You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ankara’da cemaat operasyonu

Ankara’da cemaat operasyonu

Member
Ankara’da cemaat operasyonu
Ankara Emniyet Müdürlüğünce yasa dışı dinlemelerle ilgili ’paralel yapı’ iddialarına yönelik başlatılan operasyon kapsamında, eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak ile Terörle Mücadele’den sorumlu eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcılı’nın da gözaltı listesinde yer aldığı öğrenildi.
18 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI
Emniyet, yasa dışı dinlemelerle ilgili operasyon başlattı. Operasyon kapsamında bazı adreslerde arama yapıldığı, aralarında müdürlerin de olduğu 18 kişi hakkında yakalama kararı olduğu belirtildi.
Eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak ile Terörle Mücadele’den sorumlu eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcılı’nın da gözaltına alınacak şüpheliler listesinde yer aldığı öğrenildi. Şikayetçilerin ve şüpheli sıfatıyla gözaltına alınan polislerin listesini SÖZCÜ ele geçirdi.
Şikayetçilerin listesi şöyle:
Gazeteci Nuray Mert, Refik Ali Uçarcı, Cemil Erol, Ömer Gümüş,Cevat Öneş, Recep Cengiz, Ender Ethem Atay, Dursun Ali Tüfekçi,Yonca Verdioğlu’
Edinilen bilgiye savcılık 17 kişi hakkında gözaltı kararı aldı. Şüphelilerden olan Erol Demirhan, 22 Temmuz operasyonunda tutuklu olduğundan gözaltı listesinde bulunmuyor. Şu ana kadar 4 kişinin gözaltına alındığı, şüphelilerin konutlarında arama yapılması kararı bulunmadığı öğrenildi. Haklarında gözaltı kararı bulunan diğer 13 şüphelinin ise hala arandığı belirtildi. ŞÜpheliler arasındaki 1 kişinin şu anda MİT Müsteşarlığında görevli olduğu, ancak suç tarihinde polis olduğundan Başbakanlık’tan soruşturma izni alınmasına gerek görülmediği ifade edildi. 24 Mağdur arasında, Hava Kuvvetleri Harekat Dairesi Başkanlığında şube müdürü olan Ö.G’nin de bulunduğu belirtiliyor.
İddiaya göre şüpheliler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK ve Bilgem tarafından ortaklaşa yürütülen ’Güdümlü mermilere karşı savunma projesi – 2″ isimli projede görev alan görevlileri dinlediler. Savcılığın, şüphelilerin bu projedeki görevlileri dinleyerek, projeye ilişkin bilgileri siyasi ve askeri amaçla casusluk yaptıkları iddiasından soruşturduğu kaydedildi. Şüphelilerin yasa dışı yaptıkları iddia edilen önleme amaçlı dinlemelerin tamamının Ankara’daki mahkemelerin kararına dayandığı, ancak söz konusu dinleme kayıtlarının ’önleme dinlemesi’ kapsamında imha edildiği belirtiliyor. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nca da rapor hazırlandığı, raporda, bu kişiler hakkında soruşturma yapılmasının istendiği bildiliyor.
Şüphelilere yöneltilen suçlamalar ise şöyle:
kişisel verileri kanun aykırı ele geçirmek
siyasal ve askeri amaçlarla casusluk
örgüt kurma ve üye olma
özel hayatın gizliliğini ihlal
resmi belgede sahtecilik
FUAT AVNİ YAZMIŞTI
Cemaate yönelik operasyonları önceden haber veren twitter fenomeni Fuat Avni bu operasyonu da haber vermişti.
Avni, Twitter hesabından, ’Ömer Altıparmak ve Lokman Kırcılı’nın gözaltına alınacağını duyurmuştu.sözcü

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.