You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Askeri yargı artık Gülen'e dokunamayacak

Askeri yargı artık Gülen'e dokunamayacak

Posting Freak
Askeri yargı artık Gülen'e dokunamayacak
AKP geçen hafta gece yarısı operasyonuyla Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 3. maddesine eklediği bir hükümle sivillerin her koşulda sivil yargıda yargılanmalarının yolunu açarak, Fethullah Gülen ve benzeri yapılanmaların askeri yargıdaki soruşturmalarına "sivil kalkan" oluşturdu.

Gülen hakkında askeri yargıda yürütülecek olası soruşturma şöyle gelişmişti: Geçen mart ayında, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler adına hazırlanmış sahte emirler komutanlığın elektronik sistemine sokulmuştu. Sahte emirlerle, komutanlığın Doküman Yayın Sistemi'ne (DYS) de girilmişti.

Askeri savcılık yürüttüğü soruşturmanın ardından Kayseri Hava İkmal Komutanlığı’nda görevli astsubaylar Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ gözaltına alınmıştı. Balta ve Güleç tutuklanırken, astsubayların “Işık Evleri” mensubu oldukları ve lise çağlarında tarikatla ilişkiye geçtikleri anlaşılmıştı. Tutuklanan astsubay Balta, Işık Evlerinde kalmaya başlaması ve sonrasında askeri birliğine teslim olunca yaşadıklarını sorgusunda şöyle anlatmıştı:

"Denizli’de lisedeyken 1 yıl kadar Işık Evlerine gitmiştim. Astsubay Meslek Yüksekokulu’na geldiğimizde kendi düşüncelerime yakın öğrencilerle arkadaşlık etmeye başladım. Okuldan mezun olurken şu anda ismini vermek istemediğim ve öğrenciliğim sırasında tanıdığım Işık Evlerinden bir ağabeyimiz bana Kayseri'ye gittiğimde orada Işık Evlerinden kişilerin bize ulaşacağını söyledi. Ben 15 Eylül 2006 tarihinde birliğime katıldım. Birkaç gün sonra Tarık isimli şahıs bana bir iki dakika beklememi söyledi. Şu andaki ev arkadaşlarım olan İ.D. ve O. G. astsubayları da alarak yanıma geldi. Bize kendisinin İzmir’den arkadaşları tarafından arandığını, bizlerin telefon numaralarının ve isimlerimizin verildiğini, burada bize kendisinin ağabeylik yapacağını, sorunlarımızı ona anlatmamızı, bizim ile bundan sonra kendilerinin ilgileneceğini söyledi."

Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'nca yürütülen ışık evleri soruşturması halen sürüyor. Soruşturmanın ilerleyen aşamalarında olayın Gülen’e kadar uzanabileceği de olasılıklar arasında yer alıyor. Yasa yürürlüğe girerse, Işık Evleri soruşturmasında Fethullah Gülen ismine somut olarak ulaşılsa bile hakkında askeri savcılık hiçbir işlem yapamayacak. Bu yolla Gülen’in olası askeri soruşturma ve yargılamadan kurtarıldığı değerlendirmesi yapılıyor.

Düzenlemeyle yalnızca Gülen değil, askeri kişilerle birlikte anayasal düzene karşı suçlardan yolsuzluğa kadar pek çok suça karışan sivillerin de askeri yargıda hâkim karşısına çıkamayacağına dikkat çekiliyor.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Posting Freak
Askeri yargı artık Gülen'e dokunamayacak
Feto, Reco ve yamakları askeri yargıdan kurtulabilirler.
Ancak bu memlekette başka yargı makamları da var.
Hz. Ali'nin Zülfikar'ından nasıl kurtulacaklar,
Hz. Hüseyin'in okundan nasıl kurtulacaklar,
Yüce Atatürk'ün mavi gözlerinden nasıl kurtulacaklar.
İlahi adalete hesap vermeden gideceklerini sanıyorlarsa çok ama çok yanılıyorlar.
Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Son Düzenleme: 01/07/2009, 15:07, Düzenleyen: Dogan.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.