklar, bu güzel şehir Manastır ve bu askeri okulun önemli etkiler bıraktığını söyledi.

Büyükelçi Sökmensüer konuşmasına şöyle devam etti:

'Türk tarihine merak sardı, konuşma ve hitabet yeteneğini keza burada geliştirdi. Ülke, millet sorunları ve gelecekle ilgili kaygılar, milli duygular yine buraya kök saldı. Mustafa Kemal'in o şekillenme dönemine ait olan sözlerinden biri şöyledir: 'Şair M.E.Yurdakul'un ilk kez Manastır Askeri İdadisi'nde öğrenci iken okuduğum 'Ben bir Türküm, dinim, cinsim uludur' dizeleriyle başlayan manzumesinde bana ulusal benliğimin gururunu tattıracak ilk anlatımı bulmuştum'

Atatürk'ün Yurtta Barış, Dünyada Barış' sözlerinden çıkarak Balkanlarda barış ve istikrarın ve ortak yaşama kültürünün bir örneği olarak gördüğümüz Makedonya'nın devletler ailesi içinde her alanda ilerlemesinin demokratik hayatının güçlendirilmesini çok etnikli ,çok kültürlü, çok dinli müreffeh bir ülke olmasını tüm kalbimizle Türkiye olarak diliyoruz' dedi.

Makedonya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Vekili Tümgeneral Naser Seydini, Atatürk'ün eğitimini tamamlayarak bu okuldan 113 yıl önce mezun olduğunu ve büyük bir birleştirici, inkılapçı, lider ve dünya çapında ender rastlanan devlet adamı olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında, 'Mustafa Kemal Atatürk, güçlü vizyon ve kozmopolit fikirleriyle askeri ve siyasi kariyerini inşa ederken yaşamı süresince karşılaştığı bir çok askeri ve siyasi güçlükleri aşarak tüm liderlik birikimini zaferle taçlandırdı ve neticede ilk Cumhurbaşkanı olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan etti' dedi.

Askeri lise öğrencileri adına Ömer Çito, Atatürk'ün hayatından söz etti, Yakup Kaplan ise Atatürk'e adanmış bir şiiri okudu.

Tören sonunda Manastır Şehir Müzesi gezildi ve Atatürk Anı Odası'nda bulunan Atatürk büstüne çelenk bırakıldı.13 Mart 2012 Salı,
Kaynak : focushaber.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.