You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Atatürk'ün Çankaya Köşkü kaça malolmuştu

Atatürk'ün Çankaya Köşkü kaça malolmuştu

Administrator
Atatürk'ün Çankaya Köşkü kaça malolmuştu
[COLOR="#000000"]Erdoğan’ın yeni sarayı,ister istemez kendisinden önceki Cumhurbaşkanları’nın oturduğu Çankaya Köşkü’nün maliyetini de gündeme getirdi. Ermeni bir tüccar tarafından yaptırılan, daha sonra Ankara’nın zengin ailelerinden Bulgurzadeler’in eline geçen ve sonrasında halk arasında toplanan para ile satın alınıp Mustafa Kemal’e hediye edilen Çankaya Köşkü’nün,1921 yılında 4500 liraya satın alındığı söyleniyor (1).

BUGÜNÜN PARASIYLA 102 BİN TL'YE MAL OLDU

4500 liranın bugünkü paraya göre bir değeri yok; tabii karşılaştırma yapabilmemiz için köşkün değerini enflasyona uyarlamamız gerekiyor. Şevket Pamuk’un 185 yıllık fiyat verisini (2) ve TÜİK’in tüketici fiyatları endeksini kullanarak kaba bir hesap yaparsak Çankaya Köşkü’nün bugünün fiyatlarıyla 102 bin TL’ye, yani Erdoğan’ın Ak-Sarayı’nın neredeyse onüçbinde birine mal olduğunu görüyoruz. Tabii 102 bin TL oldukça mütevazi bir rakam. Bu rakamı, bir ihtimal uzun dönemli fiyat serilerindeki hatalar aşağıya çekiyor olabilir; fakat o dönemdeki (hele ki savaş koşullarındaki) satın alma gücü düşünüldüğünde 102 bin TL kısmen doğru da olabilir.

Çankaya Köşkü’nün maliyetini,o dönemin kamu bütçesi ile karşılaştırmak da mümkün. Kuşkusuz bağış da olsa, Milli Mücadele Dönemi’nde harcanan her kuruşun ciddi bir değeri vardır. Lakin Çankaya Köşkü’nün bedelinin, yokluklar içinde yaratılan 82 milyon TL’lik 1921 bütçesine oranı dahi, Ak-Saray’ın bugünün bütçesindeki payı karşısında devede kulak kalıyor. Zira Çankaya Köşkü için ödenenparanın dönemin bütçesine oranı yüzde 0.005 iken, 1 milyar 370 milyon liralık Ak-Saray’ın maliyeti 2014 bütçesinin yüzde 0.314’üne denk geliyor.Yani iki binanın bütçeye olan oranları arasındada 63 katlık bir fark var.

ODTÜ İHYA OLUR!

Diğer yandan Erdoğan’ın Ak-Saray’ına tepkiler devam ederken, Kılıçdaroğlu da ’sarayı ODTÜ’ye teslim edeceğim’, ’Silikon Vadisi yapacağım’ şeklinde vaatler ortaya atıyor. Kılıçdaroğlu’nun kaçak bir yapıdan bir ’Silikon Vadisi’ yaratma projesinin ne kadar etik olduğu meçhul; ama Ak-Saray’ın bırakın şu ana kadarki maliyetini, sadece 300 milyon TL’yi bulan 2015 harcamalarının bile ODTÜ’ye atılım yaptıracağı kesin. Zira 2015 bütçesinde Ak-Saray için ayrılan para, çoğu devlet üniversitesinin hayli üzerinde ve 336 milyon TL’lik ODTÜ bütçesine yakın(3). Yani Erdoğan’ın sarayı, önümüzdeki sene de bütün ODTÜ’nün eğitim, araştırma, personel vb. harcamalarının toplamına yakın para yiyecek. Bu meblağ benzer şekilde 310 milyon TL’lik İTÜ bütçesine yaklaşırken, 174 milyon TL’lik Boğaziçi Üniversitesi bütçesinin hayli üzerinde kalıyor.

MAKRO DEĞİŞKENLERİ BİLE ETKİLİYOR

Aslına bakarsanız,iktidarınartan lüks harcamalarının en kaygı verici yanı, bu harcamaların toplam devlet bütçesine olan etkisi değil;iktidarı elinde tutanların kimseden çekinmeden, kendilerine rahatça şatafatlı bir hayat sağlayacak kadar otoriterleşmiş olmalarıdır. Öyle ya, Cumhurbaşkanı’nın 50-100 milyonluk bir harcamasının, 436 milyar TL’lik bir bütçe içindeki payıçok önemli olmaz. Ama bir Başbakan’ın kendine milyonlarca liralık bir saray yaptırmaya başlaması; Cumhurbaşkanı olduktan sonra sarayın işlevini değiştirip sarayı yine kendine tahsis etmesi; üstüne sarayın yapımını, mahkemece inşaat izni iptal edildiği halde ’kaçak’ olarak bitirmesi; ’devlet büyüklerimizin’ ülkenin sahibiymiş gibi hareket ettiklerinin bir göstergesidir. Bu durum ülkedeki demokrasi ve hukuk devletinin hızla aşındığıanlamına gelir ki, aslına bakarsanız en çokkaygı verici olan dabudur.

Diğer yandan, Tayyip Erdoğan’ın harcamaları o kadar abartılı ki, yukarıdaki genel geçer argümanları da zorluyor. Zira harcamalar makro değişkenleri dahitehdit eder hale geldi. Tayyip Erdoğan için alınan yeni uçağın ve Ak-Saray’ın maliyetinin toplamı, öyle 50-100 milyon değil, 1.8 milyar TL’yi buluyor. Bu oran 2014 için hedeflenen bütçe harcamalarının yüzde 0.4’üne, sene sonu için öngörülen bütçe açığının yüzde 7.2’sine ve faiz dışı fazlanın yüzde 25’ine denk geliyor. Yani Erdoğan’ın sadece saray ve uçak harcamaları, faiz dışı fazla/GSYH oranını neredeyse yüzde 0.5’ten yüzde 0.4’e düşürüyor. Tabii Erdoğan’ın veiktidarı elinde tutan diğer ’devlet büyüklerimizin’ başka abartılı harcamalarının bütçeye yapacağı olumsuz katkılar da cabası!

Dememiz o ki, hangi açıdan bakarsak bakalım iktidarın gösteriş merakı ülkeye giderek daha fazla zarar veriyor.Ve devletin tepesindekiler ’bu ülke benim’ demekte ısrar ettikçe, olup bitene direnmek yine ’halka’ yani bizlere düşüyor...

Cem Oyvat

odatv.com/n.php?n=peki-ataturkun-cankaya-kosku-kaca-malolmustu-0611141200

[COLOR="#000000"]Notlar:

(1) Çankaya Belediyesi

(2) Şevket Pamuk’un 1820’den başlayan verisi, kendi websitesinden geliyor.

http://www.ata.boun.edu.tr/faculty/Faculty/Sevketyüzde 20Pamuk/database/19b-yüzde C3yüzde BCcretleryüzde 20tablolar.pdf

Fiyat endeksi uyarlamalarını yaparken, 2005başında atılan TL’den altı sıfır atıldığını da hesaba kattım. Rakamın sağlamasını 1924-2010 dönemi için Kalkınma Bakanlığı’nın GSYH deflatörünü kullanarak yaptığımda da 102 bin TL’ye benzer, hatta çok az daha küçük bir rakama erişiyorum.

(3) Güneş, İ. (1988). MilliMücadeleDönemiBütçeleri.Atatürk AraştırmaMerkezi Dergisi,12

Milli Mücadele Dönemi Bütçeleri | Atatürk Araştırma Merkezi

(4) MilliEğitimBakanlığı (2013). 2014 YılıBütçeSunuşu TBMM GenelKurulu. 15 Aralık 2013

http://sgb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2...tce_sunusu
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.