You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Antep'te müftülük görevlilerinin Alevi yurttaşlara karşı takındığı tavra sert tepki

Antep'te müftülük görevlilerinin Alevi yurttaşlara karşı takındığı tavra sert tepki

Administrator
Antep'te müftülük görevlilerinin Alevi yurttaşlara karşı takındığı tavra sert tepki
Antep Yavuzeli'ye bağlı Sarılar köyünde müftülük görevlilerinin Alevi yurttaşların ikram ettiği çayı içmemesi, kadın görevlilerin erkeklerle tokalaşmamasına köylüler tepki gösterdi. ][FONT=ubuntu] Antep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Sarılar köyünde, kaymakamlığın düzenlediği "Bilinçli toplum, aydınlık yarınlar" projesi kapsamında köyün cemevinde yapılan toplantıda, müftülük görevlileri ile köylüler arasında tartışma çıktı. Müftülük görevlilerinin ikram edilen çayı içmemesi, kadın görevlilerin erkeklerle tokalaşmaması ve görevlilerin fetva vermesi üzerine köylüler tepki gösterdi. Köyün muhtarı Hüseyin Badem, müftülük görevlilerine ’Buraya gelen herkesin başımızın üstünde yeri var ama dostça uzattığımız eli boş bırakıyorlar, ikram ettiğimiz çayı içmiyorlar’ sözleriyle tepki gösterdi.
ÖN YARGILAR HALÂ SÜRÜYOR ][FONT=ubuntu] Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Osmanlı'dan bu zamana kadar halklar arasındaki bu inanç farklılıklarının toplumsal bir kutuplaşma yaratmak için kullanıldığına dikkat çekti. ’Aleviler kuyrukludur, Alevilerin kestiği et yenmez’ gibi fetvaları hatırlatan Alevi olmayan insanlarda yaratılan bu önyargının hâlâ varlığını hissettirdiğini söyledi. Cemevinde ikram edilenlerin helal lokma olduğunu belirten Kaplan ’Yurttaş oradaki bütün giderleri kendi cebinden karşılıyor. Orada haram bir şey bulamazsınız. 21. yüzyılda farklı bir inançtan insanların ikram ettiği çayı içmemek gerçekten sıkıntılı bir durum’ ifadelerini kullandı.
"MÜFTÜLÜK MUHATABIMIZ DEĞİLDİR" ][FONT=ubuntu] Devletin her kademesinden yetkililerle Alevilerin sorunlarını çözmek için görüşmeler yapacaklarını ancak diyanete bağlı hiçbir kurumu tanımadıklarını ifade eden Kaplan ’Bize hizmet etmeyen, bizim vergilerimizle saltanat süren, zırhlı araçlara binen kurum ve bu kurumun ardılı olan müftülük bizim muhatabımız değildir’ dedi. Görevlilerin verdiği fetvaya da değinen Kaplan, daha önce de benzer olayların yaşandığını ifade ederek ’Diyanet işleri başkanı, cemevlerine giderek Kur’an hediye etmişti. Kur’an hediyesi İslam tarihinde dine davet anlamına gelir. Bizim suyumuzu dahi haram görerek içmeyenlerin bizi dine davet etmesi kabul edilemez’ sözlerini kullandı.
][FONT=ubuntu] Cemevinde ikram edilen çayı haram sayarak içmeyen müftülük görevlilerinin istifa etmesi gerektiğini belirten Kaplan, cemevi başkanlarına da çağrı yaparak ’Müftülükten toplantı için gelirlerse cemevine almasınlar. Onlar bizim muhatabımız değildir’ şeklinde konuştu.

evrensel.net

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.